ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2019 року
м. Київ
Справа № 9901/226/19
Провадження № 11-702заі19
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Гриціва М. І.,
суддів Антонюк Н. О., Анцупової Т. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Гудими Д. А., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Кібенко О. Р., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Прокопенка О. Б., Пророка В. В., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.,
розглянула в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1, який діє через адвоката Грунського Володимира Олеговича, на ухвалу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 2 липня 2019 року (судді Смокович М. І., Білак М. В., Кашпур О. В., Радишевська О. Р., Уханенко С. А.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Президента України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - Національна академія державного управління при Президентові України (далі - Національна академія при Президентові України; Академія), про визнання протиправним і нечинним указу, та
ВСТАНОВИЛА:
1. У травні 2019 року позивач звернувся до суду із позовними вимогами про визнання протиправним та нечинним Указ Президента України від 05 квітня 2019 року № 105/2019 "Про звільнення ОСОБА_1 з посади президента Національної академії державного управління при Президентові України" (далі - Указ).
2. Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду ухвалою від 2 липня 2019 року провадження у справі закрив на підставі пункту 1 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Цей суд дійшов висновку, що спір у цій справі виник у сфері трудових відносин, оскільки позивач насамперед вимагав захисту свого права на працю на посаді президента Національної академії при Президентові України, якого його позбавили оскарженим актом Президента України.
Посада, яку обіймав позивач, за своїми функціями не відноситься до тих, що охоплюється поняттям "публічна служба", під якою в розумінні пункту 17 частини першої статті 4 КАС України визнається діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, <…>, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, <…>. Позивач насправді перебував у трудових правовідносинах з Академією, які регулюються положеннями Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) і справи щодо яких відповідно до статті 19 Цивільного процесуального кодексу України (далі -ЦПК України) розглядаються в порядку цивільного, але не адміністративного судочинства.
3. ОСОБА_1 не погодився із таким судовим рішенням, у зв`язку з чим подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та направити справу для продовження розгляду до того самого суду.
Вважає, що суд першої інстанції неправильно застосував норми процесуального права, що потягло ухвалення незаконного рішення.
Заявлені в позовній заяві вимоги про визнання незаконним Указу, виданого Президентом України в межах наданих йому Конституцією та законами України владних управлінських повноважень, суд неправильно відніс до спору, що виник з трудових правовідносин. Рішення про звільнення його з посади президента Академії стало можливим у зв`язку з реалізацією Президентом України владних функцій державного органу, під час яких він діяв як владний державний орган, як особа публічного права, яка уповноважена на видання актів у межах своїх повноважень. Відносини, що виникли на підставі Указу, основуються на нормах публічного права, де орган державної влади виступає проти нього не як рівноправна сторона у правовідносинах, а як носій влади, який може вказувати, забороняти чи дозволяти певну передбаченому законом поведінку, видавати нормативні акти.
Апелянт посилається також на те, що за своєю юридичною природою укази Президента України є актами індивідуальної дії, виданими суб`єктом владних повноважень, на реалізацію кадрових управлінських функцій.
З огляду на зазначені та інші подібні за змістом аргументи, а також процесуальні положення про підсудність адміністративних справ про оскарження актів Президента України, узагальнює, що відносини, які виникають між фізичними (юридичними) особами та Президентом України, підсудні Верховному Суду як суду першої інстанції.
4. Велика Палата Верховного Суду заслухала суддю-доповідача, дослідила матеріали справи, зважила на письмові звернення до суду, що стосуються суті спору, і дійшла висновку про таке.
Відповідно до частин першої, другої статті 102 Конституції України Президент України є главою держави і виступає від її імені. Президент України є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина.
За частиною третьою статті 106 Основного Закону Президент України на основі та на виконання Конституції і законів України видає укази і розпорядження, які є обов`язковими до виконання на території України.
Згідно з пунктом 28 частини першої статті 106 Конституції України Президент України створює у межах коштів, передбачених у Державному бюджеті України, для здійснення своїх повноважень консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи і служби.
У Рішенні Конституційного Суду України у справі № 1-17/2003 від 10 грудня 2003 року за конституційним поданням 47 народних депутатів України про офіційне тлумачення положень частини першої статті 105, частини першої статті 111 Конституції України (справа щодо недоторканності та імпічменту Президента України) зазначено, що інститут Президента України ґрунтується на сукупності норм, що містяться у розділі V Конституції України, згідно з якими Президент України визначений, зокрема, главою держави, виступає від її імені, є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина.
Конституційно-правовий статус інституту Президента України базується на правилах та нормах, які регулюють положення глави держави у механізмах державного управління. Порядок діяльності Президента, повноваження, взаємодія з іншими органами державної влади та місцевого самоврядування нормативно встановлені.
До повноважень Президента України, закріплених у Конституції України, серед інших, належать повноваження, пов`язані з призначенням на посади і звільненням з посад, зокрема, голів місцевих державних адміністрацій та інших посадових осіб.
5. Президент України Указом від 21 вересня 2001 року № 850/2001 затвердив Положення про Національну академію державного управління при Президентові України (далі - Положення). У преамбулі до Указу зазначено, що Положення затверджується з метою забезпечення дальшого розвитку загальнонаціональної системи підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців, сформування нової генерації фахівців у сфері державного управління, вдосконалення діяльності Національної академії державного управління при Президентові України.
Відповідно до пунктів 1, 4 цього Положення Національна академія при Президентові України є головним державним вищим навчальним закладом у загальнонаціональній системі підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації державних службовців, посадових осіб органів місцевого самоврядування, підзвітним Президентові України. Академія є юридичною особою, має самостійний баланс, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, бланки, штампи.
Згідно з пунктом 10 цього ж Положення Академію очолює ректор, якого призначає на посаду та звільняє з посади Президент України.
Відповідно до пункту 1 Указу Президента України від 20 січня 2010 року № 51 /2010 "Про внесення змін до Указу Президента України від 21 вересня 2001 року № 850" президент, перший віце-президент та віцепрезиденти Академії були державними службовцями. За положеннями пункту 6 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу", який набув чинності 01 травня 2016 року, на працівників Національної академії державного управління при Президентові України, Національного інституту стратегічних досліджень, Інституту законодавства Верховної Ради України, які на день набрання чинності цим Законом є державними службовцями, поширюється дія цього Закону протягом двох років з дня набрання ним чинності.
Дія положень цього Закону на працівників названих установ втратила чинність 01 травня 2018 року. Отож, з цієї дати особи, які обіймали керівні посади Академії, не мали статусу державного службовця, зокрема й позивач.
За приписами частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 5 цього Кодексу кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб`єкт владних повноважень" означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС України).
Необхідною ознакою суб`єкта владних повноважень є здійснення цим суб`єктом владних управлінських функцій та повноважень, при цьому ці функції та повноваження повинні здійснюватись суб`єктом саме у тих правовідносинах, де виник спір.