Постанова
Іменем України
17 жовтня 2019 року
м. Київ
справа № 154/1850/18
провадження № 61-13607св19
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Бурлакова С. Ю. (суддя-доповідач), Коротуна В. М., Червинської М. Є.,
учасники справи:
позивачі: ОСОБА_1, ОСОБА_2,
відповідач - Володимир-Волинська міська рада Волинської області,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 03 серпня 2018 року у складі судді Лященка О. В. та постанову Волинського апеляційного суду від 10 червня 2019 року у складі колегії суддів: Здрилюк О. І., Бовчалюк З. А., Карпук А. К.,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У липні 2018 року ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом до Володимир-Волинської міської ради Волинської області про визнання права власності на нерухоме майно у порядку спадкування.
В обґрунтування позовних вимог зазначали, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер їх батько ОСОБА_4, після смерті якого відкрилася спадщина на належне йому майно - 3/5 частини житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, розташованого по АДРЕСА_1, яке він успадкував після смерті своєї матері
ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2, оскільки був зареєстрований і постійно проживав з нею за однією адресою. Батько за життя своїх спадкових прав належним чином не оформив.
У зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спірне майно, нотаріус відмовив їм у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом.
З урахуванням наведеного, просили визнати за ними у рівних частках право власності на спадкове майно.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 03 серпня 2018 року позов задоволено.
Визнано за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 право власності в рівних частинах на спадкове майно - 3/5 частини житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами на АДРЕСА_1, що складається з коридору 1-1 площею 3,2 кв. м, кухні 1-2 площею 7,5 кв. м, кімнати 1-3 площею 10,9 кв. м, кімнати 1-4 площею 18,8 кв. м, коридору 2-1 площею 5,1 кв. м, кімнати 2-2 площею 10,4 кв. м, кімнати 2-3 площею 12,5 кв. м, загальною площею 68,4 кв. м, хліва Д-1, хліва-прибудови - д, погреба з шийкою Г, який вони успадкували за законом після смерті батька ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалюючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що за позивачами після смерті батька підлягає визнанню право власності у рівних частках на 3/5 частини житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами на АДРЕСА_1, як на спадкове майно.
Короткий зміст судового рішення суду апеляційної інстанції
Постановою Волинського апеляційного суду від 10 червня 2019 року рішення Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 03 серпня 2018 року залишено без змін.
Апеляційний суд погодився з висновками суду першої інстанції та вважав, що рішення суду першої інстанції відповідає обставинам справи, ухвалене з дотриманням норм матеріального і процесуального права і не може бути скасоване з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Аргументи учасників справи
Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу
У касаційній скарзі, поданій до Верховного Суду у липні 2019 року, ОСОБА_3 , посилаючись на порушення судами норм процесуального права й неправильне застосування норм матеріального права, просить рішення Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 03 серпня 2018 року та постанову Волинського апеляційного суду від 10 червня 2019 року скасувати й справу передати на новий розгляд, оскільки порушено її права як єдиного спадкоємця після смерті матері ОСОБА_5 ; батько позивачів, як син спадкодавця ОСОБА_5, не прийняв спадщину після смерті матері; правовстановлюючі документи на спірний будинок знаходяться у неї.
Узагальнені доводи відзиву на касаційну скаргу
28 серпня 2019 року до Верховного Суду надійшло заперечення ОСОБА_1 та її представника - ОСОБА_9 на касаційну скаргу ОСОБА_3, в якому заявники просять касаційну скаргу залишити без задоволення, а судові
рішення - без змін, вказуючи на те, що оскаржувані судові рішення є законними й обґрунтованими, ухваленими з дотриманням норм матеріального й процесуального закону.
Обґрунтовуючи відзив заявники вказували, що саме ОСОБА_4, який є батьком позивачів, був зареєстрований та проживав у спірному будинку на день смерті баби позивачів, а відтак - прийняв спадщину після своєї матері шляхом вступу у фактичне володіння майном. Тітка позивачів ОСОБА_3 разом зі своєю сім`єю проживала за іншою адресою, тому її твердження про фактичне прийняття спадщини після матері, а також про те, що вона несе витрати по утриманню будинку в належному стані не відповідають дійсності, що й було встановлено судами попередніх інстанцій.
Рух справи в суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 23 липня 2019 року відкрито касаційне провадження у вказаній справі та витребувано цивільну справу № 154/1850/18 з Володимир-Волинського міського суду Волинської області.
Фактичні обставини справи
Судами встановлено, що згідно зі свідоцтвом про смерть ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після її смерті відкрилася спадщина на належні їй 3/5 частини житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами на АДРЕСА_1 .
Після смерті ОСОБА_5 відкрилася спадщина на належні їй 3/5 частини житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами на АДРЕСА_1 .
Судами встановлено, що спадкодав ець ОСОБА_5 заповіт на випадок своєї смерті не залишила. Спадщину після її смерті прийняв її син ОСОБА_4 як спадкоємець першої черги за законом, оскільки він фактично вступив в управління та володіння спадковим майном, так як постійно, у тому числі і на день смерті спадкодавця, був зареєстрований та проживав із нею у спірному будинку.
Спадкова справа після смерті ОСОБА_5 зареєстрована лише 11 грудня 2018 року, оскільки заяву про прийняття спадщини після смерті матері
ОСОБА_3 вперше подала 11 грудня 2018 року, тобто поза межами передбаченого статтею 549 ЦК Української РСР шестимісячного строку з дня відкриття спадщини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4, який заповіту на випадок своєї смерті не залишив.
Спадкоємцями після смерті ОСОБА_4 є його діти: ОСОБА_1 та ОСОБА_2, які прийняли спадщину шляхом подання відповідних заяв до нотаріальної контори.
Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина за законом на спадкове майно, у тому числі на 3/5 частини житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1, яке належало на праві власності матері ОСОБА_4 - ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2, і яке він успадкував після її смерті шляхом вступу у фактичне управління і володіння зазначеним нерухомим майном, будучи зареєстрованим та постійно проживаючи у цьому будинку.
Свідоцтво про право на спадщину ОСОБА_4 за життя не одержав, тому у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів на спірне майно нотаріус відмовив позивачам у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом.