ПОСТАНОВА
Іменем України
09 жовтня 2019 року
Київ
справа №2340/4509/18
адміністративне провадження №К/9901/20339/19, №К/9901/20965/19, №К/9901/22869/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Шевцової Н.В. (суддя-доповідач),
суддів - Бевзенка В.М., Данилевич Н.А.
за участю:
секретаря судового засідання Івашка О.Л.
учасників справи: представника Територіального управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області - Сердіченка С.А. та відповідачів: в.о. голови Шполянського районного суду Черкаської області ОСОБА_3 та керівника апарату Шполянського районного суду Черкаської області ОСОБА_9
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в касаційній інстанції в режимі відеоконференції адміністративну справу № 2340/4509/18
за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області, консультанта (по роботі з персоналом) Шполянського районного суду Черкаської області ОСОБА_2, в.о. голови Шполянського районного суду Черкаської області ОСОБА_3, керівника апарату Шполянського районного суду Черкаської області ОСОБА_9 про визнання бездіяльності протиправною та стягнення невиплаченої суддівської винагороди
за касаційними скаргами ОСОБА_1, Територіального управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області, в.о. голови Шполянського районного суду Черкаської області ОСОБА_3
на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 04 червня 2019 року, ухвалену у складі колегії суддів: головуючого судді - Аліменка В.О., суддів: - Лічевецького І.О., Федотова І.В.,
У С Т А Н О В И В:
I. Суть спору
1. 12 листопада 2018 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області (далі - відповідач-1, ТУ ДСА у Черкаській області), консультанта (по роботі з персоналом) Шполянського районного суду Черкаської області ОСОБА_2 (далі - відповідач-2, консультант суду ОСОБА_2 ), в.о. голови Шполянського районного суду Черкаської області ОСОБА_3 (далі - відповідач-3, в.о. голови суду ОСОБА_3 ), керівника апарату Шполянського районного суду Черкаської області ОСОБА_9 (далі - відповідач-4, керівник апарату суду ОСОБА_9.), в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить:
1.1. визнати неправомірною бездіяльність ТУ ДСА у Черкаській області щодо невиплати судді Шполянського районного суду Черкаської області ОСОБА_1. суддівської винагороди за серпень 2018 року;
1.2. визнати протиправними та незаконними дії консультанта суду ОСОБА_2 щодо внесення і підписання недостовірних даних до табелю обліку використання робочого часу з 01 серпня 2018 року по 31 серпня 2018 року, що призвело до невиплати суддівської винагороди за серпень 2018 року;
1.3. визнати протиправними та незаконними дії в.о. голови суду ОСОБА_3 щодо внесення, шляхом підписання, недостовірних даних до табелю обліку використання робочого часу з 01 серпня 2018 року по 31 серпня 2018 року, що призвело до невиплати суддівської винагороди за серпень 2018 року;
1.4. визнати протиправними та неправомірними дії керівника апарату суду ОСОБА_1. щодо внесення, шляхом підписання, недостовірних даних до табелю обліку використання робочого часу з 01 серпня 2018 року по 31 серпня 2018 року, що призвело до невиплати суддівської винагороди за серпень 2018 року;
1.5. стягнути з ТУ ДСА у Черкаській області на користь позивача суддівську винагороду за серпень 2018 року в розмірі 58 441 грн 79 коп.
2. На обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що його призначено на посаду судді Шполянського районного суду Черкаської області, яку він обіймав на час виникнення спірних правовідносин, однак за серпень 2018 року ТУ ДСА у Черкаській області йому безпідставно не виплачено суддівську винагороду. На підтвердження протиправності вказаної бездіяльності позивач посилається на те, що розмір та порядок виплати суддівської винагороди регулюється виключно Законом України "Про судоустрій та статус суддів", тому суддя не може бути позбавлений суддівської винагороди інакше, ніж в порядку, визначеному цим Законом. За доводами позивача суддівську винагороду йому не виплачено за серпень 2018 року в результаті незаконного внесення службовими особами Шполянського районного суду Черкаської області до табеля обліку робочого часу недостовірних відомостей, а саме прогулів за цей період, що призвело до невиплати йому ТУ ДСА в Черкаській області суддівської винагороди за серпень 2018 року.
