ПОСТАНОВА
Іменем України
16 жовтня 2019 року
Київ
справа №808/7287/14
адміністративне провадження №К/9901/12794/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Берназюка Я.О., судді Желєзного І.В., судді Коваленко Н.В., розглянувши в письмовому провадженні у касаційному порядку адміністративну справу № 808/7287/14
за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області
до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Красноармійську Донецької області
про стягнення заборгованості
за касаційною скаргою Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Красноармійську Донецької області,
на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2016 року (постановлену у складі колегія: головуючого судді Чепурнова Д.В., суддів Сафронової С.В. Поплавського В.Ю.),
В С Т А Н О В И В :
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області (далі також - позивач) звернулося до суду з позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Красноармійську Донецької області (далі також - відповідач), в якому просило стягнути на користь позивача з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Красноармійську Донецької області витрати на виплату пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв`язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з 01 травня 2014 року по 30 вересня 2014 року в розмірі 5 862,22 грн.
В обґрунтування позову посилається на те, що відповідач суми пенсії та витрати на її доставку за період з 01 травня 2014 року по 30 вересня 2014 року в розмірі 5 862,22 грн. не прийняв до заліку і не відшкодував, внаслідок чого утворилася заборгованість.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 13 листопада 2014 року адміністративний позов задоволено повністю.
Постанова суду мотивована тим, що витрати, понесені позивачем у зв`язку із виплатою та доставкою пенсій по інвалідності від трудового каліцтва (у тому числі й пенсій особам, які стали інвалідами від нещасного випадку на виробництві на території республік колишнього СРСР) підлягають відшкодуванню за рахунок відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Красноармійську Донецької області.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2016 року апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Красноармійську Донецької області - задоволено частково. Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 13 листопада 2014 року - скасовано та прийняти нову постанову. Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області - задоволено частково. Стягнуто з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Красноармійську Донецької області на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області витрати понесені на виплату пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та пенсій у зв`язку з втратою годувальника, який помер від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з 01 травня 2014 року по 30 вересня 2014 року по особам: ОСОБА_1 - 512,40 грн. (основний розмір пенсії), ОСОБА_2 - 585,95 грн. (основний розмір пенсії), ОСОБА_3 - 252,95 грн. (основний розмір пенсій), ОСОБА_4 - 750 грн. (основний розмір пенсії), ОСОБА_5 - 318,40 грн. (317,15 грн. - основний розмір пенсії, 1,25 грн. - доставка), ОСОБА_6 - 687,80 грн. (682,40 грн. - основний розмір пенсії, 5,40 грн. - доставка), на зальну суму 3104 (три тисячі сто чотири) гривні 10 копійок. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановляючи зазначене рішення, колегія суддів апеляційної інстанції виходила з наявності підстав для часткового задоволення позову Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області щодо стягнення суми витрат з виплати пенсії у зв`язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання підлягають частковому задоволенню по особам: ОСОБА_1 - 512,40 грн. (основний розмір пенсії), ОСОБА_2 - 585,95 грн. (основний розмір пенсії), ОСОБА_3 - 252,95 грн. (основний розмір пенсій), ОСОБА_4 - 750 грн. (основний розмір пенсії), ОСОБА_5 - 318,40 грн. (317,15 грн. - основний розмір пенсії, 1,25 грн. - доставка), ОСОБА_6 - 687,80 грн. (682,40 грн. - основний розмір пенсії, 5,40 грн. - доставка), всього в сумі 3104,10 грн.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, відповідач звернувся із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Касаційна скарга подана до суду 22 лютого 2016 року.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 04 квітня 2016 року відкрито касаційне провадження у справі № 808/7287/14, витребувано адміністративну справу та запропоновано сторонам надати заперечення на касаційну скаргу.
У зв`язку із початком роботи Верховного Суду, на виконання підпункту 4 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній з 15 грудня 2017 року, далі - КАС України) матеріали цієї справи передано до Верховного Суду.
Верховний Суд ухвалою від 15 жовтня 2019 року прийняв до провадження адміністративну справу № 808/7287/14 та призначив її до розгляду в порядку письмового провадження за наявними матеріалами без повідомлення та виклику учасників справи колегією у складі трьох суддів з 16 жовтня 2019 року.
