1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України


16 жовтня 2019 року

м. Київ


справа № 727/6486/17


провадження № 61-15489св19


Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Луспеника Д. Д.

суддів: Воробйової І. А., Гулька Б. І., Лідовця Р. А. (суддя-доповідач), Черняк Ю. В.,


учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - ОСОБА_2,


розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Шевченківського районного суду м. Чернівці від 23 квітня 2019 року у складі судді Смотрицького В. Г. та постанову Чернівецького апеляційного суду від 23 липня 2019 року у складі колегії суддів: Владичана А. І., Кулянди М. І., Одинака О. О.,


ВСТАНОВИВ:


1. Описова частина

Короткий зміст позовних вимог


У червні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення боргу за договором позики.


Позовна заява мотивована тим, що 20 червня 2017 року він уклав з ОСОБА_2 договір позики, відповідно до якого надав відповідачу у позику кошти в сумі 15 400 доларів США з кінцевим строком повернення 01 серпня 2017 року. Вказував, що ОСОБА_2 свої обов`язки не виконав, грошові кошти не повернув.


Ураховуючи наведене, ОСОБА_1 просив суд стягнути з ОСОБА_2 на його користь кошти у розмірі грошового еквіваленту 15 400 доларів США, виходячи з офіційного курсу Національного банку України, встановленого на день платежу.


Короткий зміст рішення суду першої інстанції


Рішенням Шевченківського районного суду м. Чернівці від 23 квітня 2019 року позов задоволено частково.

Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 заборгованість за договором позики від 20 червня 2017 року в розмірі 15 400 доларів США.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.


Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що під час розгляду справи встановлено та доведено наявність між сторонами правовідносин позики та стягнення боргу, які підтверджено розпискою від 20 червня 2017 року.


Суд першої інстанції відхилив доводи ОСОБА_2 про відсутність договірних відносин між сторонами та те, що коштів у ОСОБА_1 він не позичав. При цьому суд не брав до уваги поданий позивачем аудіозапис розмови між ОСОБА_2, представником відповідача ОСОБА_4 та двома особами чоловічої статі, оскільки такий запис є неналежним доказом у справі.


Короткий зміст судового рішення суду апеляційної інстанції


Постановою Чернівецького апеляційного суду від 23 липня 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишено без задоволення.

Рішення Шевченківського районного суду м. Чернівці від 23 квітня 2019 року залишено без змін.


Апеляційний суд погодився з висновками суду першої інстанції про те, що ОСОБА_2 не виконав взятих на себе за договором позики зобов`язань з повернення коштів, отже правильно стягнув суму грошового зобов`язання.


Крім того, суд апеляційної інстанції зазначив про неналежність аудіозапису розмови, як доказу, оскільки диск із записом не є первісним джерелом аудіозапису, з розмови неможливо ідентифікувати осіб, яким належав голос на записі та він не містить інформації щодо суми позики.


Короткий зміст вимог касаційної скарги


У касаційній скарзі ОСОБА_2, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить оскаржувані судові рішення скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.


Аргументи учасників справи


Доводи особи, яка подала касаційну скаргу


Касаційна скарга мотивована тим, що він був офіційно працевлаштований водієм автобуса у фізичної особи-підприємця ОСОБА_5

Вказує, що 12 травня 2017 року в м. Хмельницькому орієнтовно о 17 год 00 хв ОСОБА_1 передав йому запаковану передачу для доставки її в м. Київ особі на ім`я ОСОБА_6, яку поклав в тайник під переднім пасажирським сидінням. Під час зупинки в с. Вербка Летичівського району Хмельницької області в придорожньому кафе "Два гуся" невідома особа викрала передачу. Про крадіжку він відразу повідомив ОСОБА_1 .


Стверджує, що розписка від 20 червня 2017 року була написана ним під тиском з боку ОСОБА_1 та його товариша ОСОБА_7, при цьому посилається на аудіозапис, який було зроблено після написання розписки в кафе в м. Чернівці.


Вважає, що договору позики між ним та позивачем укладено не було, оскільки кошти на його виконання не передавались, отже відсутні підстави для задоволення позову і стягнення коштів в сумі 15 400 доларів США.


Відзив на касаційну скаргу учасник справи не подав.


Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції


У серпні 2019 року касаційна скарга надійшла до Верховного Суду.

Ухвалою судді Верховного Суду від 22 серпня 2019 року відкрито касаційне провадження у цій справі та витребувано матеріали цивільної справи із суду першої інстанції.


Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 25 вересня 2019 року справу призначено до розгляду.


Фактичні обставини справи, встановлені судами


Відповідно до розписки від 20 червня 2017 року, ОСОБА_2 отримав від ОСОБА_1 у позику грошові кошти в сумі 15 400 доларів США зі строком повернення 01 серпня 2017 року (а. с. 4).


Згідно з витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 13 травня 2017 року, 12 травня 2017 року близько 22 год 30 хв невстановлена особа під час проїзду у автобусі із сполученням Чернівці-Київ, перебуваючи в с. Вербка Летичівського району Хмельницької області таємно викрала з сейфу грошові кошти в сумі 15 400 доларів США, чим заподіяла ОСОБА_2 майнову шкоду на вказану суму (а. с. 137).


2. Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду


Згідно з положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.


Касаційна скарга ОСОБА_2 задоволенню не підлягає.


Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права


Відповідно до вимог частин першої та другої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.


Частиною першою статті 402 ЦПК України передбачено, що у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 400 цього Кодексу.


Відповідно до частин першої, другої та п`ятої статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.


Статтею 1046 ЦК України визначено, що за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.


................
Перейти до повного тексту