1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



21 жовтня 2019 року


Київ

справа № 461/203/17 (2-а/461/122/17)

провадження № К/9901/32043/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій, за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Галицького районного суду м. Львова у складі судді Государського А.В. від 14 березня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Гулида Р.М., Кузьмича С.М., Улицького В.З. від 30 травня 2017 року,



УСТАНОВИВ:



ІСТОРІЯ СПРАВИ



Короткий зміст позовних вимог



1. ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій, в якому просила:

- визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова щодо нарахування ОСОБА_1 пенсії у зв`язку з втратою годувальника із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в Україні за 2007 рік;

- зобов`язати управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова здійснити нарахування ОСОБА_1 пенсії у зв`язку з втратою годувальника з 1 листопада 2016 року, на умовах і в порядку, передбаченому частиною 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу за три календарні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії, а саме за 2013, 2014, 2015 роки.



Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій



2. Постановою Галицького районного суду м. Львова від 14 березня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2017 року, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 було відмовлено.



3. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що базовою величиною для нарахування пенсії у зв`язку з втратою годувальника є пенсія, яку фактично отримував (мав би отримувати) померлий годувальник, а саме пенсія за віком померлого годувальника (незважаючи на те, що за життя йому було призначено пенсію на пільгових умовах за вислугу років). Оскільки, ОСОБА_2 пенсію було призначено до 2008 року, то в силу постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту населення" № 327 від 23 квітня 2012 року, при переході з одного виду пенсії на інший застосовано показник середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік.



Короткий зміст вимог касаційної скарги



4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ОСОБА_1 звернулась із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Галицького районного суду м. Львова від 14 березня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою задовольнити її позовні вимоги.



СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ



5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова та до звернення із заявою про переведення на пенсію у зв`язку з втратою годувальника отримувала пенсію за віком.

У зв`язку із смертю ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловіка позивачки - ОСОБА_2, позивачка звернулась до відповідача із заявою від 1 листопада 2016 року про переведення її із пенсії за віком на пенсію у зв`язку із втратою годувальника.

Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова листом від 9 грудня 2016 року роз`яснило ОСОБА_1 порядок нарахування пенсії у зв`язку із втратою годувальника.

Оскільки, ОСОБА_2 пенсію було призначено до 2008 року, тому при переході з одного виду пенсії на інший застосовується показник середньої заробітної плати з якої сплачено страхові внески за 2007 рік.



6. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом.



ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ



7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.

Розмір пенсії за віком померлого чоловіка ОСОБА_2 відповідно до частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" має розраховуватись із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу за три календарні роки. Що передують зверненню за призначенням пенсії, а саме за 2013 - 2015 роки.



8. Галицьким об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України м. Львова, яке є правонаступником управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова, подано заперечення на касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Галицького районного суду м. Львова від 14 березня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2017 року, в яких воно просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.



ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ



9. Положеннями частини 1 статті 9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" закріплено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства);

3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.



10. Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.



11. Згідно із статтею 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.




................
Перейти до повного тексту