1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



22 жовтня 2019 року

Київ



справа №640/521/19

адміністративне провадження №К/9901/22587/19



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Єресько Л.О.,

суддів: Загороднюка А.Г., Соколова В.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження у касаційній інстанції адміністративну справу № 640/521/19

за позовом ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України, Державного виконавця Дерев`янчука С.В. Шевченківського РВ ДВС м.Київ ГТУЮ у м.Києві, третя особа - Державна казначейська служба України про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії

за касаційною скаргою ОСОБА_1

на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 травня 2019 року, постановлену суддею Вєкуа Н.Г. та

на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2019 року, ухвалену у складі колегії суддів: головуючого судді Кузьмишиної О.М., суддів: Костюк Л.О., Сорочка Є.О.,



УСТАНОВИВ:

Суть спору.

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов ОСОБА_1 (надалі - позивач) до Державної судової адміністрації України (надалі - відповідач-1), державного виконавця Дерев`янчука С.В. Шевченківського РВ ДВС м. Київ ГТУЮ у м. Києві (надалі - відповідач-2), третя особа: Державна казначейська служба України про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.

Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що нелегитимна та неповноважна колегія суддів Верховного Суду у складі Касаційного господарського суду у складі головуючого судді Жукова С.В., суддів Білоуса В.В., Ткаченко Н.Г. винесла незаконно та з ознаками скоєння явно злочинів ухвалу про стягнення з ОСОБА_1 штрафу у розмірі 1 762,00 грн в дохід Державного бюджету України, що в подальшому призвело до явно злочинних дій та рішень державного виконавця Дерев`янчука С.В. Шевченківського РВ ДВС м. Київ ГТУЮ у м. Києві щодо незаконного визнання ОСОБА_1 боржником та відкриття виконавчого провадження та накладення арешту на майно ОСОБА_1 .

Позивач також зазначив, що у зв`язку з протиправними, явно злочинними, дискримінаційними та корумпованими діями колегії суддів Верховного Суду у складі Касаційного господарського суду у складі головуючого судді Жукова С.В., суддів Білоуса В.В., Ткаченко Н.Г., Державної судової адміністрації України, державного виконавця Дерев`янчука С.В. Шевченківського РВ ДВС м. Київ ГТУЮ у м. Києві, йому завдано моральну шкоду.

Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 травня 2019 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без розгляду.

Підставою для прийняття судом першої інстанції рішення про залишення позовної заяви без розгляду стало зловживання позивачем своїми правами, що полягає у висловленні на адресу суду та суддів, Державної судової адміністрації України, державного виконавця Дерев`янчука С.В. Шевченківського РВ ДВС м.Київ ГТУЮ у м.Києві образливих тверджень.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення. Ухвалу Окружного адміністративного суду м.Києва від 20 травня 2019 року залишено без змін.

Суд апеляційної інстанції мотивував своє рішення тим, що судом першої інстанції вірно зауважено, що використання образливих висловлювань ОСОБА_1 на адресу суду та суддів, інших учасників процесу є недопустимим при оформленні позовної заяви, які до того ж визначені позивачем в якості підстави позову. Тому, застосування позивачем в тексті позовної заяви висловів, які дискредитують судові органи України та їх посадових осіб, учасників справи, суд першої інстанції вірно розцінив як зловживання процесуальними правами.

Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги та її рух у касаційній інстанції.

09 серпня 2019 року до Верховного Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 на ухвалу Окружного адміністративного суду від 20 травня 2019 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2019 року у справі № 640/521/19, в якій просив скасувати вказані судові рішення.

В обґрунтування касаційної скарги скаржник вказував, що суди попередніх інстанцій дійшли помилкового висновку про зловживання позивачем процесуальними правами, посилаючись на порушення ними норм процесуального права. Скаржник зазначив, що ухвала від 20 травня 2019 року про залишення його позову без розгляду є грубим порушенням статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, адже винесена судом першої інстанції передчасно, без повернення з апеляційного суду матеріалів, які є невід`ємними у справі доказами. Також, суд апеляційної інстанції, переглядаючи ухвалу суду першої інстанції, не дослідив повно обставини справи, не надав оцінки доказам, судове засідання 10 липня 2019 року не провів, що підтверджується відсутністю у справі протоколу судового засідання та довідки щодо обов`язкового технічного запису судового засідання.

Ухвалою Верховного Суду від 20 серпня 2019 року відкрито касаційне провадження за скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Окружного адміністративного суду від 20 травня 2019 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2019 року у справі № 640/521/19 за позовом ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України, Державного виконавця Дерев`янчука С.В. Шевченківського РВ ДВС м.Київ ГТУЮ у м.Києві, третя особа - Державна казначейська служба України про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.

11 вересня 2019 року від скаржника ОСОБА_1 надійшла заява про відвід колегії суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Єресько Л.О., Загороднюка А.Г., Соколова В.М.

У зв`язку із надходженням 11 вересня 2019 року від ОСОБА_1 заяви про відвід колегії суддів Касаційного адміністративного суду Єресько Л.О., Загороднюка А.Г., Соколова В.М., у даній в адміністративній справі № 640/521/19, ухвалою Верховного Суду від 13 версня 2019 року провадження у справі зупинено до вирішення заяви про відвід.

Ухвалою судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Кашпур О.В. від 16 вересня 2019 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 про відвід судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Єресько Л.О. в адміністративній справі №640/521/19 відмовлено.

Ухвалами судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Кашпур О.В. від 26 вересня 2019 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 про відвід суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Загороднюка А.Г., Соколова В.М. в адміністративній справі №640/521/19 відмовлено.

Ухвалою Верховного Суду від 21 жовтня 2019 року поновлено провадження в адміністративній справі №640/521/19 та призначено її до розгляду в порядку письмового провадження на 22 жовтня 2019 року.

Позиція інших учасників справи.

Від відповідачів та третьої особи відзиву на касаційну скаргу не надходив, що відповідно до статті 338 КАС України не перешкоджає касаційному перегляду справи.

Оцінка висновків суду, рішення якого переглядається, та аргументів учасників справи.

Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), а також надаючи оцінку правильності застосування судом першої та апеляційної інстанції норм процесуального права, виходить із наступного.

З матеріалів справи слідує, що підставою для прийняття судом першої інстанції рішення про залишення позовної заяви без розгляду, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, стало зловживання позивачем своїми правами, що полягає у висловленні на адресу суду та суддів, Державної судової адміністрації України, державного виконавця Дерев`янчука С.В. Шевченківського РВ ДВС м.Київ ГТУЮ у м.Києві образливих тверджень.

Колегія суддів погоджується із такими висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на таке.

Згідно з пунктом 9 частини 3 статті 2 КАС України неприпустимість зловживання процесуальними правами є однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства.


................
Перейти до повного тексту