ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 жовтня 2019 року
м. Київ
Справа № 905/1811/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Зуєва В.А. - головуючого, Багай Н.О., Пількова К. М.,
секретар судового засідання - Савінкова Ю. Б.
за участю представників:
позивача - Лисенко В.О.,
відповідача - не з`явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"
на постанову Східного апеляційного господарського суду від 15.08.2019
та рішення Господарського суду Донецької області від 21.01.2019
за позовом Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"
до Комунального підприємства "Покровськтепломережа"
про стягнення 3 870 913,12 грн,
ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст і підстави позовних вимог
1.1. Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (далі - ПАТ "НАК "Нафтогаз України") звернулося до Господарського суду Донецької області з позовом до Комунального підприємства "Покровськтепломережа" (далі - КП "Покровськтепломережа") про стягнення заборгованості у загальній сумі 3 870 913,12 грн, у тому числі, 1 996 860,15 грн пені, 377 475,84 грн 3% річних, 1 496 577, 13 грн інфляційних.
1.2. В обґрунтування позовних вимог позивач вказує про порушення відповідачем умов договору купівлі-продажу природного газу від 15.12.2014 №1226/15-БО-6 (за поставками січня - березня, жовтня - грудня 2015 року) в частині проведення своєчасної та в повному обсязі оплати товару, що стало підставою для нарахування пені, 3% річних та інфляційних.
2. Короткий зміст судових рішень у справі
2.1. Рішенням Господарського суду Донецької області від 21.01.2019 позов задоволено частково. Стягнуто з КП "Покровськтепломережа" на користь ПАТ "НАК "Нафтогаз України" 331 464,40 грн 3% річних, 1 406 185,58 грн інфляційних та 26 064,74 грн судового збору. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
2.2. Місцевий господарський суд з`ясувавши обставини, пов`язані з правильністю здійснення позивачем розрахунків 3% річних та інфляційних, здійснивши оцінку доказів, на яких ці розрахунки ґрунтуються дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення інфляційних втрат та процентів річних підлягають частковому задоволенню.
Щодо нарахування інфляційних втрат, судом першої інстанції зазначено, що базою для нарахування інфляційної складової боргу є сума основного боргу не обтяжена додатковими нарахуваннями, що існує на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений. Однак, за висновком суду, позивач при здійсненні розрахунку інфляційних, вказаних правил не врахував.
Суд першої інстанції також дійшов висновку, що вимоги щодо стягнення з відповідача пені не підлягають задоволенню, оскільки відповідач є виконавцем/виробником житлово-комунальних послуг, діяльність та потужності якого спрямовані на надання/вироблення відповідних послуг на території проведення антитерористичної операції, а позивач є постачальником енергоресурсу, відтак, положення частини другої статті 2 Закону України "Про встановлення додаткових гарантій щодо захисту прав громадян, які проживають на територіях проведення антитерористичної операції, та обмеження відповідальності підприємств виконавців/виробників житлово-комунальних послуг у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси" розповсюджують свою дію на спірні правовідносини.
2.3. Постановою Східного апеляційного господарського суду від 15.08.2019 рішення Господарського суду Донецької області від 21.01.2019 скасовано в частині відмови у задоволенні позовних вимог про стягнення 45 599,66 грн інфляційних і в цій частині ухвалено нове рішення про задоволення цих позовних вимог. В іншій частині рішення Господарського суду Донецької області від 21.01.2019 залишено без змін.
2.4. Суд апеляційної інстанції перевіривши розрахунок позивача в частині інфляційних встановив, що він є вірним, а методика нарахування відповідає рекомендаціям Верховного Суду України від 03.04.1997 №62-97-р та дійшов висновку, що позивачем правомірно здійснено нарахування інфляційних з урахуванням збільшення суми боргу на індекс інфляції попереднього місяця.
3. Короткий зміст вимог, викладених у касаційній скарзі
3.1. Не погоджуючись із судовими рішеннями ПАТ "НАК "Нафтогаз України" просить рішення Господарського суду Донецької області від 21.01.2019 та постанову Східного апеляційного господарського суду від 15.08.2019 в частині відмови у стягненні 1 996 860,15 грн пені скасувати і ухвалити в цій частині нове рішення про задоволення позовних вимог.
3.2. Доводи, викладені у касаційній скарзі зводяться до того, що:
? ПАТ "НАК "Нафтогаз України" не було і не є енергопостачальною компанією, а тому норми Закону України "Про встановлення додаткових гарантій щодо захисту прав громадян, які проживають на територіях проведення антитерористичної операції, та обмеження відповідальності підприємств - виконавців/виробників житлово-комунальних послуг у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси" не можуть бути застосовані до нього;
? суди попередніх інстанцій неправильно застосували норми матеріального права, а саме: статтю 275 Господарського кодексу України, пункт 27 статті 1 Закону України "Про ринок природного газу", статтю 714 Цивільного кодексу України;
?? суди не врахували правову позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 16.10.2018 у справі №913/65/18.
