1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



09 жовтня 2019 року

м. Київ



Справа № 915/189/19



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Кондратова І.Д.- головуючий, судді - Кролевець О.А., Ткач І.В.



за участю секретаря судового засідання Півень А.Л.,

представників учасників справи:

позивача - не з`явився;

відповідача - не з`явився;

третьої особи - не з`явився;



розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Фізичної особи-підприємця Стрільчука Валерія Григоровича



на рішення Господарського суду Миколаївської області

(суддя Алексєєв А.П.)

від 18.04.2019

та постанову Південно-західного апеляційного господарського суду

(головуючий - Савицький Я.Ф., судді - Колоколов С.І., Разюк Г.П.)

від 17.07.2019



у справі за позовом Фізичної особи-підприємця Стрільчука Валерія Григоровича

до Галицинівської сільської ради Вітовського району Миколаївської області

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Громадської організації "Новий світанок"

про визнання недійсним договору,



ВСТАНОВИВ:



1. Короткий зміст позовних вимог



1.1 У жовтні 2018 року Фізична особа - підприємець Стрільчук Валерій Григорович (надалі - ФОП Стрільчук В.Г. ) звернувся до Господарського суду Миколаївської області з позовною заявою до Галицинівської сільської ради Вітовського району Миколаївської області, в якій просив визнати недійсними 6 договорів підряду: №1289 від 11.07.2017 року, №1293 від 13.07.2017 року, №1309 від 18.07.2017 року, №0018 від 18.09.2017 року, №0019 від 18.09.2017 року, №0028 від 11.10.2017 року, які укладені ним із Галицинівською сільською радою Вітовського району Миколаївської області.



1.2. Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 30.01.2019 року роз`єднано позовні вимоги та виділено для розгляду в рамках справи № 915/189/19 позовні вимоги про визнання недійсним договору підряду №0019 від 18.09.2017 року.



1.3. Позовна заява обґрунтована такими обставинами:



1.3.1. На виконання рішення №1 Прибузької сільської ради Жовтневого району Миколаївської області "Про утримання та подальшу експлуатацію водонапірної мережі, артсвердловин та башт Рожновського сіл Прибузьке та Степова Долина", між Прибузькою сільською радою та громадською організацією "Новий Світанок" (надалі - ГО "Новий Світанок", балансоутримувач) був укладений договір про передачу в безоплатне тимчасове користування громадській організації "Новий Світанок" для забезпечення суспільних прав жителів села на якісне водопостачання водонапірні башти та мережі, в тому числі й водопроводи вулиць Пушкіна, Шевченка, Матросова, Ювілейна, Кошового, Толстого, Гастелло та Чкалова в с . Прибузьке, умовами якого сторони погодили, що майно, яке передається, є комунальною власністю територіальної громади Прибузької сільської ради і остання має право вносити будь-які поліпшення до майна, яке передається в користування без обмежень.



1.3.2. Згідно рішення Галицинівської сільської ради Вітовського району Миколаївської області №4 від 05.01.2017 року "Про реорганізацію Лиманівської, Прибузької, Українківської сільських рад", Галицинівська сільська рада є правонаступником прав та обов`язків Прибузької сільської ради, тобто до неї перейшли всі права та обов`язки за укладеними Прибузькою сільською радою договорами, в тому числі й за договором від 13.03.2015 року, укладеним між Прибузькою сільською радою та громадською організацією "Новий світанок".



1.3.3. 18.09.2017 року між сторонами укладено договір підряду №0019 (надалі - Договір), відповідно до пункту 1.1 якого замовник доручає, а підрядник зобов`язується виконати роботи з поточного ремонту водопроводу по вул. Толстого та вул . Гастелло в с. Прибузьке Вітовського району Миколаївської області. Ціна робіт становить 176901,00 грн. (п. 2.1. Договору).



1.3.4. Позивач стверджує, що відповідач, уклавши від свого імені договір підряду, ввів його в оману, а тому відповідно до статті 230 Цивільного кодексу України такий договір є недійсним. Позивач вказує, що Галицинівська сільська рада ввела його в оману щодо обставин, які мають істотне значення для справи, а саме на момент укладення договору підряду вона не мала достатніх повноважень, так як не є суб`єктом господарювання. Також позивач зазначив, що повноваженнями на укладення такого договору наділений виключно балансоутримувач об`єктів, що підлягають поточному ремонту.