3. ТУ ДСА у Черкаській області проти задоволення позову заперечує та вказує, що всі розрахунки з оплати праці суддів та працівників апарату місцевих загальних судів здійснюються на підставі даних, наданих цими судами, у формі відповідних розпорядчих документів, а також табелів обліку робочого часу. Відповідно до поданих табелів у період з 01 серпня 2018 року по 31 серпня 2018 року суддею ОСОБА_1 . фактично відпрацьовано 01 год 45 хв. Відповідно до Правил внутрішнього трудового розпорядку у Шполянському районному суді Черкаської області встановлено 40 - годинний робочий тиждень, а судді ОСОБА_1., як працівнику з ненормованим робочим днем, виплачено суддівську винагороду пропорційно до відпрацьованого часу, тобто за 01 год. 45 хв. з врахуванням розміру суддівської винагороди для суддів, які не пройшли кваліфікаційне оцінювання, визначеного Законом України "Про судоустрій та статус суддів".
4. В.о. голови суду ОСОБА_3., консультант та керівник апарату позов не визнали, проти його задоволення заперечили з підстав того, що трудове право в Україні не містить окремих положень щодо обліку робочого часу суддів, тому з метою його обліку слід керуватись загальними нормами трудового законодавства, яке поширюється на всіх працівників, в тому числі і суддів. Режим роботи Шполянського районного суду Черкаської області встановлено правилами внутрішнього трудового розпорядку, які поширюються та є обов`язковими для всіх працівників суду. Відповідно до посадових обов`язків консультанта Шполянського районного суду Черкаської області по роботі з персоналом ОСОБА_2 здійснювався облік робочого часу працівників Шполянського районного суду шляхом внесення відповідних відомостей до Табелю обліку використання робочого часу, однак при здійсненні обліку робочого часу, вказаною особою було виявлено відсутність на робочому місці судді ОСОБА_1., зокрема, 1-3, 6-10, 13-17, 20-22, 27-29, 31 серпня 2018 року, про що повідомлялось в.о. голови суду ОСОБА_3 у формі доповідних записок. Факт відсутності судді ОСОБА_1. на робочому місці також зафіксовано спеціальною комісією суду шляхом складання актів "Про відсутність на роботі", а консультантом по роботі з персоналом зроблено відповідні відмітки з індексом "ПР" - прогул у додатковому Табелі обліку використання робочого часу за серпень 2018 року на підставі Акту спеціальної комісії суду про відмову судді надати пояснення поважності причин відсутності на роботі.
ІІ. Установлені судами фактичні обставини справи
5. Указом Президента України "Про призначення суддів" від 02 березня 2011 року №250/2011 ОСОБА_1 призначено строком на п`ять років на посаду судді Шполянського районного суду Черкаської області.
6. Відповідно до наказу голови Шполянського районного суду Черкаської області від 14 березня 2011 року №21 ОСОБА_1 приступив до виконання обов`язків судді Шполянського районного суду Черкаської області.
7. 14 червня 2017 року загальними зборами трудового колективу Шполянського районного суду Черкаської області затверджено Правила внутрішнього трудового розпорядку Шполянського районного суду Черкаської області (Протоколом №1).
8. Станом на серпень 2018 року ОСОБА_1 не здійснював правосуддя у зв`язку із закінченням повноважень.
9. У серпні 2018 року, зокрема, 1-3, 6-10, 13-17, 20-22, 27-29, 31 консультантом суду ОСОБА_2 у формі доповідних записок, доведено до відома в.о. голови суду ОСОБА_3 про відсутність судді ОСОБА_1 на робочому місці у вказані вище дні більше трьох годин без поважних на те причин.
