ПОСТАНОВА
Іменем України
24 жовтня 2019 року
Київ
справа №809/950/17
адміністративне провадження №К/9901/15352/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді - Бучик А.Ю.
суддів: Мороз Л.Л., Рибачука А.І.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.09.2017 (колегія суддів: Коваль Р.Й., Гуляк В.В., Судова-Хомюк Н.М.) у справі № 809/950/17 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
В липні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом та просив:
- визнати протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС України) щодо призначення йому одноразової грошової допомоги;
- зобов`язати МВС України прийняти рішення щодо призначення та виплати йому одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 (далі - Порядок № 850).
Позовні вимоги обгрунтовував тим, що відповідач безпідставно відмовив йому у виплаті одноразової грошової допомоги, у зв`язку із встановленням йому більшого відсотку втрати працездатності, оскільки відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію" та Порядку № 850 він не позбавлений права на виплату такої допомоги.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2017 року в задоволенні позову відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 вересня 2017 року скасовано постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2017 року в адміністративній справі № 809/950/17.
Позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неприйняття рішення з питання призначення і виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги.
Зобов`язано Міністерство внутрішніх справ України прийняти рішення з питання призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції, відповідач посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, подав касаційну скаргу, в якій просить її скасувати та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
В обґрунтування касаційної скарги відповідач посилається на пункт 4 Порядку №850 та зазначає, що після первинного огляду МСЕК пройшло більше двох років, у зв`язку з чим відсутні підстави для виплати одноразової грошової допомоги.
У зв`язку із відсутністю клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, ця справа розглядалася в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до пункту 1 частини першої статті 345 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ та був звільнений зі служби 07 серпня 2002 року.
30.09.2002 згідно акта № 1641 огляду МСЕК ОСОБА_1 встановлено III групу інвалідності (50% втрати працездатності) - захворювання, яке пов`язано з участю в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у зв`язку з чим у листопаді 2002 року страхова компанія "Оранта" виплатила йому грошову допомогу.
24.09.2008 відповідно до акта № 2093 огляду МСЕК позивачу встановлено II групу інвалідності (60% втрати працездатності), у зв`язку з чим у 2009 році йому виплачено одноразову грошову допомогу відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію".
Згідно акта огляду МСЕК № 1419 від 02.11.2016 позивачу встановлено 80% втрати працездатності (без зміни групи інвалідності) - захворювання, яке пов`язано з проходженням служби під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
18.11.2016 ОСОБА_1 звернувся із заявою до ліквідаційної комісії управління МВС України в Івано-Франківській області (далі - УМВС України в Івано-Франківській області) щодо проведення йому виплати одноразової грошової допомоги у відповідності до Порядку № 850.
08.02.2017 Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області (далі - ГУ НП в Івано-Франківській області) надало позивачу відповідь про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги з посиланням на пункт 4 Порядку № 850 і вказало на відсутність правових підстав для повторного нарахування та виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з інвалідністю.
Вказана відмова була оскаржена відповідачем до суду.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2017 року (cправа № 809/317/17) позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано неправомірними дії ГУ НП в Івано-Франківській області щодо прийняття рішення про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги, оформленої листом від 08.02.2017 № Г-12/108/05/8-2017.
Визнано неправомірною бездіяльність УМВС України в Івано-Франківській області та ГУ НП в Івано-Франківській області щодо неподання до МВС України документів, передбачених пунктом 8 Порядку № 850, та висновку щодо виплати грошової допомоги стосовно ОСОБА_1
Зобов`язано УМВС України в Івано-Франківській області направити до МВС України документи ОСОБА_1 з висновком щодо виплати грошової допомоги для вирішення питання про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку № 850.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постанова суду набрала законної сили і на виконання рішення суду УМВС України в Івано-Франківській області направило документи до МВС України.
Листом від 19.06.2017 за № 15/2-2119 Департамент фінансово-облікової політики МВС України повідомив ОСОБА_1, що матеріали з питання призначення йому одноразової грошової допомоги Департаментом розглянуто і повернуто, як такі, що не відповідають вимогам законодавства. Зазначено, що та обставина, що з дати первинного огляду МСЕК пройшло більше 2 років, за умовами пункту 4 Порядку № 850, не дає йому права на отримання грошової допомоги в більшому розмірі.
Вважаючи таку відмову МВС України протиправною, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив із того, що після первинного огляду МСЕК позивача пройшло більше 2 років, тому правових підстав для призначення йому одноразової грошової допомоги відповідно до умов Порядку № 850 немає.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та задовольняючи позов, суди виходили з того, що Законом №565-ХІІ не встановлено обмежень щодо виплати одноразової грошової допомоги, які передбачені пунктом 4 Порядку №850. Вказана норма Порядку №850 не позбавляє позивача права на отримання одноразової грошової допомоги, а тільки встановлює обмеження у розмірі проведення виплати нарахованої суми грошової допомоги в залежності від часу повторного встановлення інвалідності із втратою працездатності після первинного встановлення втрати працездатності.