Постанова
Іменем України
21 жовтня 2019 року
м. Київ
справа № 757/213848/19-ц
провадження № 61-15866св19
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Журавель В. І. (суддя-доповідач), Антоненко Н. О., Русинчука М. М.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - акціонерне товариство комерційний банк "ПриватБанк",
розглянув у попередньому судовому засіданні в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу акціонерного товариства комерційного банку "ПриватБанк" на постанову Київського апеляційного суду від 08 серпня 2019 року у складі колегії суддів: Верланова С. М., Мережко М. В., Яворського М. А.,
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У травні 2019 року ОСОБА_1, яка діяла через представника ОСОБА_2, звернулася до суду з позовом до акціонерного товариства комерційного банку "ПриватБанк" (далі - АТ КБ "ПриватБанк"; банк) про стягнення коштів.
Короткий зміст клопотання АТ КБ "ПриватБанк"
Представник АТ КБ "ПриватБанк" подав до суду клопотання про залишення позову ОСОБА_1 без розгляду у зв`язку з тим, що він поданий неповноважним представником - адвокатом Солоною А. А., відомості про яку не внесені до Єдиного реєстру адвокатів України.
Короткий зміст ухвали першої інстанції
Ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 29 травня 2019 року клопотання АТ КБ "ПриватБанк" задоволено.
Позовну заяву ОСОБА_1 залишено без розгляду на підставі пункту 8 частини першої статті 257 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України).
Суд виходив із того, що провадження у справі відкрито за заявою, поданою без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 ЦПК України, а саме: позов подано адвокатом, відомості щодо якого відсутні в Єдиному реєстрі адвокатів України.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
Постановою Київського апеляційного суду від 08 серпня 2019 року ухвалу Печерського районного суду міста Києва від 29 травня 2019 року скасовано, справу передано для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Апеляційний суд вважав передчасним залишення позову без розгляду з огляду на положення частин одинадцятої - тринадцятої статті 187 ЦПК України.
Крім того, суд зазначив, що у справі відсутні докази того, що свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю і рішення, на підставі якого воно видане, визнані недійсними чи скасовані.
Короткий зміст касаційної скарги
У серпні 2019 року до суду касаційної інстанції від АТ КБ "ПриватБанк" надійшла касаційна скарга, у якій його представник, посилаючись на порушення норм процесуального права, просить скасувати постанову апеляційного суду та залишити в силі ухвалу суду першої інстанції.
Рух справи в суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 28 серпня 2019 року відкрито касаційне провадження у справі та витребувано її матеріали з суду першої інстанції.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Заявник не погоджується з постановою апеляційного суду про передання справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Наявність в особи лише свідоцтва на заняття адвокатською діяльністю не може беззаперечно підтверджувати її чинний статус щодо ведення адвокатської діяльності.
Відсутність інформації щодо певної особи, як адвоката, в Єдиному реєстрі адвокатів України, яка може бути зумовлена виключенням запису з Реєстру, так і взагалі невнесенням запису про адвоката до Реєстру, залежно від обставин, викликає обґрунтовані сумніви щодо наявності в особи права на заняття адвокатською діяльністю та відповідно права такої особи брати участь у цивільному процесі в якості представника сторони.
На момент отримання ОСОБА_2 свідоцтва на право заняття адвокатською діяльністю Рафальська І. В. (як голова Ради адвокатів міста Києва) не мала повноважень ані на видачу такого свідоцтва, ані на його підписання, оскільки орган головою якого вона була, визнаний нелегітимним та неуповноваженим.
Короткий зміст відзиву
Від представника ОСОБА_1. надійшов відзив, у якому він просить залишити без задоволення касаційну скаргу АТ КБ "ПриватБанк".
Обставини справи
02 травня 2019 року ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 подала до суду позов до АТ КБ "ПриватБанк" про стягнення коштів.
До позовної заяви представник ОСОБА_2 приєднала засвідчені копії ордеру на надання ОСОБА_1 правової допомоги від 18 січня 2018 року (у Печерському районному суді міста Києва) та свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю серії КВ № 5886, виданого на підставі рішення Ради адвокатів міста Києва від 16 березня 2017 року № 61.
Ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 06 травня 2019 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання з повідомленням (викликом) осіб на 29 травня 2019 року.
29 травня 2019 року представник АТ КБ "ПриватБанк" звернувся до суду з заявою про залишення позовної заяви ОСОБА_1 без розгляду, оскільки в Єдиному реєстрі адвокатів України відсутні будь-які дані щодо її представника ОСОБА_2 як адвоката.
Ухвалою від 29 травня 2019 року районний суд залишив позов ОСОБА_1, поданий представником ОСОБА_2, без розгляду на підставі пункту 8 частини першої статті 257 ЦПК України у зв`язку з відсутністю в Єдиному реєстрі адвокатів України запису про те, що ОСОБА_2 є адвокатом.
Апеляційний суд постановою від 08 серпня 2019 року скасував вищевказану ухвалу та передав справу для продовження розгляду до суду першої інстанції, зазначивши, що залишення позову без розгляду у даному випадку є передчасним з огляду на те, що таку заяву необхідно було залишити без руху зі встановленням строку для усунення її недоліків. Крім того, свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю і рішення, на підставі якого воно видане, не визнані недійсними чи скасовані.
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Перевіривши доводи касаційної скарги та матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги та скасування оскарженого судового рішення.
Відповідно до частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.