ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2019 року
м. Київ
Справа № 18/257
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Білоуса В.В. - головуючого, Жукова С.В., Погребняка В.Я.
за участю секретаря судового засідання - Кондратюк Л.М.;
за участю представників сторін:
скаржника - ОСОБА_3
боржника - адвокат Захаров П.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Уповноваженої особи власника майна ПАТ "Бурова компанія "Букрос" ОСОБА_3
на ухвалу Східного апеляційного господарського суду
від 31.07.2019
у справі № 18/257
за заявою Державної податкової інспекції у м. Полтаві
до Відкритого акціонерного товариства "Бурова компанія "Букрос"
про визнання банкрутом,-
ВСТАНОВИВ:
1. В провадженні Господарського суду Полтавської області перебуває справа №18/257 про банкрутство Відкритого акціонерного товариства "Бурова компанія "Букрос".
2. Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 09.07.2019 у справі №18/257, зокрема: 4) клопотання керуючого санацією ПАТ "БК "Букрос" Тищенко О.І. (вх. № 2737 від 19.03.2019) про витребування інформації у ПАТ "Національний депозитарій України" задоволено; 5) витребувано в ПАТ "Національний депозитарій України": інформацію з реєстру власників іменних цінних паперів та цінних паперів на пред`явника щодо ПАТ "Бурова компанія "Букрос" та документи системи реєстру, що були передані до Центрального депозитарію, щодо ПАТ БК "Бурос", інформацію, що міститься у документах систем реєстрів власників іменних цінних паперів, щодо ПАТ "Бурова компанія "Букрос"; 8) розгляд заяв АТ "Полтава-Банк", ОСОБА_2 та скарги керуючого санацією ПАТ "БК "Букрос" Тищенко О.І. на дії та бездіяльність учасників провадження відкладено на 20.08.19 о 10:15.
3. Не погоджуючись з ухвалою суду першої інстанції в частині перелічених пунктів Уповноважена особа власника майна ПАТ "Бурова компанія "Букрос" ОСОБА_3 звернувся до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою.
Короткий зміст оскаржуваного рішення суду апеляційної інстанцій
4. Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 31.07.2019 у справі № 18/257 повернуто апеляційну скаргу ОСОБА_3 на ухвалу Господарського суду Полтавської області від 09.07.2019 у справі №18/257.
Надходження касаційної скарги до Верховного Суду
5. 21.08.2019 Уповноважена особа власника майна ПАТ "Бурова компанія "Букрос" ОСОБА_3 звернувся до Верховного Суду із касаційною скаргою від 07.08.2019 на ухвалу Східного апеляційного господарського суду від 31.07.2019 у справі № 18/257, підтвердженням чого є відтиск календарного штемпелю відділення поштового зв`язку на конверті, в якому надійшла касаційна скарга.
6. Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду касаційної скарги Уповноваженої особи власника майна ПАТ "Бурова компанія "Букрос" ОСОБА_3 у справі № 18/257 було визначено колегію суддів у складі: головуючого судді - Білоуса В.В., судді - Ткаченко Н.Г., судді - Жукова С.В., що підтверджується витягом з протоколу передачі судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) раніше визначеному складу суду від 24.09.2019.
7. Розпорядженням заступника керівника апарату - керівника секретаріату Касаційного господарського суду від 21.10.2019 № 29.3-02/3130, у зв`язку з відпусткою судді Ткаченко Н.Г., відповідно до приписів Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26.11.2010 № 30 (зі змінами та доповненнями), призначено повторний автоматизований розподіл судової справи № 18/257 за касаційною скаргою Уповноваженої особи власника майна ПАТ "Бурова компанія "Букрос" ОСОБА_3 від 07.08.2019.
8. Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) між суддями від 21.10.2019 справу № 18/257 за касаційною скаргою Уповноваженої особи власника майна ПАТ "Бурова компанія "Букрос" ОСОБА_3 від 07.08.2019 розподілено колегії суддів Касаційного господарського суду у складі: Білоуса В.В. - головуючого, Жукова С.В.,
Погребняка В.Я.
9. Ухвалою Верховного Суду від 22.10.2019 колегією суддів Касаційного господарського суду у складі: Білоуса В.В. - головуючого, Жукова С.В.,
Погребняка В.Я. прийнято касаційну скаргу Уповноваженої особи власника майна ПАТ "Бурова компанія "Букрос" ОСОБА_3 від 07.08.2019 на ухвалу Східного апеляційного господарського суду від 31.07.2019 у справі № 18/257 до свого провадження.
