У Х В А Л А
15 жовтня 2019 року
м. Київ
Справа № 912/2730/18
Провадження № 12-170гс19
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Уркевича В. Ю.,
суддів Антонюк Н. О., Анцупової Т. О., Бакуліної С. В., Власова Ю. Л., Данішевської В. І., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Прокопенка О. Б., Рогач Л. І., Ситнік О. М.
перевірила наявність підстав для передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду справи № 912/2730/18 за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України у Кіровоградській області до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Державного підприємства "Олександрійський шовкорадгосп", про визнання протиправним та скасування наказу про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою за касаційною скаргою Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 18 червня 2019 року (головуючий суддя Орєшкіна Е. В., судді Широбокова Л. П., Іванов О. Г.) і рішення Господарського суду Кіровоградської області від 27 лютого 2019 року (суддя Макаренко Т. В.) та
ВСТАНОВИЛА:
У жовтні 2018 року Регіональне відділення Фонду державного майна України у Кіровоградській області (далі - РВ ФДМУ у Кіровоградській області) звернулося до Господарського суду Кіровоградської області з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (далі - ГУ Держгеокадастру) про визнання протиправним та скасування наказу ГУ Держгеокадастру № 11-8003/14-17-СГ від 13 жовтня 2017 року "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою" (далі - наказ).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у зв`язку зі зміною приватизаційного законодавства, наказ ГУ Держгеокадастру порушує норми чинного законодавства та знецінює вартість єдиного цілісного майнового комплексу Державного підприємства "Олександрійський шовкорадгосп", для якого оформлена у встановленому порядку у користування земельна ділянка загальною площею 304,8819 га.
Рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 27 лютого 2019 року, залишеним без змін постановою Центрального апеляційного господарського суду від 18 червня 2019 року, позовні вимоги задоволено повністю. Визнано недійсним наказ ГУ Держгеокадастру.
Рішення судів попередніх інстанцій мотивовані тим, що оспорюваний наказ прийнято з порушенням вимог чинного законодавства, а саме, приписів статей 15-1, 25 Земельного кодексу України та Указу Президента України № 720/95 від 08 серпня 1995 року "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям"; наказ прийнято до завершення приватизації Державного підприємства "Олександрійський шовкорадгосп" шляхом перетворення в колективне сільськогосподарське підприємство.
Суди попередніх інстанцій зазначили, що припинення права користування земельною ділянкою, в порушення приписів статей 141, 149 Земельного кодексу України, відбулося без належного погодження, оскільки за змістом листа від 16 травня 2017 року РВ ФДМУ у Кіровоградській області не заперечувало проти розпаювання земель за наявності двох умов: "у зв`язку з подальшою ліквідацією у процесі приватизації державного підприємства" та "у встановленому законодавством порядку" (матеріалами справи підтверджується, що відповідачем не було дотримано зазначених умов).
У серпні 2019 року до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга ГУ Держгеокадастру на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 18 червня 2019 року і рішення Господарського суду Кіровоградської області від 27 лютого 2019 року, в якій скаржник, посилаючись на порушення норм процесуального права, просить скасувати судові рішень попередніх інстанцій та закрити провадження у справі.
Касаційну скаргу ГУ Держгеокадастру мотивовано тим, що господарські суди попередніх інстанцій помилково віднесли цей спір до категорії господарських, оскільки, на його думку, оскаржуваний позивачем наказ є рішенням розпорядчого характеру, прийнятим з метою реалізації відповідачем своїх контрольних функцій у сфері управління, наслідком виконання якого є не набуття речового права на земельні ділянки, а лише складання відповідного проекту землеустрою щодо їх відведення, тобто після реалізації спірного наказу не виникає цивільне речове право у зв`язку з чим цей спір повинен вирішуватися в порядку адміністративного судочинства.
Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду ухвалою від 27 вересня 2019 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою ГУ Держгеокадастру та передав справу № 912/2730/18 разом з касаційною скаргою ГУ Держгеокадастру на розгляд Великої Палати Верховного Суду відповідно до частини шостої статті 302 Господарського процесуального кодексу України.
Мотивуючи своє рішення про передачу справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду, суд касаційної інстанції вказав, що доводи касаційної скарги ГУ Держгеокадастру зводяться до оскарження судових рішень з підстав порушення судами правил предметної юрисдикції.
Відповідно до частини шостої статті 302 Господарського процесуального кодексу України справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду у всіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб`єктної юрисдикції.