ПОСТАНОВА
Іменем України
25 жовтня 2019 року
Київ
справа №805/2062/17-а
адміністративне провадження №К/9901/40994/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Гончарової І.А.,
суддів - Олендера І.Я., Юрченко В.П.,
здійснивши попередній розгляд касаційної скарги Головного управління ДФС у Донецькій області
на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 серпня 2017 року (колегія суддів: головуючий суддя- Василенко Л.А., судді - Гайдар А.В., Ханова Р.Ф.)
у справі №805/2062/17-а
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління ДФС у Донецькій області
про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
У травні 2017 року ОСОБА_1 звернулась в Донецький окружний адміністративний суд з позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - ГУ ДФС у Донецькій області), в якому просила:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 19 квітня 2017 року №000026/05-99-40-03/2743117506 про застосування фінансових санкцій до фізичної особи - підприємця в розмірі 27 000 грн..
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила про недостовірність даних, викладених в акті перевірки від 06.04.2017 №0025/99/07/40/ НОМЕР_1 та протиправність оскаржуваного рішення контролюючого органу.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 10 липня 2017 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що на реалізації у магазині позивача знаходилась пляшка горілки "Немирівська" настоянка особлива Корінь Калгану об`ємом 0,5 літра без марки акцизного податку встановленого зразка, а також того, що продавцем реалізовано пачку сигарет "Camel" filters за ціною, вищою за максимальні роздрібні ціни, що свідчить правомірність оскаржуваного рішення контролюючого органу.
Відповідач оскаржив зазначену постанову в апеляційному порядку.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 серпня 2017 року апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 задоволено частково, постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 липня 2017 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою позовні вимоги задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДФС у Донецькій області про застосування фінансових санкцій від 19 квітня 2017 року №000026/05-99-40-03/2743117506 в частині застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та частково задовольняючи позовні вимоги суд апеляційної інстанції виходив з того, що твердження контролюючого органу та висновок суду першої інстанції щодо зберігання пляшки горілки в магазині позивача без акцизної марки встановленогог зразка не відповідають фактичним обставинам справи, при цьому суд апеляційної інстанції погодився з висновками відповідача про порушення позивачем встановлених законодавством максимальних роздрібних цін на підакцизні товари (тютюнові вироби).
Не погодившись з зазначеним рішенням суду апеляційної інстанції, відповідач подав до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просив його скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. В обґрунтування вимог касаційної інстанції зазначає, що судом апеляційної інстанції не надано належної оцінки фактам, які мають суттєве значення для правильного вирішення цієї справи.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17 жовтня 2017 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою позивача.
Від позивача відзиву на касаційну скаргу не надійшло, що не перешкоджає розгляду справи.
Пунктом 4 частини першої Розділу VІІ "Перехідні положення" КАС України (в редакції, що діє з 15 грудня 2017 року) передбачено, що касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
13 вересня 2017 року касаційну скаргу передано до Верховного Суду в порядку передбаченому Розділом VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції від 03.10.2017).
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач, зареєстрована як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Добропільської міської ради Донецької області 29 жовтня 1999 року, що підтверджується свідоцтво про державну реєстрацію серії В01 № 032142 (а.с. 9).
ОСОБА_1 здійснює торгівлю алкогольними та тютюновими виробами, що підтверджується відповідними ліцензіями, виданими ГУДФС у Донецькій області з терміном дії з 1 липня 2016 року до 1 липня 2017 року (а. с. 10-11).
06 квітня 2017 року посадовими особами відповідача проведено фактичну перевірку магазину " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", розташованого за адресою: АДРЕСА_1, який належить ФОП ОСОБА_1 з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами.
За результатами перевірки складено акт від 06 квітня 2017 року №0025/99/07/40/2743117506 (далі - Акт перевірки). Перевірка проводилась в присутності продавця ОСОБА_2, яка підписала акт перевірки без зауважень. (а.с. 15-16).
Як вбачається з Акту перевірки, контролюючий орган дійшов висновку про порушення позивачем вимог ст. ст. 11 та 11-1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а саме: роздрібна торгівля тютюновими виробами - сигаретами "Camel" filters за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, збільшеними на суми акцизного податку з реалізації через роздрібну торгівельну мережу, зокрема, перевіркою встановлено реалізацію вказаних сигарет за ціною 26,80 грн, а також зберігання, реалізація однієї пляшки горілки "Немирівська" настоянка особлива Корінь Калгану об`ємом 0,5 л., міцністю 35 об`ємних одиниць без марки акцизного податку встановленого зразка (а. с. 15-16).
За результатами перевірки та на підставі Акту перевірки, ГУДФС у Донецькій області прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 19 квітня 2017 року №000026/05-99-40-03/2743117506, яким до позивача застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в загальному розмірі 27 000 грн, а саме: за порушення ч. 2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів":
- роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, збільшеними на суми акцизного податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу тютюнових виробів, застосовано штраф в сумі 10 000 грн;
- виробництво, зберігання, транспортування, реалізація фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, або з використанням тари, що не відповідає вимогам, визначеним частиною першою статті 11 цього Закону, застосовано штраф в сумі 17 000 грн (а. с. 17).
Вважаючи зазначене рішення контролюючого органу протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку вище викладеним обставинам, колегія суддів виходить з наступного.
Спірні правовідносини регулюються Податковим кодексом України (далі- ПК України) та Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР).
Відповідно до пп. 14.1.4 п. 14.1 статті 14 ПК України акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).
Згідно з пп. 14.1.106 ст. 14.1 ст. 14 ПК України максимальні роздрібні ціни - ціни, встановлені на підакцизні товари (продукцію з урахуванням усіх видів податків (зборів). Акцизний податок з реалізованих суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів не включається до максимальної роздрібної ціни.
Максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію) встановлюються виробниками або імпортерами товарів (продукції) шляхом декларування таких цін у порядку, встановленому цим Кодексом. Продаж суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, на які встановлюються максимальні роздрібні ціни, не може здійснюватися за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Підпунктом 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 ПК України встановлено, що об`єктами оподаткування є операції з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Згідно з підпунктом 214.1.4 пункту 214.1 статті 214 ПК України у разі обчислення податку із застосуванням адвалорних ставок базою оподаткування є: вартість (з податком на додану вартість) підакцизних товарів, що реалізовані відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу.
До підакцизних товарів належать: спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво; тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну; пальне; автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб i більше, транспортні засоби для перевезення вантажів; електрична енергія (п. 215.1 ст. 215 ПК України).
Підпунктом 215.3.1 пункту 215.1 статті 215 встановлено, що для пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, реалізованих відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, ставка податку становить 5 відсотків.
Пунктом 29.1 статті 29 ПК України встановлено, що обчислення суми податку здійснюється шляхом множення бази оподаткування на ставку податку із/без застосуванням відповідних коефіцієнтів.