ПОСТАНОВА
Іменем України
23 жовтня 2019 року
Київ
справа №802/1243/17-а
адміністративне провадження №К/9901/24521/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Мороз Л.Л.,
суддів: Кравчука В.М., Рибачука А.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у касаційній інстанції адміністративну справу №802/1243/17-а
за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року, ухвалену у складі колегії суддів: головуючого судді Полотнянка Ю.П., суддів: Драчук Т.О., Загороднюка А.Г.,
в с т а н о в и в :
У липні 2017 року позивач звернувся до суду з позовом до Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2017 року позов задоволено.
Визнано протиправною відмову Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації від 13.04.2017 у встановленні ОСОБА_1 статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
Зобов`язано відповідача вчинити дії стосовно видачі ОСОБА_1 посвідчення потерпілого від аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року скасовано постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2017 року та ухвалено нову, якою в задоволенні позову відмовлено.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач проживає у с.Заозерне Тульчинського району, яке постановою Кабінету Міністрів УРСР №106 від 23.07.1991 було віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Зважаючи на це, йому було видане посвідчення потерпілого категорії 4 серії НОМЕР_1, яке діє на час проживання або роботи у зоні посиленого радіоекологічного контролю.
Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААА №323956 від 24.02.2016, виданого Вінницькою МСЕК №1, ОСОБА_1 присвоєно 3 групу інвалідності за загальним захворюванням.
Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України було встановлено причинний зв`язок хвороби, що призвели до інвалідності з іонізуючою дією випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобільській АЕС, що підтверджується експертним висновком.
Відповідно до довідки до акта огляду МСЕК № 1 серії 12 ААА № 584400 від 29.03.2017 позивачу присвоєно 3 групу інвалідності безтерміново, захворювання пов`язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС.
Після отримання даної довідки позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Тульчинської РДА щодо встановлення йому статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
Однак, листом від 12 квітня 2017 року Управління праці та соціального захисту населення Тульчинської районної державної адміністрації повідомило, що причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою позивачу встановлено у 2017 році, але враховуючи норми чинного законодавства з 1 січня 2015 року ОСОБА_1 не проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю. Відтак, законних підстав для надання ОСОБА_1 статусу потерпілого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 немає.
З аналогічних підстав відповідач - Департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації листом від 13.04.2017 відмовив у видачі позивачу посвідчення потерпілого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1
Не погоджуючись із такими діями органу соцзахисту, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Суд першої інстанції приймаючи рішення про задоволення позову виходив з того, що посилання відповідача на зміни в законодавстві є безпідставними, оскільки жодних змін у правовому регулюванні статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII не відбулось. За висновками суду першої інстанції, наявні в матеріалах справи докази підтверджуються той факт, що позивач має право на отримання статусу потерпілої від Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
Апеляційний суд скасовуючи постанову суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення про відмову в задоволенні позову, мотивував своє рішення тим, що відповідно до Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VІІІ, у переліку зон радіоактивного забруднення відсутня зона посиленого радіоекологічного контролю та скасовано ст. 23 Закону, якою передбачалося надання відповідних пільг і компенсацій особам, віднесеним до 4 категорії потерпілих від Чорнобильської катастрофи, а тому підстави для надання відповідного статусу і видачі посвідчення - відсутні.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанцій, позивач подав касаційну скаргу, в якій просить скасувати постанову апеляційного суду та залишити в силі по станову суду першої інстанції. В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального права.
Заперечення на касаційну скаргу не надходили.
Суд, переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про задоволення скарги з огляду на таке.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796-XII) до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать, зокрема, особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років (пункт 4 частини 1).
Відповідно до пункту 1 частини 1 ст. 14 цього Закону для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.
Отже, для отримання постраждалими статусу категорії 1 необхідні три умови: 1) інвалідність; 2) статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи; 3) причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою.
Відповідно до ст. 65 Закону № 796-XII учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. При зміні категорії, а також у випадках, передбачених статтею 17 цього Закону, посвідчення підлягає заміні. Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
На виконання зазначеного Закону постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що регулює правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №51).
Відповідно до п. 10 Порядку № 51 інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, посвідчення видаються на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов`язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.