ПОСТАНОВА
Іменем України
04 жовтня 2019 року
Київ
справа №623/1016/17
адміністративне провадження №К/9901/7922/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Стеценка С.Г.,
суддів Стрелець Т. Г., Шарапи В. М.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Харківського обласного військового комісаріату про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, касаційне провадження в якій відкрито за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.12.2017 (головуючий суддя Мінаєва О. М., судді: Донець Л. О., Шевцова Н. В.)
В С Т А Н О В И В:
I. Короткий зміст позовних вимог
1. У травні 2017 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Міністерства оборони України, Харківського обласного військового комісаріату (далі - Міністерство, Міноборони, Комісаріат відповідно, відповідачі), в якому просив: визнати протиправною відмову Міністерства у призначенні йому одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"; скасувати рішення Комісії Міноборони з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1, оформлене пунктом 18 протоколу від 17.03.2017 №24; зобов`язати Міністерство прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону №2011-XII у відповідності з Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (далі - Порядок №975) у зв`язку з встановленням йому другої групи інвалідності в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності другої групи, та надіслати вказане рішення Комісаріату для видання наказу про виплату такої допомоги ОСОБА_1 ; зобов`язати Міністерство подати звіт про виконання судового рішення; зобов`язати Харківський обласний військовий комісаріат після надходження рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги здійснити її виплату (далі - спірні рішення, грошова допомога).
II. Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Рішенням Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 10.10.2017 (головуючий суддя - Гуренко М. О.) позов задоволено частково. Визнано протиправною відмову у призначенні спірної допомоги, скасовано спірне рішення, а також зобов`язано Міністерство прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 спірної грошової допомоги в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності другої групи, та надіслати вказане рішення Харківському обласному військовому комісаріату для видання наказу про виплату такої допомоги ОСОБА_1, зобов`язано Комісаріат після надходження рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги здійснити її виплату. В решті позову відмовлено.
3. Ухвалюючи таке рішення, суд першої інстанції виходив з того, що позивач, з урахуванням встановлених під час розгляду справи її обставин та відповідно до приписів Закону №2011-XII в редакції, чинній станом на день встановлення йому інвалідності, а також прийнятих на його виконання підзаконних нормативно-правових актів, набув право на призначення і виплату спірної допомоги, у зв`язку з чим відмова Міноборони не ґрунтується на вимогах закону, порушує право ОСОБА_1 на соціальний захист.
4. Вказане судове рішення Міністерство оскаржило в апеляційному порядку.
5. Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.12.2017 рішення суду першої інстанції скасоване та відмовлено у задоволенні позову.
6. Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позову, апеляційний суд виходив з того, що ОСОБА_1 не має права на отримання спірної грошової допомоги відповідно до Порядку №975, оскільки його дія не поширюється на спірні правовідносини, які виникли до набрання ним чинності. При цьому, апеляційний суд встановив, шо позивач не звертався за виплатою йому спірної грошової допомоги згідно з Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 №499 (далі - Порядок №499).
III. Короткий зміст вимог касаційної скарги, узагальнені доводи особи, яка її подала, а також узагальнений виклад позиції інших учасників справи
7. Не погодившись із наведеним рішенням апеляційного суду, позивач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування цим судом норм матеріального та порушення норм процесуального права, просить його скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
8. Вимоги касаційної скарги, окрім вже наведених у позовній заяві доводів, мотивовані тим, що саме по собі посилання у заяві на положення Порядку №975 не виключають можливості призначення спірної грошової допомоги згідно приписів Порядку №499. До того ж, скаржник вважає, що до спірних правовідносин належить застосовувати саме Порядок №975, який був чинний станом на день встановлення йому інвалідності другої групи.
IV. Процесуальні дії у справі та клопотання учасників справи
9. До Верховного Суду надійшла зазначена касаційна скарга, для розгляду якої, згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, визначено колегію суддів у складі головуючого судді (судді-доповідача) Гриціва М. І., суддів: Берназюка Я. О., Коваленко Н. В.
10. Ухвалою Верховного Суду від 01.02.2018 відкрито касаційне провадження у справі.
11. У зв`язку з обранням до Великої Палати Верховного Суду судді Гриціва М. І. (Рішення зборів суддів Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді від 20.05.2019 №13) та на підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду, протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено колегію суддів для розгляду касаційної скарги у складі судді-доповідача Стеценка С. Г., суддів: Тацій Л. В., Шарапи В. М.
