ПОСТАНОВА
Іменем України
08 жовтня 2019 року
Київ
справа №1540/3759/18
адміністративне провадження №К/9901/18734/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді - Гімона М.М. (суддя-доповідач),
суддів: Гусака М.Б., Усенко Є.А.,
за участю секретаря судового засідання: Лупінос Я.В.
учасники судового процесу:
представник позивача: Шолар О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Одеського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2018 року (суддя Кравченко М.М.) та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 9 квітня 2019 року (головуючий суддя Бітов А.І., судді: Лук`янчук О.В., Ступакова І.Г.) у справі №1540/3759/18 за позовом Державного підприємства "Одеська залізниця" до Одеського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
У липні 2018 року Державне підприємство "Одеська залізниця" (далі по тексту - позивач, ДП "Одеська залізниця") звернулося до суду з позовом до Одеського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі по тексту - відповідач, Одеське УОВПП ДФС), в якому просило, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неподання до відповідного органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про повернення на поточний рахунок ДП "Одеська залізниця" надміру сплачених грошових зобов`язань з податку на прибуток у розмірі 77740595,61 грн. та з податку на додану вартість (далі - ПДВ) у розмірі 639050,92 грн.;
- зобов`язати відповідача підготувати та подати до відповідного органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про повернення ДП "Одеська залізниця" надміру сплачених грошових зобов`язань з податку на прибуток у розмірі 77740595,61 грн. та з ПДВ у розмірі 639050,92 грн.
Вимоги адміністративного позову обґрунтовано тим, що, виходячи зі змісту листів-відповідей контролюючого органу та інформації, відображеної у картках особового рахунку, факт наявності переплати не є спірним, проте Одеським УОВПП ДФС не вчинено передбачених законом дій, а саме не подано уповноваженому органу висновок про повернення позивачу відповідних сум коштів з бюджету, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2018 року, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 9 квітня 2019 року, адміністративний позов задоволено.
Вирішуючи спір між сторонами, суди встановили, що ДП "Одеська залізниця" сплачувало авансові внески з податку на прибуток. За результатами декларування з податку на прибуток за 2015 рік сума сплачених авансових внесків перевищила суму нарахованого податку на прибуток на суму 76237180 грн., в результаті в інтегрованій картці платника (далі - ІКП) сума переплати збільшилась на цю суму.
Станом на 31 грудня 2016 року переплата в ІКП складала 78288242,50 грн. За результатами декларування з податку на прибуток за 2016 рік сума податку на прибуток нарахованого за звітний податковий період складала - 130092 грн.
Протягом 2017 року відповідно до відомостей ІКП позивачу було повернуто/перераховано 373856,83 грн.
Станом на 31 грудня 2017 року переплата за даними ІКП складала 78036055,67 грн.
Протягом 2018 року відповідно до відомостей ІКП позивачу повернуто/перераховано 245 470,06 грн.
Станом на 31 липня 2018 року за даними обліково-звітної інформаційної системи органів ДФС у ДП "Одеська залізниця" за кодом БК 11020100 (податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності) з урахуванням повернутої суми податку на прибуток, переплата становила 77790586 грн., яка виникла за рахунок сплати податку на прибуток починаючи з 2015 року, сплати авансових внесків з податку на прибуток та за рахунок зменшення нарахувань по декларації за 2015 рік та за 2016 рік на 76237180 грн. та 130092 грн.
ДП "Одеська залізниця" листом від 17 березня 2017 року №Н-7/218 звернулось до Одеського УОВПП ДФС з проханням повернути надміру сплачений податок на прибуток у розмірі 77497022 грн., а саме: частково врахувати в рахунок сплати транспортного податку (25000 грн.) та земельного податку (431183,12 грн.), а суму 77040638,88 грн. або повернути на розрахунковий рахунок, або зарахувати на інтегровану картку особового рахунку ПАТ "Укрзалізниця" як правонаступника.
Листом від 31 травня 2017 року №Н-7/384 ДП "Одеська залізниця" звернулось до Одеського УОВПП ДФС з проханням повернути надміру сплачений податок на прибуток у розмірі 77040638,88 грн. на розрахунковий рахунок ДП "Одеська залізниця".
Одеське УОВПП ДФС надало відповідь №31437/10/28-10-49-11 від 7 червня 2017 року, якою повідомлено, що Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" передбачено велику кількість соціально важливих програм, реалізація яких пов`язана з виконанням доходної частини бюджету, питання щодо повернення надміру сплаченого податку на прибуток у сумі 77040638,88 грн. знаходиться на розгляді.
Листом від 14 березня 2018 року №Н-7/210 ДП "Одеська залізниця" звернулось до Одеського УОВПП ДФС з проханням повернути надміру сплачений податок на прибуток у сумі 77940555,61 грн. на поточний розрахунковий рахунок ДП "Одеська залізниця".
Одеське УОВПП ДФС надало відповідь від 27 березня 2018 року №13581/10/28-10-49-11, якою повідомлено, що Законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" передбачено велику кількість соціально важливих програм, реалізація яких пов`язана з виконанням доходної частини бюджету, питання щодо повернення надміру сплаченого податку на прибуток у сумі 77940,56 тис. грн. знаходиться на розгляді.
ДП "Одеська залізниця" протягом 2016-2017 років заявило ПДВ до відшкодування у розмірі 38317424 грн., фактично відшкодовано ПДВ на розрахунковий рахунок платника 37991222 грн., у т.ч. протягом 2016 року - 20785976 грн., протягом 2017 року - 17205246,47 грн.
Станом на 1 січня 2018 року рахується переплата за даними ІКП (КБК 14010100) у сумі 283345,92 грн. Станом на 31 липня 2018 року за даними обліково-звітної інформаційної системи органів ДФС у ДП "Одеська залізниця" за кодом БК 14010100 (ПДВ із вироблених в Україні товарів) з урахуванням відшкодованої суми податку, переплата становить 639050,92 грн., яка виникла за рахунок добровільної сплати ПДВ, починаючи з 2015 року та збільшення переплати на суму 284564 грн.
ДП "Одеська залізниця" листом від 6 квітня 2018 року №Н-7/283 звернулось до Одеського УОВПП ДФС з проханням повернути суму надміру сплаченого ПДВ у сумі 639050,92 грн. на поточний розрахунковий рахунок ДП "Одеська залізниця".
Одеське УОВПП ДФС надало відповідь листом від 17 квітня 2018 року №16881/10/28-10-49-11, що на теперішній час сума надміру сплачених грошових зобов`язань з ПДВ не є узгодженою. В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходяться справи №815/4309/17 та №815/686/17 щодо донарахованих сум грошових зобов`язань з ПДВ по ДП "Одеська залізниця" та запропоновано повернутись до цього питання після отримання судових рішень по вказаним судовим справам.
Станом на час звернення із позовом до суду сума переплати за даними в ІКП ДП "Одеська залізниця" за кодом БК 11020100 складає 77740595,61 грн., за кодом БК 14010100 складає 639050,92 грн.
Задовольняючи вимоги адміністративного позову в повному обсязі, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, вказав, що законодавством не передбачено такої підстави для відмови у поверненні надміру сплачених грошових зобов`язань, як наявність судових справ та неузгоджених податкових зобов`язань. При цьому відповідачем фактично підтверджено наявність надміру сплачених сум в картках особового рахунку позивача та відсутність податкового боргу. Суди також вказали, що у разі відсутності заявленої до повернення суми за даними інформаційних систем орган ДФС повинен був надати заявнику письмову відмову у поверненні коштів з бюджету з пропозицією щодо звірення стану розрахунків за відповідним платежем.
Не погодившись з рішеннями судів попередніх інстанцій, Одеське УОВПП ДФС подало касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просить скасувати судові рішення та прийняти нове про відмову в задоволенні позову.
В обґрунтування вимог касаційної скарги скаржник вказує на те, що в провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувають справи №815/686/17 та №815/4309/17 щодо донарахованих сум грошових зобов`язань з податку на додану вартість та податку на прибуток ДП "Одеська залізниця". На переконання скаржника, суми надміру сплачених зобов`язань із ПДВ не є узгодженими, а тому вирішення питання про повернення надміру сплачених сум є передчасним.
Крім того, до касаційної скарги відповідачем долучено клопотання про заміну Одеського управління Офісу великих платників податків ДФС на належного відповідача - Офіс великих платників Державної фіскальної служби, яке вмотивоване тим, що Одеське УОВПП ДФС є відокремленим підрозділом та не є контролюючим органом в розумінні пункту 43.5 статті 43 ПК України. Всі видатки здійснюються саме Офісом великих платників Державної фіскальної служби.
На переконання колегії суддів, означене клопотання задоволенню не підлягає, оскільки фактично заявником перед судом касаційної інстанції поставлено питання про заміну відповідача у справі на належного, втім відповідно до положень частини сьомої статті 48 КАС України заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції. Слід зауважити, що ні в суді першої, ні в суді апеляційної інстанції відповідне клопотання Одеським УОВПП ДФС не подавалось. Окрім наведеного, колегія суддів враховує також і те, що ДП "Одеська залізниця" перебуває на податковому обліку саме в Одеському УОВПП ДФС, а предметом розгляду у межах даного спору є саме бездіяльність контролюючого органу щодо неподання висновку про повернення надміру сплачених грошових зобов`язань та зобов`язання вчинити такі дії.
У поданому відзиві на касаційну скаргу позивач просив залишити її без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій - без змін, наголошуючи на тому, що як положення статті 43 ПК України, так і норми Порядку взаємодії територiальних органів Державної фіскальної служби України, мiсцевих фiнансових органiв та територiальних органiв Державної казначейської служби України у процесi повернення платникам податкiв помилково та/або надмiру сплачених сум грошових зобов`язань та пені, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15 грудня 2015 року №1146 (далі - Порядок №1146) містять виключні підстави для відмови у поверненні надміру сплачених сум грошових зобов`язань. Серед вказаних підстав відсутні наявність судових спорів та неузгодженість грошових зобов`язань. При цьому питання сплати сум грошових зобов`язань, які оскаржуються, буде вирішено лише після набрання законної сили судовими рішеннями у цих справах.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та відзиву на неї, перевіривши правильність застосування апеляційним судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Підпунктом 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що надміру сплачені грошові зобов`язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов`язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Відповідно до підпункту 17.1.10 пункту 17.1 статті 17 ПК України платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Стаття 43 ПК України визначає умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені.
Пунктом 43.1 вказаної статті передбачено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
За правилами пункту 43.2. цієї ж статті, у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов`язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Відповідно до пункту 43.3 статті 43 ПК України обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов`язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку (пункт 43.4. статті 43 ПК України).
Положення статті 43 ПК України узгоджуються з нормами Порядку №1146.
Так, пунктом 5 Порядку №1146 повернення помилково та/або надмiру сплачених сум грошових зобов`язань та пені у випадках, передбачених законодавством, здiйснюється виключно на пiдставi заяви платника податку (за винятком повернення надмiру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фiзичних осiб, якi розраховуються органом ДФС на пiдставi поданої платником податкiв податкової декларацiї за звiтний календарний рiк шляхом проведення перерахунку за загальним рiчним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надмiру сплаченої суми протягом 1095 днiв вiд дня її виникнення.