У Х В А Л А
15 жовтня 2019 року
м. Київ
Справа № 17-1-4-5-32-24-2/136-03-5080
Провадження № 12-173звг19
Суддя Великої Палати Верховного Суду Власов Ю. Л.,
перевіривши матеріали заяви Компанії "Космос Мерітайм енд Форейн Трейдінг"
про перегляд за виключними обставинами постанови Вищого господарського суду України від 08 жовтня 2013 року та постанови Одеського апеляційного господарського суду від 30 травня 2013 року
у справі № 17-1-4-5-32-24-2/136-03-5080
за заявою: ОСОБА_1
до боржника: Державної судноплавної компанії "Чорноморське морське пароплавство"
за участю: Прокуратури Одеської області, Міністерства інфраструктури України, Головного управління юстиції в Одеській області
про визнання банкрутом
ВСТАНОВИВ:
09 жовтня 2019 року Компанією "Космос Мерітайм енд Форейн Трейдінг" (попередня назва - Компанія "Космос Мерітайм Трейдінг енд Шиппинг Ейдженсі Ко ЛТД") до Верховного Суду подано заяву про перегляд за виключними обставинами постанови Вищого господарського суду України від 08 жовтня 2013 року та постанови Одеського апеляційного господарського суду від 30 травня 2013 року у справі № 17-1-4-5-32-24-2/136-03-5080 за заявою ОСОБА_1 про порушення справи про банкрутство Державної судноплавної компанії "Чорноморське морське пароплавство" (далі - ДСК "Чорноморське морське пароплавство").
Підставою для перегляду вказаних судових рішень заявник зазначає ухвалення 27 червня 2019 року Європейським судом з прав людини рішення у справі "Космос Мерітайм Трейдінг енд Шиппинг Ейдженсі Ко ЛТД" проти України" (Cosmos Maritime Trading and Shipping Anency v. Urkaine) за заявою № 53427/09, яке набуло статусу остаточного 27 вересня 2019 року.
Відповідно до частини першої, пункту 2 частини третьої статті 320 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) рішення, постанови та ухвали господарського суду, що набрали законної сили, можуть бути переглянуті за нововиявленими або виключними обставинами. Однією з підстав для перегляду судових рішень у зв`язку з виключними обставинами є встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов`язань при вирішенні цієї справи судом.
Згідно з частиною шостою статті 321 ГПК України заява про перегляд судового рішення з підстави, визначеної пунктом 2 частини третьої статті 320 цього Кодексу, подається до Верховного Суду і розглядається у складі Великої Палати.
За змістом частини другої статті 323 ГПК України протягом п`яти днів після надходження заяви до суду суддя (суддя-доповідач) перевіряє її відповідність вимогам статті 322 цього Кодексу і вирішує питання про відкриття провадження за виключними обставинами.
Статтею 322 ГПК України встановлені вимоги до змісту й форми заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами.
Заява Компанії "Космос Мерітайм енд Форейн Трейдінг" про перегляд за виключними обставинами судових рішень у справі № 17-1-4-5-32-24-2/136-03-5080 не відповідає вимогам вказаної норми права з таких підстав.
Відповідно до частини першої статті 322 ГПК України заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами за формою і змістом повинні відповідати вимогам цього Кодексу щодо оформлення позовних заяв до суду першої інстанції.
До заяви додаються, зокрема, документи, що підтверджують надіслання іншим учасникам справи копії заяви та доданих до неї документів (пункт 1 частини третьої статті 322 ГПК України).
Частиною першою статті 172 ГПК України передбачено, що позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
У справах про банкрутство склад учасників визначається Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (частина п`ята статті 41 ГПК України).
За приписами частини першої статті 1 наведеного Закону учасники у справі про банкрутство - сторони, забезпечені кредитори, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство (абзац 15);
сторони у справі про банкрутство - кредитори (представник комітету кредиторів), боржник (банкрут) (абзац 13);
кредитор - юридична або фізична особа, а також органи доходів і зборів та інші державні органи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов`язань до боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника (майнового поручителя).