1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



09 жовтня 2019 року

м. Київ



Справа № 910/12349/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Огороднік К.М. - головуючий, Банасько О.О. Жуков С.В.,

за участю секретаря судового засідання Ксензової Г.Є.,

за участю представника ТзОВ "ЕйПіЕс Україна" - адвокат Бурносов Є.В. (дов. від 04.04.2019),

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕйПіЕс Україна"

на постанову Північного апеляційного господарського суду від 27.06.2019

та постанову Господарського суду м. Києва від 25.03.2019

у справі № 910/12349/18

за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Санта Софія"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Баса-трейд"

про банкрутство,-



ВСТАНОВИВ:



Обставини справи встановлені судами першої та апеляційної інстанції

Ухвалою Господарського суду м. Києва від 01.10.2018 відкрито провадження у справі № 910/12349/18 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Баса-трейд" (далі - ТзОВ "Баса-трейд", боржник), серед іншого, введено процедуру розпорядження майном боржника, розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Кравченка Радіона Миколайовича та визначено дату проведення попереднього судового засідання у справі.



Ухвалою попереднього засідання Господарського суду м.Києва від 10.12.2018 визнано конкурсними кредиторами ТзОВ "Баса-трейд": ТзОВ "Санта Софія" на суму 1154 220,00 грн. (17 620,00 грн. - перша черга, 1 136 600 грн. - четверта черга); ПАТ "Фортуна-банк" на суму 156 732 148,22 грн. (3 524,00 грн. - перша черга, 156 728624,22 грн. - четверта черга); окремо внесено до реєстру вимог кредиторів забезпечені вимоги ПАТ "Фортуна-банк" у розмірі 3 434843,46 грн; затверджено реєстр вимог кредиторів боржника, зобов`язано розпорядника майна боржника подати до суду уточнений реєстр вимог кредиторів та провести не пізніше 24.12.2018 збори кредиторів боржника та не пізніше 30.12.2018 збори комітету кредиторів, визначено дату підсумкового засідання суду.



Ухвалою Господарського суду м.Києва від 20.02.2019 продовжено строк процедури розпорядження майном ТзОВ "Баса-трейд" та повноважень розпорядника майна боржника арбітражного керуючого Кравченка Р.М., встановлено розпоряднику майна боржника строк до 13.03.2019 (включно) для подання до суду протоколу зборів комітету кредиторів про прийняття одного з рішень, передбачених ст. 27 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство).



Розпорядник майна боржника Кравченко Р.М. подав до суду клопотання про закінчення процедури розпорядження майном, припинення повноважень розпорядника майна боржника арбітражного керуючого Кравченка Р.М., визнання ТзОВ "Баса-трейд" банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, призначення ліквідатором ТзОВ "Баса-трейд" арбітражного керуючого Кравченка Р.М. та протокол № 2 від 22.03.2019 засідання комітету кредиторів про погодження кандидатури арбітражного керуючого Кравченка Р.М. на призначення його ліквідатором боржника.



Короткий зміст оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанції

Постановою Господарського суду м. Києва від 25.03.2019 припинено процедуру розпорядження майном боржника, припинено повноваження розпорядника майна боржника арбітражного керуючого Кравченко Р.М., визнано банкрутом ТзОВ "Баса-Трейд", відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Кравченка Р.М.



Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 11.06.2019 замінено у справі № 910/12349/18 кредитора - Публічне акціонерне товариство "Фортуна-банк" на його правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю "Ейпіес Україна".

Постановою Північного апеляційного господарського суду від 27.06.2019 у даній справі апеляційну скаргу ТзОВ "Ейпіес Україна" залишено без задоволення, постанову Господарського суду м.Києва від 26.03.2019 у справі №910/12349/18 залишено без змін.

Постанова суду першої інстанції та постанова апеляційного господарського суду прийняті з мотивів того, що розмір наявних та встановлених судом активів боржника є у три рази меншим суми його кредиторської заборгованості, визнаної ухвалою попереднього засідання від 10.12.2018, а результати діяльності боржника є збитковими, пропозицій щодо санації боржника, укладання мирової угоди інвестори та кредитори не подали, з огляду на що суди попередніх інстанцій дійшли висновку щодо необхідності введення процедури ліквідації та визнання боржника банкрутом.



Короткий зміст вимог касаційної скарги з узагальненими доводами особи, яка подала касаційну скаргу



ТзОВ "ЕйПіЕс Україна" звернулось до Верховного Суду з касаційною скаргою на постанову Північного апеляційного господарського суду від 27.06.2019 та постанову Господарського суду міста Києва від 25.03.2019 у справі № 910/12349/18 з проханням їх скасувати та передати справу на розгляд до місцевого господарського суду для продовження розгляду справи.



