1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України


16 жовтня 2019 року

м. Київ


справа № 664/2746/17


провадження № 61-15663св19


Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Луспеника Д. Д.

суддів: Воробйової І. А., Гулька Б. І., Лідовця Р. А. (суддя-доповідач), Черняк Ю. В.,


учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - ОСОБА_2,


розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Херсонського апеляційного суду від 11 липня 2019 року у складі колегії суддів: Семиженка Г. В., Базіль Л. В., Бугрика В. В.,


ВСТАНОВИВ:


1. Описова частина


Короткий зміст позовних вимог


У грудні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини.


Позов мотивувала тим, що вона та ОСОБА_2 мають неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає з нею та перебуває на її повному утриманні.


Посилаючись на положення статті 180 Сімейного кодексу України (далі - СК України) вважала, що ОСОБА_2 зобов`язаний надавати допомогу на утримання дитини, проте ухиляється від виконання зазначеного обов`язку.


Ураховуючи заяву про зменшення позовних вимог, ОСОБА_1 просила суд стягнути з ОСОБА_2 аліменти на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_3, у твердій грошовій сумі в розмірі 2 000 грн щомісячно, починаючи з дня пред`явлення позову і до досягнення дитиною повноліття.


Короткий зміст рішення суду першої інстанції


Рішенням Цюрупинського районного суду Херсонської області від 25 квітня 2019 року у складі судді Яценко О. М. позов ОСОБА_1 задоволено.

Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_3 у твердій грошовій сумі в розмірі 2 000 грн, але не менше 50% прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 05 грудня 2017 року і до досягнення дитиною повноліття.

Вирішено питання розподілу судових витрат.


Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що сторони мають рівні права і мають нести однакові обов`язки щодо дитини, тому зобов`язані утримувати неповнолітнього ОСОБА_3 до досягнення ним повноліття. При цьому районний суд враховував заяву представника ОСОБА_2, відповідно до якої він визнав позовні вимоги про стягнення аліментів на утримання дитини у розмірі 2 000 грн щомісячно.


Короткий зміст судового рішення суду апеляційної інстанції


Постановою Херсонського апеляційного суду від 11 липня 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 задоволено частково.

Рішення Цюрупинського районного суду Херсонської області від 25 квітня 2019 року в частині визначення розміру та порядку стягнення аліментів з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_3 змінено, стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, аліменти у розмірі 1/4 частини від його заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з 05 грудня 2017 року і до досягнення дитиною повноліття.

В решті рішення суду залишити без змін.


Судове рішення апеляційного суду мотивоване тим, що встановлені районним судом обставини про працевлаштування ОСОБА_2 на постійній основі та визнання позову його представником не є безумовною підставою для його задоволення оскільки він має обов`язок утримувати спільну дитину сторін у частці від його доходу із забезпеченням мінімального розміру аліментів на дитину.


Короткий зміст вимог касаційної скарги


У касаційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить постанову Херсонського апеляційного суду від 11 липня 2019 року скасувати, а рішення Цюрупинського районного суду Херсонської області від 25 квітня 2019 року залишити в силі.


Аргументи учасників справи


Доводи особи, яка подала касаційну скаргу


Касаційна скарга мотивована тим, що змінюючи рішення зі стягнення аліментів у твердій грошовій сумі на стягнення у частці від доходу ОСОБА_2 апеляційний суд всупереч частини першої статті 13, частини другої статті 264 ЦПК України, частини другої статті 263 ЦПК України, частини третьої статті 181, статті 184 СК України не врахував обраний позивачем спосіб захисту права і вийшовши за межі позовних вимог, не навівши правових підстав для цього та прийняв і розглянув вимогу, що не була предметом розгляду в суді першої інстанції.


Заявник зазначає, що була позбавлена можливості спростувати достовірність наданого ОСОБА_2 доказу щодо фактично отримуваного ним доходу, зокрема - сумнівної за своїм походженням і достовірністю довідки Товариства з обмеженою відповідальністю "Марінекс" (далі - ТОВ "МАRINEX LTD").


Відзив на касаційну скаргу учасник справи не подав.


Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції


У серпні 2019 року касаційна скарга надійшла до Верховного Суду.


Ухвалою судді Верховного Суду від 22 серпня 2019 року відкрито касаційне провадження у цій справі та витребувано матеріали цивільної справи із суду першої інстанції.


Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 24 вересня 2019 року справу призначено до розгляду.


Фактичні обставини справи, встановлені судами


Відповідно до свідоцтва про шлюб від 05 листопада 2011 року серії НОМЕР_1 між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладено шлюб, який зареєстрований 05 листопада 2011 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Цюрупинського районного управління юстиції Херсонської області (а. с. 3).


ОСОБА_1 та ОСОБА_2 мають неповнолітнього сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження від 23 лютого 2012 року серії НОМЕР_2 (а. с. 4).


Згідно з рішенням Цюрупинського районного суду Херсонської області від 24 грудня 2015 року у справі № 664/3780/15-ц шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 розірвано (а. с. 5).


Відповідно до довідки від 10 квітня 2018 року № 238, виданої ТОВ "Марінекс", ОСОБА_2 працює на зазначеному підприємстві на посаді продавця-консультанта та його заробітна плата за місяць становить 3 723 грн (а. с. 38).


2. Мотивувальна частина


Позиція Верховного Суду

Згідно з положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.


Касаційна скарга ОСОБА_1 підлягає задоволенню.


Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права


Відповідно до вимог частин першої та другої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.


Згідно з частиною першою статті 402 ЦПК України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 400 цього Кодексу.


................
Перейти до повного тексту