ПОСТАНОВА
Іменем України
08 жовтня 2019 року
Київ
справа №820/3006/17
касаційне провадження №К/9901/533/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Шипуліної Т.М.,
суддів: Бившевої Л.І., Хохуляка В.В.
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Офісу великих платників податків ДФС на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.10.2017 (суддя Мар`єнко Л.М.) та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 13.12.2017 (головуючий суддя - Бартош Н.С., судді: Русанова В.Б., Присяжнюк О.В.) у справі №820/3006/17 за позовом Публічного акціонерного товариства "КОНЦЕРН АВЕК ТА КО" до Офісу великих платників податків ДФС в особі Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС про скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство "КОНЦЕРН АВЕК ТА КО" звернулося до адміністративного суду з позовом до Офісу великих платників податків ДФС в особі Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 24.04.2017 № 0041501200.
Харківський окружний адміністративний суд постановою від 09.10.2017 адміністративний позов задовольнив.
Харківський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 13.12.2017 постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.10.2017 залишив без змін.
Офіс великих платників податків ДФС звернувся до суду касаційної інстанції з касаційною скаргою, в якій просив постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.10.2017 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 13.12.2017 скасувати та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позову.
В обґрунтування своїх вимог відповідач посилається на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, а саме: пункту 1201.1 статті 1201, пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на момент вирішення справи в судах попередніх інстанцій).
Зокрема, зазначає, що податковому органу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань надійшла відомість про зміну керівника Публічного акціонерного товариства "КОНЦЕРН АВЕК ТА КО" лише 15.03.2017. Відповідач наголошує на тому, що, отримавши після оновлення бази даних 16.03.2017 від позивача новий договір про визнання електронних документів, він не порушив строку опрацювання такого договору, який згідно з листом Державної податкової адміністрації України від 22.07.2011 N 19916/7/28-0517 "Методичні рекомендації щодо роботи з Договорами "Про визнання електронних документів"" становить до 5-ти робочих днів.
Переглядаючи оскаржувані судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ними норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій встановлено такі обставини.
Згідно з протоколом засідання наглядової ради Публічного акціонерного товариства "КОНЦЕРН АВЕК та Ко" від 13.03.2017 прийнято рішення про припинення повноважень голови правління ПАТ "КОНЦЕРН АВЕК та Ко" ОСОБА_1. 13.03.2017, а також про обрання на посаду голови правління - ОСОБА_4 . з 14.03.2017.
Такі зміни голови правління позивача, що не пов`язані зі змінами установчих документів, внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань приватним нотаріусом Гібадуловою Л.А. 14.03.2017 (запис 14801070044007057).
Викладені обставини також слугували підставою для отримання позивачем 15.03.2017 нових посилених сертифікатів підписантів ЕЦП, що підтверджується актом приймання-передачі від 13.03.2017.
Публічним акціонерним товариством "КОНЦЕРН АВЕК та Ко" 15.03.2017 сформовано новий договір № 1503201710 про визнання електронних документів та у період з 15:14 год. до 22:14 год. ініційовано направлення такого договору засобами телекомунікаційного зв`язку в електронному вигляді до центрального рівня податкового органу.
Однак, позивачем отримано квитанції № 1 про неприйняття вказаного договору, у зв`язку з виявленою помилкою: має тип підпису "директор", але в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців дана особа - ОСОБА_4 не зареєстрований.
Надіслані позивачем 15.03.2017 податкові накладні для реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних також не були прийняті податковим органом з причин: "невірний підпис - необхідно підтвердити право підпису".
Натомість, за наслідками направлення Публічним акціонерним товариством "КОНЦЕРН АВЕК та Ко" 16.03.2017 засобами телекомунікаційного зв`язку в електронному вигляді договору № 1503201710 про визнання електронних документів такий договір податковим органом прийнято, що підтверджується квитанцією № 2.
Офісом великих платників податків ДФС в особі Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість за лютий 2017 року, результати якої оформлено актом від 13.04.2017 № 347/28-10-10-50-12-07/22649344.
Зафіксовані вказаним актом перевірки порушення позивачем пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України слугували підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення від 24.04.2017 № 0041501200 про застосування штрафних санкцій у розмірі 10 % в сумі 30637,04 грн. на підставі пункту 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За висновками податкового органу, податкові накладні у кількості 73 шт. на загальну суму податку на додану вартість 306370 грн., складені 28.02.2017, зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних 16.04.2017, тобто з пропуском граничного строку такої реєстрації в 1 день.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що несвоєчасна реєстрація податкових накладних в Єдиному державному реєстрі податкових накладних була наслідком неналежного функціонування системи інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та інформаційної системи Державної фіскальної служби України, а не протиправності дій/бездіяльності Публічного акціонерного товариства "КОНЦЕРН АВЕК та Ко", що виключає підстави для застосування до позивача відповідальності.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Положеннями пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.