12. Також, у зв`язку з відрядженням та подальшою відпусткою судді Тацій Л. В., на підставі службової записки судді-доповідача та розпорядження заступника керівника апарату Верховного суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду, протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено колегію суддів для розгляду касаційної скарги у складі судді-доповідача Стеценка С. Г., суддів: Стрелець Т. Г., Шарапи В. М.
V. Стислий виклад обставин справи, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій
13. Як встановлено судами попередніх інстанцій на підставі наявних у справі доказів, досліджених під час розгляду справи, ОСОБА_1 проходив строкову військову службу з 23.07.1983 по 03.08.1985 у Збройних Силах у військовій частині 65753 та приймав участь у бойових діях Республіки Афганістан, що підтверджується військовим квитком, архівною довідкою.
14. В архівній довідці зазначено, що позивач був звільнений в запас за закінченням терміну служби та направлений в Ізюмський РВК, виключений зі списків частини 03.08.1985.
15. Згідно витягу з протоколу від 19.12.2011 №2215 засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця - множинне вогнепальне осколкове поранення голови та обличчя (контузія - 1984) колишнього військовослужбовця ОСОБА_1 - пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні у країнах, де велись бойові дії.
16. Згідно довідки до акта огляду МСЕК від 19.03.2012 серії 10ААБ №161349, внаслідок поранення, контузії та наступних захворювань, пов`язаних з виконанням обов`язків військової служби, під час перебування в країнах, де велись бойові дії, позивачу вперше з 16.03.2012 встановлена третя група інвалідності на строк до 01.04.2014.
17. З 01.04.2015 з тих же підстав позивачу встановлено другу групу інвалідності, що підтверджується випискою із акта огляду МСЕК від 11.03.2015 серії 12ААА №104089.
18. Позивач подав до Харківського обласного військового комісаріату заяву про виплату йому одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону №2011-ХІІ, надавши всі необхідні документи.
19. Розглянувши подані документи, Комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби прийняла рішення від 08.04.2016, оформлене протоколом №24 (пункт 80), яким повернула на доопрацювання подані позивачем документи, оскільки в наданих матеріалах немає підтверджень настання інвалідності під час проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення з такої служби.
20. Вказане рішення було оскаржене позивачем до суду.
21. Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 07.07.2016 у справі №820/3204/16 адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства задоволений.
22. Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 08.08.2016 апеляційна скарга Міністерства оборони України задоволена частково.
23. Скасована постанова Харківського окружного адміністративного суду від 07.07.2016 в частині покладення обов`язку на Міністерство призначити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу. Зобов`язано Міноборони розглянути питання щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги та прийняти відповідне рішення. В іншій частині постанова суду першої інстанції залишена без змін.
24. Листом Харківського обласного військового комісаріату від 10.04.2017 №881/ВСЗ позивач був повідомлений про спірне рішення відповідача, прийняте на виконання вказаного вище рішення суду, у якому зазначено, що розглянувши подані документи, комісія дійшла висновку про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги рядовому у запасі ОСОБА_1 (Харківський ОВК), оскільки заявником документи подані не в повному обсязі, а саме: не подано документ, що свідчить про обставини поранення та довідку органів МСЕК про первинне встановленні інвалідності протягом 3-х місяців після звільнення зі строкової військової служби; зміна групи інвалідності у ОСОБА_1 відбулась понад дворічний термін, що не відповідає частині четвертій статті 16-3 Закону №2011-ХІІ та пункту 8 Порядку №975, а відтак не дає підстав для здійснення доплати одноразової грошової допомоги у зв`язку зі зміною інвалідності.
VI. Позиція Верховного Суду
25. Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
26. Частиною п`ятою статті 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
27. Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
28. Згідно з положеннями статті 41 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов`язок і військову службу" (далі - Закон №2232-XII) виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
29. Частиною першою статті 16 Закону №2011-XII (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
30. Пунктом 6 частини другої вказаної правової норми Закону №2011-XII також передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовозобов`язаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовозобов`язаному або резервісту при виконанні обов`язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження цих зборів, служби у військовому резерві.
31. Призначення і виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, урегульовано Порядком №975.