10. Спеціальною комісією, уповноваженою фіксувати факти відсутності на роботі суддів та працівників апарату Шполянського районного суду Черкаської області, складено акти про відсутність на роботі судді Шполянського районного суду Черкаської області ОСОБА_1 за цей період.
11. Згідно табеля обліку використання робочого часу, поданого до ТУ ДСА в Черкаській області, ОСОБА_1 за серпень 2018 року відпрацьовано 01 год 45 хв.
12. Відповідно до Додаткового табеля обліку використання робочого часу Шполянського районного суду Черкаської області з 01 серпня 2018 року по 31 серпня 2018 року суддею ОСОБА_1 . за зазначений період відпрацьовано 1 день.
13. На підставі поданої інформації ТУ ДСА у Черкаській області нараховано суддівську винагороду судді ОСОБА_1 за вказаний період роботи пропорційно до відпрацьованого часу згідно табеля обліку використання робочого часу, а саме за 01 год 45 хв.
ІІІ. Рішення судів у цій справі та мотиви їхнього ухвалення
14. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 12 березня 2019 року позов задоволено частково.
14.1. Визнано протиправною бездіяльність ТУ ДСА у Черкаській області щодо невиплати судді Шполянського районного суду Черкаської області ОСОБА_1. суддівської винагороди за серпень 2018 року.
14.2. Зобов`язано ТУ ДСА у Черкаській області нарахувати та виплатити судді Шполянського районного суду Черкаської області ОСОБА_1 суддівську винагороду за серпень 2018 року.
14.3. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
15. Задовольняючи позовні вимоги в частині, суд першої інстанції виходив з того, що ТУ ДСА у Черкаській області не наділене повноваженнями самостійно визначати чи зменшувати розмір суддівської винагороди, оскільки це є порушенням права судді на її отримання. Приписами Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що обрахунок робочого часу суддів визначається днями, а не годинами, що обумовлює протиправність дій відповідача-1.
16. Відмовляючи у задоволенні іншої частини позовних вимог, суд виходив з того, що керівник апарату суду, виявивши відсутність позивача на роботі, правомірно звернувся до в.о. голови суду з доповідними записками. Факти неповідомлення ОСОБА_1 в.о. голови суду про відсутність на роботі свідчать, що останній правомірно наклав резолюції на доповідні записки та виніс розпорядження.
17. 04 червня 2019 року постановою Шостого апеляційного адміністративного суду рішення суду першої інстанції скасовано, прийнято нове про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
17.1. Визнано протиправними та незаконними дії в. о. голови суду ОСОБА_3 щодо внесення, шляхом підписання, недостовірних даних до табелю обліку використання робочого часу з 01 серпня 2018 року по 31 серпня 2018 року, що призвело до невиплати суддівської винагороди за серпень 2018 року.
17.2. Визнано протиправною бездіяльність Територіального управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області щодо невиплати судді Шполянського районного суду Черкаської області ОСОБА_1 суддівської винагороди за серпень 2018 року.
17.3. Зобов`язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області нарахувати та виплатити судді Шполянського районного суду Черкаської області ОСОБА_1 суддівську винагороду за серпень 2018 року.
17.4. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
ІV. Касаційне оскарження
18. 18 липня 2019 року, 24 липня 2019 року та 12 серпня 2019 року у Верховному Суді зареєстровано відповідно касаційні скарги позивача, в.о. голови суду ОСОБА_3, ТУ ДСА у Черкаській області.
19. У касаційній скарзі позивач, посилаючись на часткове порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в частині відмови, в іншій частині залишити оскаржуване рішення без змін.
20. На обґрунтування вимог касаційної скарги позивач посилається на те, що Правила внутрішнього трудового розпорядку є нечинними, оскільки затверджені трудовим колективом, а не зборами суддів.
21. На думку позивача, облік робочого часу має здійснюватися лише щодо працівників апарату суду.
