1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Ухвала суду



У Х В А Л А

9 жовтня 2019 року

м. Київ

Справа № 922/1974/19

Провадження № 12-164гс19

Велика Палата Верховного Суду у складі:

судді-доповідача Рогач Л. І.,

суддів Антонюк Н. О., Анцупової Т. О., Власова Ю. Л., Гриціва М. І., Данішевської В. І., Єленіної Ж. М., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Пророка В. В., Ситнік О. М., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю.

перевірила наявність підстав для передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду справи № 922/1974/19 за позовом першого заступника керівника Первомайської місцевої прокуратури Харківської області (далі - Прокуратура) до Берецької сільської ради Первомайського району Харківської області, ОСОБА_1 та Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Україна Нова" (далі - СТОВ Агрофірма "Україна Нова") про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок та зобов`язання повернути земельні ділянки за касаційною скаргою СТОВ Агрофірма "Україна Нова" на постанову Східного апеляційного господарського суду від 12 серпня 2019 року (судді Хачатрян В. С., Россолов В. В., Склярук О. І.) та

ВСТАНОВИЛА:

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 26 червня 2019 року (суддя Пономаренко Т. О.) відмовлено у відкритті провадження у справі з посиланням на пункт 1 частини першої статті 175 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), оскільки спір є приватноправовим і за суб`єктним складом підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.

Постановою Східного апеляційного господарського суду від 12 серпня 2019 року ухвалу Господарського суду Харківської області від 26 червня 2019 року скасовано; справу № 922/1974/19 направлено до місцевого господарського суду для продовження розгляду.

Постанову обґрунтовано доводами про передчасність висновків місцевого господарського суду про відмову у відкритті провадження у справі, оскільки суд помилково обмежився дослідженням лише суб`єктного складу учасників справи, разом з тим важливим елементом дослідження є встановлення правового режиму спірної земельної ділянки.

У вересні 2019 року СТОВ Агрофірма "Україна Нова" звернулося до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду з касаційною скаргою на постанову Східного апеляційного господарського суду від 12 серпня 2019 року, в якій просила вказану постанову скасувати, а ухвалу Господарського суду Харківської області від 26 червня 2019 року у справі № 922/1974/19 залишити без змін.

Обґрунтовуючи касаційну скаргу скаржник вказав, що предмет спору у цій справі безпосередньо стосується прав та інтересів фізичної особи, відтак підлягає вирішенню у порядку цивільного судочинства. Отже, суд апеляційної інстанції дійшов помилкового висновку про віднесення цього спору, як такого, що має розглядатися судами господарської юрисдикції.

Ухвалою від 25 вересня 2019 року Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою СТОВ Агрофірма "Україна Нова" на постанову Східного апеляційного господарського суду від 12 серпня 2019 року; справу разом із вказаною касаційною скаргою передав на розгляд Великої Палати Верховного Суду відповідно до частини шостої статті 302 ГПК України. Суд вказав, що позивач оскаржує постанову з підстав порушення правил предметної та суб`єктної юрисдикції, у зв`язку з чим дійшов висновку про необхідність передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду.

За приписами частини шостої статті 302 ГПК України справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду у всіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб`єктної юрисдикції.

Велика Палата Верховного Суду вважає мотиви, на підставі яких постановлено ухвалу Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 25 вересня 2019 року, обґрунтованими та приймає справу до розгляду.

Відповідно до частини першої статті 301 ГПК України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження. Перегляд ухвал суду першої та апеляційної інстанції (крім ухвал, якими закінчено розгляд справи) здійснюється судом касаційної інстанції без повідомлення учасників справи (частина п`ята цієї статті).


За вимогами частини тринадцятої статті 8 ГПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.


................
Перейти до повного тексту