1.4. Відповідач проти задоволення позову заперечував, зазначаючи, що позивач не обґрунтував належним чином, якими саме діями відповідача, при укладенні оскаржуваного договору, порушено права позивача.



2. Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції



2.1. Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 18.04.2019, залишеним без змін постановою Південно - західного апеляційного господарського суду від 17.07.2019, в задоволенні позову відмовлено повністю.



2.2. Ухвалючи рішення, суд першої інстанції, з висновками якого погодився і апеляційний господарський суд, виходив з того, що при укладенні договору сторонами дотримано всі вимоги щодо свободи волевиявлення, форми, наявності істотних умов, що передбачені вимогами цивільного та господарського законодавства.



2.3. Також суди першої та апеляційної інстанцій вказали, що позивач не надав належних та допустимих доказів на підтвердження своїх вимог про визнання правочину недійсним, які б вказували на наявність обставин для визнання договору недійсним на підставі статті 229 Цивільного кодексу України, зокрема позивач не довів,що на момент укладення спірного правочину він не був обізнана або не міг бути обізнаний стосовно обставин, щодо яких стверджує про наявність помилки.



2.4. Суди попередніх інстанцій, відхиляючи доводи скаржника з приводу того, що у відповідача не було достатнього обсягу прав на укладення оскаржуваного договору вказали, що Галицинівська сільська рада в особі її голови не позбавлена права на укладення із підрядниками договорів на ремонт належного їй на праві комунальної власності майна, зокрема, водопроводу вул. Толстого та вул. Гастелло у с. Прибузьке .



3. Короткий зміст вимог касаційної скарги. Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу.



3.1. У касаційній скарзі ФОП Стрільчук В.Г. просить скасувати рішення Господарського суду Миколаївської області від 18.04.2019 та постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 17.07.2019, та ухвали нове, яким позовні вимоги про визнання недійсним договору підряду задовольнити повністю.



3.2. В обґрунтування вимог касаційної скарги скаржник посилається на те, що:



3.2.1. суди не застосували статтю 8 Господарського кодексу України, якою передбачено, що держава, органи державної влади та органи місцевого самоврядування не є суб`єктами господарювання, а тому відповідач не мав повноважень на укладення договору підряду;



3.2.2. суди, в порушення пункту 2 частини 5 статті 174 Господарського процесуального кодексу України, відмовили в об`єднанні в одне провадження позовних заяв про визнання недійсними шести договорів підряду з аналогічних підстав;



3.2.3. суди неправильно застосували статті 25, 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та статтю 230 Цивільного кодексу України, оскільки як стверджує позивач, відповідач в особі голови сільської ради навмисно ввів його в оману, приховавши факт наявності балансоутримувача об`єктів ремонту, з метою визначення на власний розсуд обсягів робіт та їх ціни, а також з метою прийняття виконаних робіт без участі комісій, щоб в подальшому вимагати повернення частини виконаного за договором підряду;



3.2.4. суди порушили приписи статей 19, 23 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", статей 1, 13 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", положення Порядку проведення ремонту та утримання об`єктів благоустрою населених пунктів, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 23.09.2003 № 154, оскільки замовником на виконання робіт за оскаржуваним договором повинен бути балансоутримувач, з огляду на те, що вимогами чинного законодавства передбачений обов`язок саме балансоутримувача забезпечувати належне утримання та своєчасний ремонт відповідних об`єктів.



3.3. Крім того, заявник стверджує, що здійснений позивачем поточний ремонт водопроводів не є поліпшенням майна, оскільки в результаті поліпшення збільшується вартість майна та його корисність, порівняно із станом в якому його було передано.



3.4. Відзивів на касаційну скаргу не надходило.



ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ



4. Мотиви, якими керується Верховний Суд, та застосоване законодавство



4.1. Статтею 230 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо одна з сторін правочину навмисно ввела другу сторону в оману щодо обставин, які мають істотне значення (частина перша статті 229 цього Кодексу), такий правочин визнається судом недійсним. Обман має місце, якщо сторона заперечує наявність обставин, які можуть перешкодити вчиненню правочину, або якщо вона замовчує їх існування. Сторона, яка застосувала обман, зобов`язана відшкодувати другій стороні збитки у подвійному розмірі та моральну шкоду, що завдані у зв`язку з вчиненням цього правочину.


................
Перейти до повного тексту