ПОСТАНОВА
Іменем України
17 жовтня 2019 року
Київ
справа №608/323/16-а
адміністративне провадження №К/9901/7407/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Бучик А.Ю.,
суддів: Мороз Л.Л., Тацій Л.В.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2016 року (колегія суддів: Рибачук А.І., Багрій В.М., Старунський Д.М. у справі за позовом ОСОБА_1 до Чортківської районної державної адміністрації Тернопільської області, Управління соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації Тернопільської області, третя особа - Тернопільська обласна державна адміністрація, про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Чортківської районної державної адміністрації Тернопільської області (далі - Чортківська РДА), управління соціального захисту населення Чортківської РДА Тернопільської області (далі - управління), в якому просив визнати протиправними дії відповідачів щодо відмови в наданні йому статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи та зобов`зати Чортківську РДА направити Тернопільській обласній державній адміністрації подання на видачу посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51.
Постановою Чортківського районного суду Тернопільської області від 07 вересня 2016 року позов задоволено. Визнано неправомірними дії Чортківської РДА щодо відмови в наданні позивачу статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи шляхом направлення відповідного подання до Тернопільської обласної державної адміністрації для видачі посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи та зобов`язано Чортківську РДА направити таке подання для видачі відповідного посвідчення згідно з додатком № 7 до Порядку.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2016 року, постанову Чортківського районного суду Тернопільської області від 07 вересня 2016 року у справі № 608/323/16-а скасовано та прийняти нову постанову, якою відмовлено в задоволенні позову.
Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції, позивач подав касаційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
В обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що відповідач протиправно відмовився звернутися до Тернопільської обласної державної адміністрації з поданням про видачу посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки він проживав та працював більше чотирьох років в місцевості, яка належить до зони посиленого радіоекологічного контролю, а відповідно належить до числа осіб постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується відповідною довідкою. Вказує, що виключення зони посиленого радіоекологічного контролю із територій, забруднених внаслідок аварії на ЧАЕС на підставі Закону № 76-УІІІ від 28.12.2014 є звуженням прав позивача, оскільки право на отримання відповідного статусу він набув до набрання чинності вказаного Закону.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 05 грудня 2016 року відкрито касаційне провадження.
Справу передано до Верховного Суду.
У зв`язку із відсутністю клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, ця справа розглядалася в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до пункту 1 частини першої статті 345 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Судами встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 15 грудня 2015 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Чортківськрму районі Тернопільської області із заявою про призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796-XII).
Згідно з вкладкою до протоколу від 21 грудня 2015 року № 2288 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні такої пенсії, у зв`язку з відсутністю в нього посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи четвертої категорії.
Після отримання такої відмови ОСОБА_1 звернувся до управління із заявою, в якій просив вжити дій, спрямованих на видачу йому посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи четвертої категорії.
Листом від 29 січня 2016 року № 09-02/492 управління відмовило позивачу у задоволенні його заяви, з посиланням на те, що 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 76-VIII), яким виключено статтю 2 Закону № 796-XII (визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій), внаслідок чого місто Чортків Тернопільської області, в якому він проживає не належить до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Не погодившись з отриманою відмовою, позивач звернувся із вказаним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на отримання посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи четвертої категорії, оскільки він проживав та працював у зоні посиленого радіоекологічного контролю не менше чотирьох років станом на 01 січня 1993 року.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позову, апеляційний суд, виходив з того, що Законом № 76-VIII виключено абзац п`ятий частини другої статті 2 (визначення зони посиленого радіоекологічного контролю) Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" який визначав зони посиленого радіоекологічного контролю, який набрав чинності з 01 січня 2015 року.
Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 11 Закону № 796-XII до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 14 Закону № 796-XII до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.
Згідно з частиною третьою статті 15 цього Закону підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.