3.3. У відзиві на касаційну скаргу КП "Покровськтепломережа" просить відмовити у її задоволенні, оскаржувані судові рішення залишити без змін, наголошуючи на правомірності висновків господарських судів і безпідставності доводів, викладених у касаційній скарзі.
4. Розгляд касаційної скарги та встановлені судами обставини справи
4.1. Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників справи, дослідивши наведені у касаційній скарзі доводи та відзиві на неї, перевіривши матеріали справи щодо правильності застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
4.2. Як установлено господарськими судами та підтверджено матеріалами справи, 15.12.2014 між ПАТ "НАК "Нафтогаз України" (продавець) та Комунальним підприємством "Красноармійськтепломережа" (найменування якого змінено на КП "Покровськтепломережа") (покупець) укладено договір купівлі-продажу природного газу №1226/15-БО-6.
4.3. За змістом пункту 1.1 договору, продавець зобов`язався передати у власність покупцю у 2015 році природний газ, а покупець ? прийняти та оплатити газ на умовах договору.
4.4. Згідно з пунктом 2.1 договору газ, що продається за договором, використовується покупцем виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами та організаціями.
4.5. Пунктом 6.1 договору визначено, що остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється до 14-го числа (включно) місяця, наступного за місяцем поставки газу.
4.6. У відповідності до пункту 7.2 договору, у разі невиконання покупцем пункту 6.1 договору, він зобов`язується сплатити продавцю, крім суми заборгованості, пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу.
4.7. За умовами пункту 11 договір набуває чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення підписів печатками сторін, і діє в частині реалізації газу до 31.12.2015, а в частині проведення розрахунків до їх повного здійснення.
4.8. Предметом касаційного оскарження є стягненні 1 996 860,15 грн пені за загальний період з 17.02.2015 по 14.07.2016 за несвоєчасне виконання зобов`язань з оплати природного газу, спожитого у січні - березні, жовтні - грудні 2015 року.
4.9. Згідно зі статтею 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
4.10. Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
4.11. Відповідно до положень статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
4.12. Суд апеляційної інстанції, змінивши рішення місцевого господарського суду в частині стягнення інфляційних, погодився з висновком суду першої про часткове задоволення позовних вимог ув`язку з порушення відповідачем умов договору купівлі-продажу природного газу в частині проведення своєчасної та в повному обсязі оплати товару.
4.13. Як установлено судами попередніх інстанцій, у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем умов договору купівлі-продажу природного газу від 15.12.2014 №1226/15-БО-6, позивачем нараховано до стягнення пеню у сумі 1 996 860,15 грн.
4.14. Пунктом 7.2 договору сторони погодили, що у разі невиконання покупцем пункту 6.1 договору, він зобов`язується сплатити продавцю, крім суми заборгованості, пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу.
4.15. Разом з цим, статтею 1 Закону України "Про встановлення додаткових гарантій щодо захисту прав громадян, які проживають на територіях проведення антитерористичної операції, та обмеження відповідальності підприємств - виконавців/виробників житлово-комунальних послуг у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси" визначено, що метою цього Закону є встановлення додаткових гарантій щодо захисту житлових та майнових прав громадян, які проживають на територіях, де проводиться антитерористична операція, та громадян, які тимчасово переселені в інші населені пункти України з територій, на яких проводиться антитерористична операція (набрав чинності 07.02.2015).
До 31 грудня 2015 року цим громадянам має бути погашена заборгованість із виплат заробітної плати, стипендій, пенсій, що утворилася внаслідок проведення антитерористичної операції, а також встановлено додаткові гарантії захисту житлових та майнових прав громадян, звільнених на підставі зазначених обставин, до моменту їх працевлаштування, за умови отримання ними статусу зареєстрованого безробітного.
Згідно зі статтею 2 зазначеного Закону встановлено мораторій на час, визначений у статті 1, на нарахування та стягнення пені та інших штрафних санкцій енергопостачальними компаніями у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси підприємствами - виконавцями/виробниками житлово-комунальних послуг, що надають такі послуги у районі проведення антитерористичної операції.
4.16. Як установлено судами попередніх інстанцій, у пунктах 5, 6 статуту ПАТ "НАК "Нафтогаз України", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.1998 №747 встановлено, що метою діяльності Компанії є сприяння структурній перебудові нафтової, газової та нафтопереробної галузей, підвищення рівня енергетичної безпеки держави, забезпечення ефективного функціонування та розвитку нафтового комплексу, більш повного задоволення потреб промислових і побутових споживачів у сировині та паливно-енергетичних ресурсах і отримання прибутку. Предметом діяльності Компанії є, зокрема, постачання природного газу, організація виробництва і постачання електричної та теплової енергії.
4.17. Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.1998 №747 та пунктом 2 статті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.07.2012 №705 "Про визначення гарантованих постачальників природного газу" встановлено, що гарантованим постачальником природного газу для промислових споживачів, річний обсяг споживання природного газу яких перевищує 3 млн. куб. метрів, та підприємств, що здійснюють виробництво теплової енергії, є НАК "Нафтогаз України", що в установленому порядку отримала ліцензію на постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом.