ПОСТАНОВА
Іменем України
22 жовтня 2019 року
Київ
справа №0240/3731/18-а
адміністративне провадження №К/9901/14514/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Єресько Л.О.,
суддів: Губської О.А., Соколова В.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні у касаційній інстанції адміністративну справу №0240/3731/18-а
за позовом розпорядника майна, керівника приватного підприємства "Гурівецьке" ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування рішення
за касаційною скаргою Міністерства юстиції України
на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 17 квітня 2019 року, ухвалену у складі колегії суддів: головуючого судді Полотнянка Ю.П., суддів Драчук Т.О., Загороднюка А.Г.
УСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування.
У жовтні 2018 року розпорядник майна, керівник приватного підприємства "Гурівецьке" ОСОБА_1 (надалі - позивач, розпорядник майна ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Міністерства юстиції України (надалі - відповідач), в якому просить:
визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства юстиції України від 18 вересня 2018 року №3356/7 "Про відмову у задоволенні скарги арбітражного керуючого ОСОБА_1. від 14 серпня 2018 року з доповненнями від 06 вересня 2018 року".
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що на підставі ухвали Господарського суду Вінницької області від 30 травня 2018 року у справі №902/637/14 за клопотанням ініціюючого кредитора - ПВКП "Ятрань" припинено повноваження керівника Приватного підприємства "Гурівецьке" Кульбіди О.П., виконання обов`язків керівника ПП "Гурівецьке" покладено на розпорядника майна ОСОБА_1. Запис щодо зміни керівника ПП "Гурівецьке" внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. В подальшому, внаслідок протиправних дій державного реєстратора внесено зміни щодо керівника ПП "Гурівецьке" з ОСОБА_1 на ОСОБА_2 . Не погоджуючись з такими діями державного реєстратора, позивач звернувся зі скаргою до Міністерства юстиції України. На підставі наказу Міністерства юстиції України від 18 вересня 2018 року №3356/7 відмовлено в задоволенні скарги позивача, посилаючись на пункт 4 частини 8 статті 34 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", у зв`язку із наявною інформацією про судове провадження, у зв`язку із спором з такого самого предмета.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 14 січня 2019 року відмовлено у задоволенні позову.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку, що приймаючи наказ від 18 вересня 2018 року № 3356/7 "Про відмову у задоволенні скарги арбітражного керуючого ОСОБА_1. від 14 серпня 2018 року з доповненням від 06 вересня 2018 року" Міністерство юстиції України діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений законом, оскільки скарга позивача від 14 серпня 2018 року та адміністративна справа Окружного адміністративного суду міста Києва № 826/13502/18 пов`язані між собою спором між тими самими сторонами, з такого самого предмета і тієї самої підстави.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 17 квітня 2019 року апеляційну скаргу розпорядника майна, керівника приватного підприємства "Гурівецьке" ОСОБА_1 задоволено повністю. Рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 14 січня 2019 року скасовано. Ухвалено нове рішення, яким адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано наказ Міністерства юстиції України від 18 вересня 2018 року №3356/17 "Про відмову у задоволенні скарги арбітражного керуючого ОСОБА_1. від 14 серпня 2018 року з доповненнями від 06 вересня 2018 року".
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи адміністративний позов в повному обсязі, суд апеляційної інстанції зазначив те, що під час розгляду скарги позивача відповідачем порушено процедуру розгляду скарг у сфері державної реєстрації, а саме вимог пункту 8 Порядку розгляду скарг у сфері державної реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1128 від 25 грудня 2015 року та пункту 8 Положення про Комісію з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України №37/5 від 12 січня 2016 року, у зв`язку з чим висновок по своїй формі та змісту не відповідає чинному законодавству, що є підставою для скасування оскаржуваного наказу. Також, суд апеляційної інстанції зазначив, що скарга позивача від 14 серпня 2018 року та адміністративна справа Окружного адміністративного суду міста Києва № 826/13502/18 не пов`язані між собою, оскільки спір не пов`язаний між тими самими сторонами, так як у справі №826/13502/18 арбітражний керуючий ОСОБА_1 є третьою особою.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги та її рух в касаційній інстанції.
20 травня 2019 року до Верховного Суду надійшла касаційна скарга Міністерства юстиції України на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 17 квітня 2019 року у справі №0240/3731/18-а, у якій скаржник просить скасувати оскаржувану постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 14 січня 2019 року.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що під час розгляду скарги по суті Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації надано ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 серпня 2018 року про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі № 826/13502/18 щодо визнання протиправним та скасування запису від 27 липня 2018 року №11761070034000927 "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах", проведеного державним реєстратором Київської філії комунального підприємства Березанської сільської ради Біляївського району Одеської області "Центр реєстрації" Грицай І.В. щодо ПП"Гурівецьке", що є аналогічним питанню, порушеному у скарзі, що може мати наслідком скасування реєстраційних дій державного реєстратора. За таких обставин скаржник вважає, що приймаючи оскаржуване рішення відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, визначений законом.
28 травня 2019 року суддя Загороднюк Андрій Григорович заявив самовідвід щодо розгляду цієї касаційної скарги, який мотивований тим, що він брав участь у вирішенні адміністративної справи № 0240/3731/18-а в суді апеляційної інстанції.