При розгляді цієї справи в касаційному порядку учасниками справи клопотань заявлено не було.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Під час розгляду справи судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено те, що при виплаті з 01 вересня 2014 року по 30 вересня 2014 року ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_9, ОСОБА_10 пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв`язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання на підприємствах розташованих на території колишнього СРСР та допомоги на поховання Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області понесені витрати на їх виплату та доставку на загальну суму 5 862 грн. 22 коп.
Під час звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності за період з травня 2014 по вересень 2014 року відповідачем не були прийняті до заліку наступні суми:
- по особах, які отримати травму за часів СРСР за межами України - 2 307, 35 грн.;
- пенсії у випадку, коли на час смерті годувальника утриманець був працездатним - 1 496,5 грн.;
- пенсії по втраті годувальника інваліда з дитинства - 318,4 грн.;
- пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві за відсутності звернення за виплатами до Фонду ССНВВ - 687,70 грн.;
- пенсії по втраті годувальника за відсутності родинного зв`язку - 750,00 грн.;
- допомоги на поховання сім`ї померлого - 302,37 грн.
Всього за період з 01 травня 2014 року по 30 вересня 2014 року відповідачем не прийнято до заліку для відшкодування 5 862, 22 грн.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Касаційна скарга відповідач обґрунтована тим, що суд апеляційної інстанції незаконно, з неправильним застосуванням норм матеріального права та порушенням норм процесуального прийняв постанову про часткове задоволення позову. Зокрема, відповідач зазначає, що не визнає суму пенсій, виплачених постраждалим на виробництві ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 у розмірі 1351,30 грн., так як трудове каліцтво отримано ними за межами України. Крім того зазначає, що ті підприємства, де були травмовані вказані особи, не перераховують внески до бюджету відповідача.
25 квітня 2016 року до суду надійшли заперечення позивача на касаційну скаргу відповідача, в яких позивач зазначає, що рішення суду апеляційної інстанції є законним та обґрунтованим, прийнятим з правильним застосуванням норм матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, тому просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції - без змін.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Оцінка доводів учасників справи і висновків суду першої та апеляційної інстанції
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з положенням частини третьої статті 211 КАС України (в редакції, чинній до 15 грудня 2017 року) та частини четвертої статті 328 КАС України (в редакції, чинній після 15 грудня 2017 року) підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 159 КАС України (в редакції, чинній до 15 грудня 2017 року) та частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України (в редакції, чинній після 15 грудня 2017 року) судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Крім того, стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України (в редакції, чинній після 15 грудня 2017 року) встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Зазначеним вимогам процесуального закону постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2016 року відповідає, а викладені у касаційній скарзі мотиви скаржника є неприйнятні з огляду на наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Норми матеріального права в цій справі суд застосовує в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Принципи та загальні правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування громадян в Україні визначають Основи законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від 14 січня 1998 року № 16/98-ВР (далі - Основи).
Статтею 1 Основ встановлено, що загальнообов`язкове державне соціальне страхування - це система прав, обов`язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.
Відповідно до статті 4 Основ залежно від страхового випадку є такі види загальнообов`язкового державного соціального страхування: пенсійне страхування; страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням; медичне страхування; страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності; страхування на випадок безробіття. Відносини, що виникають за зазначеними у частині першій цієї статті видами загальнообов`язкового державного соціального страхування, регулюються окремими законами, прийнятими відповідно до цих Основ.
Згідно із статтею 12 Основ спори, що виникають із правовідносин за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, вирішуються в судовому порядку, якщо законом не встановлено досудовий порядок їх розгляду.
Відповідно до пункту 1 статті 25 Основ за пенсійним страхуванням надаються такі види соціальних послуг та матеріального забезпечення: пенсії за віком, по інвалідності внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсії у зв`язку з втратою годувальника, крім передбачених пунктом 4 цієї статті; медичні профілактично-реабілітаційні заходи; допомога на поховання пенсіонерів.