1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



22 жовтня 2019 року

Київ

справа №826/20971/15

касаційне провадження №К/9901/7606/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Чиркіна С.М.,

суддів: Єзерова А.А., Саприкіної І.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 16.03.2016 (головуючий суддя: Міщук М.С., судді: Бєлова Л.В., Гром Л.М.) у справі №826/20971/15 за позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк "Київська Русь" Волкова Олександра Юрійовича, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

В вересні 2015 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 або позивач) звернулася до суду з позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк "Київська Русь" Волкова Олександра Юрійовича (далі - Уповноважена особа Фонду або відповідач), Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - ФГВФО), в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просила:

зобов`язати Уповноважену особу Фонду включити додаткову інформацію про позивача до переліку вкладників ПАТ "Банк Київська Русь", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок ФГВФО;

зобов`язати Уповноважену особу Фонду надати Фонду додаткову інформацію про позивача як вкладника ПАТ "Банк "Київська Русь", який має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок ФГВФО;

зобов`язати ФГВФО включити позивача до загального реєстру вкладників ПАТ "Банк "Київська Русь", які мають право на отримання відшкодування за вкладами за рахунок коштів ФГВФО.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона є вкладником ПАТ "Банк "Київська Русь" в розумінні положень Закону України від 23.02.2012 №4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №4452-VI), а тому набула право бути включеною до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в неплатоспроможному банку за рахунок ФГВФО.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 11.01.2016 адміністративний позов задоволено частково: зобов`язано Уповноважену особу Фонду надати до ФГВФО додаткову інформацію про ОСОБА_1, як вкладника ПАТ "Банк "Київська Русь", який має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Приймаючи таке рішення, суд першої інстанції виходив з того, що Уповноваженою особою Фонду не доведено наявності законних підстав для не включення позивача до переліку вкладників ПАТ "Банк "Київська Русь", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, а тому наявні всі підстави для включення ОСОБА_1 до переліку вкладників.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 16.03.2016 скасовано постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 11.01.2016 та ухвалено нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Приймаючи таке рішення, суд апеляційної інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 не є вкладником Банку в розумінні Закону №4452-VI, оскільки кошти на рахунок позивача надійшли від юридичної особи шляхом безготівкового їх перерахування, що свідчить про намагання цієї особи першочергово, порівняно з іншими кредиторами банку, отримати за рахунок ФГВФО суму відшкодування.

Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, позивач подала касаційну скаргу, у якій з посиланням на порушення судом норм матеріального права просить суд касаційної інстанції скасувати вказане судове рішення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін. Касаційна скарга обґрунтована тим, що Уповноважена особа Фонду не довела наявності правових підстав для невключення позивача до переліку вкладників ПАТ "Банк "Київська Русь", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; на поточний рахунок ОСОБА_1 в ПАТ "Банк "Київська Русь" за договором про відкриття поточного рахунку фізичної особи кошти надійшли до запровадження тимчасової адміністрації банку, відтак позивач є вкладницею банку і має право на відшкодування цих коштів за рахунок Фонду.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 04.04.2016 відкрито касаційне провадження у справі.

15.12.2017 розпочав роботу Верховний Суд і набрав чинності Закон України від 03.10.2017 № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" (далі - Закон № 2147-VIII), яким КАС України викладено в новій редакції.

Підпунктом 4 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України в редакції згаданого Закону передбачено, що касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

У січні 2018 року цю справу передано на розгляд Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.

В порядку статті 31 КАС України, пункту 15 Перехідних положень КАС України за результатами повторного автоматизованого розподілу від 19.06.2019 визначений новий склад суду.

Ухвалою Верховного Суду від 15.10.2019 справу прийнято до провадження та призначено її до розгляду в порядку письмового провадження відповідно до вимог статті 345 КАС України.

Учасники справи правом на подачу відзиву на касаційну скаргу не скористалися.

