Постанова
Іменем України
30 вересня 2019 року
м. Київ
справа № 408/3365/17-ц
провадження № 61-36740св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Черняк Ю. В. (суддя-доповідач), Воробйової І. А., Лідовця Р. А.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Свердловантрацит",
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Біловодського районного суду Луганської області від 29 листопада 2017 року у складі судді Карягіної В. А. та постанову Апеляційного суду Луганської області від 20 квітня 2018 року у складі колегії суддів: Авалян Н. М., Карташова О. Ю., Орлова І. В., у справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Свердловантрацит" про стягнення заробітної плати,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
У червні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Свердловантрацит" (далі - ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит") про стягнення заробітної плати.
Позовна заява мотивована тим, що ОСОБА_1 з 30 грудня 2011 року до 20 березня 2017 року працював у ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит", при звільненні з роботи на підставі статті 38 КЗпП України за власним бажанням з ним не було здійснено повного розрахунку в день звільнення.
Ураховуючи викладене, ОСОБА_1 просив суд стягнути з ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" на його користь заборгованість із заробітної плати за березень 2017 року у розмірі 6 742 грн 46 коп., компенсацію за 45 днів невикористаної відпустки у розмірі 15 170 грн 54 коп., вихідну допомогу у зв`язку із порушенням законодавства про працю у розмірі 30 341 грн 08 коп. та середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Біловодського районного суду Луганської області від 29 листопада 2017 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Суд першої інстанції виходив із того, що доказування не може ґрунтуватись на припущеннях, а матеріали цієї цивільної справи не містять належних та допустимих доказів на підтвердження наявності заборгованості ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" перед ОСОБА_1 із заробітної плати за березень 2017 року та не доводять вини ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" у невиплаті заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку та належних при звільненні сум у передбачені трудовим законодавством України строки, тому підстави вважати, що трудові права ОСОБА_1 порушені, відсутні.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
Постановою Апеляційного суду Луганської області від 20 квітня 2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, рішення Біловодського районного суду Луганської області від 29 листопада 2017 року залишено без змін.
Суд апеляційної інстанції постановив, що рішення суду першої інстанції повністю відповідає встановленим обставинам справи та ґрунтується на нормах матеріального права, які правильно застосовані до правовідносин сторін. Під час розгляду справи суд першої інстанції не допустив порушення норм процесуального права, які можуть бути підставою для скасування рішення суду.
Однак суд першої інстанції під час розгляду цієї справи припустився помилки у юридичному визначенні предмета спору, помилково вважаючи всі заявлені позовні вимоги заборгованістю із заробітної плати. До структури заробітної плати, крім самої заробітної плати, входить компенсація за невикористану відпустку та вихідна допомога. Що стосується середнього заробітку за час затримки розрахунку, то він не відноситься до структури заробітної плати, оскільки за своєю правовою природою є юридичною санкцією за порушення трудового законодавства України.
Допущена судом першої інстанції помилка в юридичній оцінці предмета спору є формальною і не призвела до неправильного вирішення спору по суті всіх заявлених позовних вимог, у зв`язку з чим відсутні підстави для зміни або скасування рішення суду першої інстанції.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та її доводів
У касаційній скарзі, поданій у червні 2018 року до Верховного Суду, ОСОБА_1, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права й порушення норм процесуального права, просив скасувати рішення Біловодського районного суду Луганської області від 29 листопада 2017 року та постанову Апеляційного суду Луганської області від 20 квітня 2018 року і ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Касаційна скарга мотивована тим, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій не відповідають критеріям законності та обґрунтованості. Суди попередніх інстанцій необґрунтовано посилалися на звільнення від відповідальності за статтею 617 ЦК України внаслідок непереборної сили. У порушення вимог частини п`ятої статті 12 ЦПК України при розгляді цієї справи судами попередніх інстанцій прийнята до уваги протиправна позиція ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" про відсутність обов`язку здійснити розрахунок із ОСОБА_1 лише з тих підстав, що він не надав докази виконання трудових функцій.
Короткий зміст позиції інших учасників справи
У відзиві на касаційну скаргу ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" зазначило, що унеможливлення виконання ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" зобов`язань перед ОСОБА_1, передбачених статтями 47, 83, 115, 116 КЗпП України, спричинено впливом дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), зокрема, актами тероризму на території Луганської області, що є обставинами, які не залежать від волі сторін трудового договору, а також мають надзвичайний і невідворотній характер та є підставою для звільнення ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" від відповідальності.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 02 липня 2018року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Біловодського районного суду Луганської області від 29 листопада 2017 року та постанову Апеляційного суду Луганської області від 20 квітня 2018 року і витребувано із Біловодського районного суду Луганської області цивільну справу № 408/3365/17-ц.
Позиція Верховного Суду
Відповідно до положень частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до вимог частини першої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Встановлено й це вбачається із матеріалів справи, що оскаржувані судові рішення ухвалені з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а доводи касаційної скарги їх висновків не спростовують.
Фактичні обставини справи
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 перебував у трудових відносинах з ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит", працював у відокремленому підрозділі "Шахтоуправління Червонопартизанське".
ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" має статус юридичної особи, до якої входять відокремлені підрозділи без статусу юридичної особи, які є відокремленими виробничими підприємствами. Одним з таких відокремлених підрозділів є "Шахтоуправління Червонопартизанське", яке розташоване за адресою: Луганська область, місто Довжанськ, місто Вознесенівка, що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідно до постанов Верховної Ради України від 17 березня 2015 року № 254-VIII "Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями"та № 252-VIII "Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування" місто Довжанськ (до перейменування - місто Свердловськ) Луганської області визнано тимчасово окупованою територією України.
Таким чином, відокремлений підрозділ ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" "Шахтоуправління Червонопартизанське", в якому працював ОСОБА_1, розташований на тимчасово окупованій території Луганської області.
З 13 березня 2017 року невстановлені особи здійснюють протидію законній господарській діяльності ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит", захопивши майновий комплекс відокремленого підрозділу "Шахтоуправління Червонопартизанське". За фактом протидії законній господарській діяльності за заявою ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" 18 березня 2017 року було порушено кримінальне провадження № 12017100000000155.
Наказом ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" від 20 березня 2017 року № 04-к ОСОБА_1 звільнено на підставі статті 38 КЗпП України за власним бажанням. Наказ про звільнення видавався ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" дистанційно, на підставі інформації про звільнених працівників, переданої з відокремлених підрозділів, які розташовані на тимчасово окупованій території Луганської області.
За березень 2017 року ОСОБА_1 не було нараховано та виплачено заробітну плату, при його звільненні не було проведено розрахунок, що визнається ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" та підтверджується довідкою Пенсійного фонду України форми ОК-5.