22. Позивач зауважує, що створення спеціальної комісії також не обговорювалося загальними зборами суддів, а оформлено виключно наказом голови суду. Крім того, до повноважень консультанту суду ОСОБА_2 не віднесено обов`язку здійснювати облік робочого часу, оскільки такі повноваження не відповідають її посадовій інструкції і не надавалися їй загальними зборами суддів. Питання щодо розподілу повноважень та надання права підпису керівнику апарату суду ОСОБА_9 та заступнику керівника апарату суду ОСОБА_10 зборами суддів також не приймалося, що зумовлює протиправність дій відповідних посадових осіб. Отже, на думку позивача, внаслідок вказаних протиправних дій складено табель обліку використання робочого часу судді ОСОБА_1 . який і став підставою для позбавлення його суддівської винагороди за серпень 2018 року.
23. У касаційній скарзі в.о. голови суду ОСОБА_3 посилається на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
24. Порушення норм матеріального права відповідач-3 доводить на підставі того, що судом не врахована наявність дисциплінарного провадження щодо позивача за систематичну відсутність на робочому місці без поважних причин протягом тривалого часу (червень-вересень 2018 року).
25. Крім того, заповнення табелю обліку використання робочого часу щодо судді здійснювалося відповідно до пункту 2.3.8 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26 листопада 2010 року № 30.
26. У порушення норм процесуального права, за доводами відповідача-3, судом апеляційної інстанції досліджувалися Правила внутрішнього трудового розпорядку, затверджені головою Шполянського районного суду Черкаської області 02 березня 2013 року, а не від 14 червня 2017 року, затверджені загальними зборами трудового колективу, хоча їх належно завірена копія є у матеріалах справи.
27. Відповідач-3 уважає, що обов`язковою умовою нарахування і виплати суддівської винагороди є перебування судді на робочому місці та фактичне виконання ним обов`язків судді, у тому числі тих, які не пов`язані із здійсненням правосуддя, тому нарахування та виплата ТУ ДСА у Черкаській області суддівської винагороди позивачу за заявлений період призведе до невиправданих бюджетних витрат.
28. ТУ ДСА у Черкаській області у касаційній скарзі посилається на порушення норм матеріального та процесуального права, просить оскаржуване судове рішення і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
29. Вимоги касаційної скарги обґрунтовано тим, що у разі закінчення строку, на який було призначено суддю, він зобов`язаний брати участь у суддівському самоврядуванні, додержуватися присяги судді, дотримуватися правил суддівської етики та інших обмежень, встановлених законодавством. Неухильне дотримання кожним суддею правил трудового розпорядку суду, в якому він працює, є проявом дотримання стандартів поведінки, що сприяє зміцненню авторитету судової влади як у громадськості, так і в працівників апарату суду.
30. Відповідач-1 у касаційній скарзі також зазначає, що апеляційним судом не враховано, що позивач був обраний суддею-спікером, що обумовлює наявність у нього у зазначений період інших повноважень, крім здійснення правосуддя.
31. За твердженням позивача підставою для нарахування суддівської винагороди у зменшеному розмірі є подані судом відомості щодо фактично відпрацьованого суддею ОСОБА_1 часу у серпні 2018 року, а також те, що судді відносяться до працівників з ненормованим робочим днем, оплата праці яких відбувається відповідно до окладу (тарифної ставки) працівника, пропорційно до відпрацьованого часу.
32. У відзиві на касаційну скаргу позивача в.о. голови суду ОСОБА_3 спростовує її доводи та просить залишити без задоволення.
33. 23 липня 2019 року, 05 серпня 2019 року, 14 серпня 2019 року ухвалами Верховного Суду відкрито касаційні провадження за поданими касаційними скаргами та витребувано із Черкаського окружного адміністративного суду справу № 2340/4509/18.
34. 23 серпня 2019 року справа № 2340/4509/18 надійшла до Верховного Суду.
V. Релевантні джерела права й акти їх застосування
35. За правилами частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
36. Приписами частини першої статті 341 КАС України визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
37. Згідно з частиною другою статті 341 КАС України суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
38. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.