Короткий зміст вимог касаційної скарги з узагальненими доводами особи, яка подала касаційну скаргу
10. Не погоджуючись з прийнятою ухвалою, Уповноваженою особою власника майна ПАТ "Бурова компанія "Букрос" ОСОБА_3 подано касаційну скаргу, в якій останній просить скасувати ухвалу Східного апеляційного господарського суду від 31.07.2019 та передати справу № 18/257 на розгляд до суду апеляційної інстанції.
10.1. В судовому засіданні 22.10.2019 представник скаржника підтримав касаційну скаргу з підстав, викладених в ній.
11. На думку скаржника оскаржувану ухвалу суду апеляційної інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, на підтвердження своєї позиції наводить наступні доводи.
11.1. Суд апеляційної інстанції не врахував, що п. 17 ч. 1 ст. 255 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено оскарження ухвал у справах про банкрутство (неплатоспроможність) у випадках, передбачених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
11.2. Судом апеляційної інстанції невірно встановлено, що Уповноваженою особою власника майна ПАТ "Бурова компанія "Букрос" ОСОБА_3 при зверненні з апеляційною скаргою не доведено його повноважень як учасника у справі про банкрутство, оскільки нормами ГПК України передбачено, що до апеляційної скарги додаються довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження особи, лише у тому разі, якщо скарга подана особою у якої в справі немає підтвердження її повноважень. Водночас, протокол засідання наглядової ради ПАТ "Бурова компанія "Букрос" від 17.10.2017 № 3-17, відповідно до якого ОСОБА_3 було призначено уповноваженою особою власника майна ПАТ "Бурова компанія "Букрос" був залучений до матеріалів справи декілька років тому назад судом першої, апеляційної інстанції.
11.3. Акціонер є співвласником боржника та відповідно є учасником справи про банкрутство. Наведено правову позицію Вищого господарського суду України у постанові від 19.10.2005 у справі № 9/207.
11.4. Згідно пункту 7.68.1. статуту ПАТ "Бурова компанія "Букрос" до виключної компетенції наглядової ради належить затвердження в межах своєї компетенції інших внутрішніх документів товариства та положень, якими регулюються питання, пов`язані з діяльністю товариства і затвердження яких не належить до виключної компетенції Загальних зборів. Дане питання не входить до виключної компетенції загальних зборів (п.7.4 Статуту ПАТ "Бурова компанія "Букрос"). Наглядова рада мала всі належні повноваження щодо призначення уповноваженою особою власника майна боржника - ОСОБА_3, як співвласника майна та акціонера боржника.
Узагальнений виклад позиції інших учасників у справі
12. Арбітражний керуючий Тищенко О . І. подав відзив на касаційну скаргу, в якому останній просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.
12.1. В судовому засіданні 22.10.2019 представник боржника заперечив проти касаційної скарги.
Позиція Верховного Суду
13. Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення представників сторін, обговоривши доводи касаційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
14. Відповідно статті 300 ГПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не буле встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази. У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підстав позову у суді касаційної інстанції не допускається. Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
15. Суд касаційної інстанції саме в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
16. Стаття 129 Конституції України встановлює основні засади судочинства, якими, зокрема, є забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення (п. 8 ч. 1 цієї статті).
17. Конституційне право на судовий захист передбачає як невід`ємну частину такого захисту можливість поновлення порушених прав і свобод громадян, правомірність вимог яких встановлена в належній судовій процедурі і формалізована в судовому рішенні, і конкретні гарантії, які дозволяли б реалізовувати його в повному об`ємі і забезпечувати ефективне поновлення в правах за допомогою правосуддя, яке відповідає вимогам справедливості, що узгоджується також зі ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основних свобод.
18. У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Пелевін проти України" від 20.05.2010 зазначено, що держава, яка створює суди апеляційної чи касаційної інстанцій, має забезпечити, щоб особи, які відповідають перед законом, мали можливість користуватись всіма фундаментальними гарантіями статті 6 Конвенції в провадженнях у цих судах. Суд повторює, що право на суд, одним з аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним і може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг.
19. Згідно положень статті 3 ГПК України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
20. Відповідно до частин 1, 2 статті 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції чинній до 19.01.2013 (далі - Закон про банкрутство) провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України. Цей Закон має пріоритет перед іншими законодавчими актами України у регулюванні відносин, пов`язаних з банкрутством суб`єктів підприємницької діяльності, за винятком випадків, передбачених цим Законом.