ПОСТАНОВА
Іменем України
17 жовтня 2019 року
Київ
справа № 813/5822/15
адміністративне провадження № К/9901/5018/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Юрченко В.П., суддів - Васильєвої І.А., Пасічник С.С., розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Львівської митниці ДФС на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2015 року (суддя Сасевич О.М.) та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 5 квітня 2016 року (колегія у складі суддів: Гудима Л.Я., Довгополова О.М., Пліша М.А.) у справі № 813/5822/15 (№ 876/442/16) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Квазар" до Львівської митниці ДФС про визнання протиправним та скасування рішення і картки відмови в прийнятті митної декларації, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Квазар" (надалі позивач, Товариство) звернулось до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Львівської митниці ДФС (надалі відповідач, митний орган) про визнання протиправним та скасування рішення в частині зміни коду товару і картки відмови в прийнятті митної декларації.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідачем безпідставно змінено код УКТЗЕД ввезеного позивачем товару - штучних ялинкових гілок.
Львівський окружний адміністративний суд постановою від 16 грудня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 5 квітня 2016 року, позов задовольнив. Визнав протиправним та скасував рішення Львівської митниці ДФС №КТ-209000013-0331-2015 від 28 вересня 2015 року в частині зміни коду товару-штучних ялинкових гілок (графа 33 ВМД №209120000/2015/835659), імпортованих Товариством з Китаю (завод-виробник "Shaanxi Longstar New Material Technology Co., Ltd"). Визнав протиправною та скасував картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №209120000/2015/00488 від 25 серпня 2015 року.
Приймаючи рішення, суд першої інстанції, с виводами якого погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку, що позивачем належними та допустимими доказами доведена правомірність декларування "штучних ялинкових гілок" за кодом товару 9505109000.
Не погодившись з рішеннями судів попередніх інстанцій, митний орган подав касаційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відзив на касаційну скаргу не надходив, що не перешкоджає її розгляду по суті.
Переглянувши судові рішення в межах доводів касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги.
Суди першої та апеляційної інстанцій встановили, що Товариство зареєстроване як юридична особа 22 вересня 1995 року, основними його видами діяльності за КВЕД є: 46.90 неспеціалізована оптова торгівля; 32.99 виробництво іншої продукції; 47.89 роздрібна торгівля з лотків і на ринках іншими товарами; 25.99 виробництво інших готових металевих виробів; 25.50 кування, пресування, штампування, профілювання; порошкова металургія; 23.61 виготовлення виробів із бетону для будівництва.
Згідно статуту Товариства, Товариство здійснює, зокрема, виробництво штучної хвої та виробів з неї, виробництво композицій та сувенірів з штучних квітів та штучної хвої (пункт 3.5 статуту).
3 квітня 2015 року між позивачем (покупець) та Shaanxi Longstar New Material Technology Co., Ltd (Китай) (продавець) укладено договір № 1706/2015 року.
Відповідно до договору продавець зобов`язується поставити, а покупець зобов`язується прийняти та оплатити на умовах ФОБ Шеньчжен, Китайська Народна Республіка (Інкотермс 2010), товари, номенклатура, кількість в доларах США, умови поставки та порт відвантаження, яких вказані у рахунку фактурі для відвантаження, яка є невід`ємною частиною договору.
На підставі вищевказаного договору на митну територію України ввезено вироби для виготовлення штучних ялинок, а саме: штучні гілочки, пластмасові, литі для різдвяних та новорічних ялинок у кількості 404 700 штук (вага нетто 3 623,5 кг); антикорозійний клей "Glue anti-rust" у кількості 300 кг; нитки поліпропіленові, високоміцні, для зв`язування гілочок штучних ялинок у кількості 500 кг; металеві стовбури для штучних ялинок та інші у відповідності до інвойсу, - фірма виробник якого Shaanxi LSNMTEXCHCO, Ltd, Китай. Митне оформлення товару за номером 1 штучних ялинкових гілок здійснено за кодом товару, згідно УКТЗЕД 9505109000 із ставкою мита 0% за ВМД №209120000/2015/833659.
Суд першої інстанції встановив, що вказані гілочки являють собою суцільний виріб, виготовлений за одну операцію у термопластавтоматі, який не має будь-яких частин, виготовлених та приєднаних окремо. Такі гілочки, зважаючи на вартість та якісні характеристики, використовуються лише для виготовлення товарів, що традиційно використовуються на різдвяні та новорічні свята. Зразки вказаних товарів надано представниками позивача для огляду у судовому засіданні та долучено судом першої інстанції до матеріалів справи.
На підтвердження виконання умов договору та замовлення товару штучних гілочок, пластмасових, литих для різдвяних та новорічних ялинок позивачем до матеріалів справи долучено: копію вантажно-митної декларації, копію рахунку-проформи; копію проформи-інвойс, копію пакувального листа; копії платіжних доручень в іноземній валюті; сертифікатів походження; копію екологічної декларації.
28 серпня 2015 року на підставі акта про взяття проб і зразків від 26 серпня 2015 року для проведення експертного дослідження й з метою встановлення показників та характеристик для ідентифікації, перевірки відповідності опису товару фізичним характеристикам для класифікації та встановлення інформації про склад товару, посадовою особою відповідача відібрано зразки вказаного товару та направлено на дослідження до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень ДФС України.
Згідно з висновком Львівського управління з питань експертизи та досліджень Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень ДФС №142008600-0029 від 10 вересня 2015 року за результатами проведених досліджень встановлено, зокрема, наступне:
- досліджуваний зразок з назвою "Ялинкові гілочки PE tree branch 12-5" є виробом у вигляді гілки хвойного дерева. Виріб складається з основної гілки - з металевим стержнем всередині та двох бокових гілочок - без металевого стержня. Всі гілки виробу з усіх боків, практично по спіралі, вкриті сплюснуто-чотиригранною хвоєю з гострими кінцями, що виготовлена з однорідного термопластичного полімерного матеріалу, у складі якого виявлено полімер етилену. У складі металевого стержня зразка виявлено: основний елемент залізо, домішки марганцю, алюмінію, кремнію та інші;
- досліджуваний зразок з назвою "Ялинкові гілочки PE tree branch 12-46" є виробом у вигляді гілки хвойного дерева. Виріб складається з основної гілки - з металевим стержнем всередині та шести бокових гілочок - без металевого стержня. Всі гілки виробу з усіх боків, практично по спіралі, вкриті сплюснуто-чотиригранною хвоєю з гострими кінцями, що виготовлена з однорідного термопластичного полімерного матеріалу, у складі якого виявлено полімер етилену. У складі металевого стержня зразка виявлено: основний елемент залізо, домішки марганцю, алюмінію, кремнію та інші.