В обґрунтуванням підстав для скасування посилається на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, а саме ст.ст.4, 22, 26, 27, 98 Закону "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст. 73, 76-79, 96 236 ГПК України.



Стверджує, що розпорядником майна робота по виявленню активів, проведення їх інвентаризації та визначення вартості проведена поверхово; відсутня належна перевірка обґрунтованості визначення встановленої дебіторської заборгованості первинним документам обліку, обставинам спливу позовної давності; інвентаризація не відповідає нормам Положення про інвентаризацію активів та зобов`язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.09.2014 № 879.



Скаржник доводить, що судами під час переходу до ліквідаційної процедури боржника не було враховано, що наявний в матеріалах справи лише один фінансовий звіт боржника (баланс) без доказів на його підтвердження, висновки про встановлені активи зроблено на основі дуже обмеженої кількості запитів/відповідей до органів та установ, що реєструють права та ведуть інший облік майна, що не може свідчити про належний пошук активів.



Зазначає, що рішення про погодження кандидатури арбітражного керуючого Кравченка Р.М. на призначення ліквідатором боржника комітетом кредиторів не приймалось, оскільки вказаний кандидат є заінтересованою особою стосовно кредиторів боржника - ТзОВ "Бізнес-Капітал".



Узагальнений виклад позиції інших учасників у справі

Від інших учасників справи відзиви на касаційну скаргу не надійшли, що відповідно до положень частини 3 статті 295 ГПК України не перешкоджає перегляду судових рішень.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанцій

Щодо меж розгляду справи судом касаційної інстанції

З урахуванням меж розгляду справи судом касаційної інстанції, визначених ст. 300 ГПК України, не можуть бути взяті до уваги аргументи скаржника про необхідність встановлення обставин справи, про достовірність чи недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Згідно з компетенцією, визначеною законом, Верховний Суд в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Щодо суті касаційної скарги

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закону про банкрутство) провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.



У відповідності до ст.1 Закону про банкрутство, банкрутство - визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність за допомогою процедур санації та мирової угоди і погасити встановлені у порядку, визначеному цим Законом, грошові вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури;

неплатоспроможність - це неспроможність суб`єкта підприємницької діяльності виконати після настання встановленого строку грошові зобов`язання перед кредиторами не інакше, як через відновлення його платоспроможності;

учасники провадження у справі про банкрутство - сторони, забезпечені кредитори, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) суб`єкта підприємницької діяльності - боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.



Згідно з ч. 1 ст. 7 Закону про банкрутство щодо боржника застосовуються такі судові процедури банкрутства: розпорядження майном боржника; мирова угода; санація (відновлення платоспроможності) боржника; ліквідація банкрута.



Відповідно до частини четвертої статті 205 Господарського кодексу України, у разі неспроможності суб`єкта господарювання через недостатність його майна задовольнити вимоги кредиторів він може бути оголошений за рішенням суду банкрутом. Отже, боржник визнається банкрутом за умови встановлення господарським судом його неспроможності відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані вимоги кредиторів інакше, як через застосування ліквідаційної процедури.



Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону про банкрутство, під розпорядженням майном розуміється система заходів щодо нагляду та контролю за управлінням і розпорядженням майном боржника з метою забезпечення збереження, ефективного використання майнових активів боржника, проведення аналізу його фінансового становища, а також визначення наступної оптимальної процедури (санації, мирової угоди чи ліквідації) для задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів.



Положеннями ч. 3 ст. 22 Закону про банкрутство на розпорядника майна покладено обов`язок:

розглядати заяви кредиторів про грошові вимоги до боржника, які надійшли в установленому цим Законом порядку;

вести реєстр вимог кредиторів;

повідомляти кредиторів про результати розгляду їхніх вимог;

вживати заходів для захисту майна боржника;

аналізувати фінансово-господарську діяльність, інвестиційне становище боржника та його становище на ринках;

виявляти (за наявності) ознаки фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства;

скликати збори кредиторів та організовувати їх проведення;

надавати державному реєстратору в електронній формі через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомості, необхідні для ведення Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у порядку, встановленому державним органом з питань банкрутства;

надавати господарському суду та комітету кредиторів звіт про свою діяльність, відомості про фінансове становище боржника, пропозиції щодо можливості відновлення платоспроможності боржника;

не пізніше двох місяців від дня відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство разом з боржником організувати та забезпечити проведення інвентаризації майна боржника та визначити його вартість;

брати участь у розробці плану санації у випадках, передбачених цим Законом, та за можливості проведення санації боржника розробити разом з боржником не пізніше двох місяців від дня відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство план санації боржника та подати його на розгляд комітету кредиторів;

виконувати інші повноваження, що передбачені цим Законом.


................
Перейти до повного тексту