Ухвала
07 жовтня 2019 року
м. Київ
Справа № 761/3575/19
Провадження № 14-550 цс 19
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Пророка В. В.,
суддів Антонюк Н. О., Анцупової Т. О., Власова Ю. Л., Гриціва М. І., Данішевської В. І., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю.
перевірила дотримання порядку передачі на розгляд Великої Палати Верховного Судусправи за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційна компанія "ГОЛД СТАР", треті особи: ОСОБА_2, Приватне сільськогосподарське підприємство "УШБА" про визнання права власності на частку в статутному капіталі
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Шевченківського районного суду міста Києва від 19 лютого 2019 року та постанову Київського апеляційного суду від 15 травня 2019 року та
ВСТАНОВИЛА:
1. У січні 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Шевченківського районного суду міста Києва із зазначеним позовом, у якому просила визнати за нею право власності на частку у статутному капіталі Приватного сільськогосподарського підприємства "УШБА" (далі - ПСП "УШБА"), яка складає 442 748,80 грн або 52% від загального розміру статутного капіталу ПСП "УШБА".
2. Позов мотивовано тим, що вона та ОСОБА_2 є власниками корпоративних прав ПСП "УШБА". Незаконними та протиправними діями невстановлених осіб з Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців виключено запис про засновників ПСП "УШБА" ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та включено запис про те, що засновником підприємства є ОСОБА_3 . В подальшому між ОСОБА_3 та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інвестиційна компанія "ГОЛД СТАР`ТОВ ( далі - ТОВ "Інвестиційна компанія "ГОЛД СТАР") нібито укладений договір купівлі-продажу частки у статутному капіталі. Відомості про вчиненні зазначених злочинів внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
3. ТОВ "Інвестиційна компанія "ГОЛД СТАР", достовірно знаючи, що у нього немає законних прав на частку у статутному капіталі ПСП "УШБА", оспорює право власності ОСОБА_2 на частку в статутному капіталі ПСП "УШБА" та продовжує стверджувати, що воно є власником ПСП "УШБА" і активно вживати дії, спрямовані на захист своїх нібито порушених прав.
4. Ухвалою Шевченківського районного суду міста Києва від 19 лютого 2019 року, залишеною без змін постановою Київського апеляційного суду від 15 травня 2019 року, у відкритті провадження відмовлено та роз`яснено позивачу її право на звернення із цим позовом до господарського суду в порядку господарського судочинства.
5. Відмовляючи у відкритті провадження, суд першої інстанції, з висновками якого погодився й суд апеляційної інстанції, виходив з того, що спір, який виник між сторонами, не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки позивач, яка вибула із учасників ПСП "УШБА", пред`явила цей позов до відповідача, який нині є власником статутного капіталу у ПСП "УШБА", з метою поновлення свого права на управління підприємством, а тому такий спір належить до юрисдикції господарського суду.
6. У липні 2019 року ОСОБА_1 подала до Верховного Суду касаційну скаргу на ухвалу Шевченківського районного суду міста Києва від 19 лютого 2019 року та постанову Київського апеляційного суду від 15 травня 2019 року в якій, серед іншого, просила скасувати ці судові рішення та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
7. Касаційну скаргу мотивовано тим, що судами попередніх інстанцій не враховано того, що спір між учасниками ПСП "УШБА" відсутній, оскільки позивач ніколи не вибувала зі складу учасників вказаного підприємства, а відповідач, хоча і претендує на належну їй частку статутного капіталу ПСП "УШБА", ніколи не був його учасником. Позов пред`явлений саме на захист оспорюваного відповідачем права власності.
8. Ухвалою Верховного Суду у складі судді Касаційного цивільного суду від 19 липня 2019 року, крім іншого, відкрите касаційне провадження у справі, а ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 28 серпня 2019 року справа призначена до судового розгляду.
9. Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 11 вересня 2019 року справа передана на розгляд Великої Палати Верховного Суду з мотивів наявності в касаційній скарзі позивача доводів, передбачених частиною шостою статті 403 Цивільного процесуального кодексу України ( далі - ЦПК України), згідно якої справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду у всіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб`єктної юрисдикції.
10. З огляду на те, що ОСОБА_1 оскаржує рішення судів першої та апеляційної інстанцій з підстав, передбачених частиною шостою статті 403 ЦПК України, Велика Палата Верховного Суду приймає справу до розгляду.