Ухвалою від 28 травня 2019 року заяву судді Загороднюка Андрія Григоровича про самовідвід задоволено. Відведено суддю Загороднюка Андрія Григоровича від участі у розгляді справи № 0240/3731/18-а.
31 травня 2019 року відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено склад колегії суддів: головуючий суддя (суддя - доповідач) Єресько Л.О., судді Губська О.А., Соколов В.М.
Ухвалою Верховного Суду від 05 червня 2019 року відкрито касаційне провадження за скаргою Міністерства юстиції України на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 17 квітня 2019 року у справі №0240/3731/18-а за позовом розпорядника майна, керівника приватного підприємства "Гурівецьке" ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування рішення.
Ухвалою Верховного Суду у складі судді Касаційного адміністративного суду Єресько Л.О. від 21 жовтня 2019 року закінчено підготовчі дії та призначено справу до розгляду у попередньому судовому засіданні у відповідності до вимог частини 3 статті 340 КАС України.
Позиція інших учасників справи.
Від позивача відзиву на касаційну скаргу не надходило, що відповідно до статті 338 КАС України не перешкоджає касаційному перегляду справи.
Установлені судами фактичні обставини справи.
На підставі ухвали Господарського суду Вінницької області від 12 червня 2014 року у справі № 902/637/14 порушено провадження у справі про банкрутство приватного підприємства "Гурівецьке".
Ухвалою Господарського суду Вінницької області від 07 вересня 2017 року у справі № 902/637/14 призначено розпорядником майна приватного підприємства "Гурівецьке" арбітражного керуючого ОСОБА_1 (т. 1 а.с. 71-74).
Згідно ухвали Господарського суду Вінницької області від 30 травня 2018 року у справі № 902/637/14 повноваження керівника приватного підприємства "Гурівецьке" покладено на розпорядника майна ОСОБА_1 (т. 1 а.с. 8).
31 травня 2018 року зміни щодо призначення керівником приватного підприємства "Гурівецьке" ОСОБА_1 зареєстровані в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (т. 1 а.с. 93).
Одночасно, 30 травня 2018 року рішенням зборів власників приватного підприємства "Гурівецьке" призначено директором підприємства ОСОБА_2 (т. 1 а.с. 20).
27 липня 2018 року вказані зміни внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань державним реєстратором Київської філії комунального підприємства Березанської сільської ради Біляївського району Одеської області "Центр реєстрації" Грицай Наталею Володимирівною реєстраційний запис 11761070034000927 (т. 2 а.с. 39).
Не погоджуючись з вказаними змінами, 14 серпня 2018 року ОСОБА_1 подав скаргу до Міністерства юстиції України про скасування реєстраційного запису №11761070034000927 від 27 липня 2018 року вчиненого Грицай Наталею Володимирівною щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах.
Комісією з питань розгляду скарги у сфері державної реєстрації за результатами розгляду скарги арбітражного керуючого ОСОБА_1. від 14 серпня 2018 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15 серпня 2018 року за № 26148-33-18, з доповненнями від 06 вересня 2018 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07 вересня 2018 року за № 28776-33-18 прийнято висновок про відмову у задоволенні скарги позивача, у зв`язку з наявністю інформації про судове провадження, у зв`язку із спором, зокрема, з того самого предмета.
На підставі висновку Комісії Міністерством юстиції України прийнято наказ від 18 вересня 2018 року № 3356/7 "Про відмову у задоволенні скарги арбітражного керуючого ОСОБА_1. від 14 серпня 2018 року з доповненням від 06 вересня 2018 року".
Не погоджуючись із вказаним наказом, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Позиція Верховного Суду.
Релевантні джерела права й акти їх застосування.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" № 755-IV від 15 травня 2003 року (далі - Закон № 755-IV).
Відповідно до частини 4 статті 17 Закону № 755-IV для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, крім змін до відомостей, передбачених частиною п`ятою цієї статті, подаються такі документи:
1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі;
2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв`язку з юридичною особою;
3) реєстр осіб (громадян), які брали участь в засіданні уповноваженого органу управління юридичної особи, - у разі внесення змін до відомостей про громадські об`єднання, політичні партії;
5) відомості про керівні органи громадського формування (ім`я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв`язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів;
6) документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі змін, пов`язаних із входженням до складу засновників юридичної особи іноземної юридичної особи;
7) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону;
8) установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі;
9) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта або розподільчого балансу - у разі внесення змін, пов`язаних із внесенням даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа;
10) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), справжність підпису на якій нотаріально засвідчена, та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов`язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи;
11) заява про обрання юридичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість, та/або заява про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій за формами, затвердженими відповідно до законодавства, - за бажанням заявника у разі внесення до установчих документів змін, які впливають на систему його оподаткування;
12) звіт про результати емісії акцій у випадку, передбаченому абзацами третім і четвертим пункту 48 частини другої статті 9 цього Закону;
13) звіт про оцінку майна у випадку, передбаченому абзацом сьомим пункту 48 частини другої статті 9 цього Закону.
Частиною 2 статті 25 Закону № 755-IV передбачено порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, який включає:
1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника);
2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі;
3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі;
4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру;
5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів;
6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації;
7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об`єднання;