Верховний Суд переглянув оскаржуване судове рішення у межах доводів касаційної скарги, з урахуванням вимог статті 341 КАС України з`ясував повноту фактичних обставин справи, встановлених судом, перевірив правильність застосування норм матеріального і процесуального права та дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 16.03.2015 між ОСОБА_1 та ПАТ "Банк "Київська Русь" було укладено договір банківського рахунку в національній валюті (Відкриття рахунку фізичній особі-резиденту) №22297-34, згідно умов якого банк в порядку, встановленому чинним законодавством України та нормативними актами Національного банку України, відкриває клієнту поточний рахунок (№ НОМЕР_1 ) в національній валюті України та здійснює його розрахунково-касове обслуговування, а клієнт зобов`язується оплатити послуги банку, в розмірі, встановленому Тарифами на операції та послуги банку, що діють на дату надання послуги або проведення операції.

Цього ж дня, на поточний рахунок позивача від Асоціації міжнародних автомобільних перевізників України надійшли грошові кошти у розмірі 192 000 грн, з призначенням платежу "поворотна фін. допомога згідно договору №21-15/КР від 12.03.2015", що підтверджується інформацією з виписки по особовому рахунку № НОМЕР_2 за 16.03.2015.

На підставі постанови Правління Національного банку України (далі - НБУ) від 19.03.2015 № 190 "Про віднесення ПАТ "Банк "Київська Русь" до категорії неплатоспроможних" виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 19.03.2015 № 61 про запровадження з 20.03.2015 тимчасової адміністрації та призначення уповноваженої особи.

Згідно з цим рішенням у ПАТ "Банк "Київська Русь" запроваджено тимчасову адміністрацію на три місяці з 20 березня до 19 червня 2015 року та призначено уповноважену особу Волкова О. Ю .

Відповідно до постанови Правління НБУ від 16.07.2015 № 460 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "Банк "Київська Русь" виконавча дирекція Фонду рішенням від 17.07.2015 № 138 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "Банк "Київська Русь" призначила уповноважену особу на здійснення ліквідації ПАТ "Банк "Київська Русь" Волкова О. Ю.

09.07.2015 ОСОБА_1 звернулась до Уповноваженої особи з заявою, в якій просила включити її в реєстр вкладників.

26.08.2015 ОСОБА_1 звернулась до виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб із заявою про включення її до Переліку вкладників та про виплату гарантованого відшкодування за сумою вкладу.

01.10.2015 листом за № 8933/16 ОСОБА_1 повідомлено про нікчемність правочинів, в якому зазначено про дроблення рахунку великого вкладника (Асоціації міжнародних автомобільних перевізників України) з метою отримання коштів за рахунок державних коштів.

Вважаючи такі дії протиправними, позивач звернулася з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, Верховний Суд зазначає таке.

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені Законом №4452-VI.

Пунктом 3 та 4 частини першої статті 2 Закону № 4452-VI визначено, що вклад - кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти;

вкладник - фізична особа (крім фізичних осіб - суб`єктів підприємницької діяльності), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.

Частиною першою статті 3 Закону № 4452-VI визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону № 4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Виконання зобов`язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов`язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам після ухвалення рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.

Згідно з положеннями статті 27 Закону № 4452-VI Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур`єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що держава гарантує фізичним особам, які на момент прийняття рішення Національним банком України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, мали у такому банку вклад (від 10 грн.), відшкодування суми коштів, розміщених на цьому вкладі, включаючи нараховані відсотки, за рахунок коштів ФГВФО у межах суми, встановленої адміністративною радою Фонду, яка не може бути меншою 200000 грн. Фактична виплата гарантованої суми відшкодування здійснюється ФГВФО відповідно до затверджених виконавчою дирекцією Фонду реєстрів вкладників, сформованих на підставі переліку вкладників з визначенням суми відшкодування для кожного з них, що складаються уповноваженою особою Фонду.

Отже, відшкодування Фондом коштів відбувається лише вкладникам за наявними у банку вкладами в межах граничної суми відшкодування. При цьому обов`язковими умовами, за яких відповідні кошти вважаються вкладом, а особа - вкладником, є залучення банком таких коштів від особи чи для неї на підставі договору банківського вкладу, банківського рахунку або на підставі іменного депозитного сертифіката.


................
Перейти до повного тексту