У Х В А Л А
07 жовтня 2019 року
м. Київ
Справа № 242/4331/18
Провадження № 14-592зц19
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Ткачука О.С.,
суддів Антонюк Н.О., Анцупової Т.О., Власова Ю.Л., Гриціва М.І., Данішевської В.І., Єленіної Ж.М., Золотнікова О.С., Князєва В.С., Лобойка Л.М., Лященко Н.П., Пророка В.В., Рогач Л.І., Ситнік О.М., Уркевича В.Ю.
перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Донецького апеляційного суду від 15 серпня 2019 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства "Служба єдиного замовника" Авдіївської міської ради про визнання незаконним та скасування наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності, відшкодування моральної шкоди, і
УСТАНОВИЛА:
Рішенням Селидівського міського суду Донецької області від 13 червня 2019 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано незаконним та скасовано наказ № 177-ос від 15 серпня 2018 року директора КП "СЄЗ" Авдіївської міської ради про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1 Стягнуто з КП "СЄЗ" Авдіївської міської ради на користь ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі 1 000 грн. У решті вимог відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного суду від 15 серпня 2019 року рішення Селидівського міського суду Донецької області від 13 червня 2019 року скасовано та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.
У вересні 2019 року до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_1, в якій заявник, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просив постанову Донецького апеляційного суду від 15 серпня 2019 року скасувати, залишити в силі рішення Селидівського міського суду Донецької області від 13 червня 2019 року.
Ухвалою судді Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 17 вересня 2019 року у відкритті касаційного провадження відмовлено.
26 вересня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Великої Палати Верховного Суду із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Донецького апеляційного суду від 15 серпня 2019 року.
Відповідно до норм чинного Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд (стаття 388 ЦПК цього Кодексу).
У складі Верховного Суду діють: Велика Палата Верховного Суду; Касаційний адміністративний суд; Касаційний господарський суд; Касаційний кримінальний суд; Касаційний цивільний суд (стаття 37 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").
Велика Палата Верховного Суду є постійно діючим колегіальним органом Верховного Суду, який: у визначених законом випадках здійснює перегляд судових рішень у касаційному порядку з метою забезпечення однакового застосування судами норм права; діє як суд апеляційної інстанції у справах, розглянутих Верховним Судом як судом першої інстанції; аналізує судову статистику та вивчає судову практику, здійснює узагальнення судової практики; здійснює інші повноваження, визначені законом (стаття 45 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").
За правилами статті 403 ЦПК України, суд, який розглядає справу в касаційному порядку у складі колегії, передає справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду: якщо така колегія вважає за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів (палати, об`єднаної палати) іншого касаційного суду; якщо така колегія вважає за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Великої Палати; якщо дійде висновку, що справа містить виключну правову проблему і така передача необхідна для забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовчої практики; у всіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб`єктної юрисдикції.
При цьому питання про відкриття чи відмову у відкритті касаційного провадження за касаційними скаргами, поданими за правилами ст. 389 ЦПК України, вирішується Касаційним цивільним судом у складі Верховного Суду.
Відповідно до частини 4 статті 10 ЦПК України суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та також практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Згідно з пунктом 1 статті 6 Конвенції кожен має право на справедливий розгляд його справи судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо прав та обов`язків цивільного характеру.
Відповідно до частини 2 статті 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. А згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Відповідно до частини 1 статті 391 ЦПК України касаційна скарга подається безпосередньо до суду касаційної інстанції.