1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



03 жовтня 2019 року

м. Київ

справа № 2-а-1152/09/2107

адміністративне провадження № К/9901/8279/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду :

Судді-доповідача Саприкіної І. В.,

суддів Єзерова А. А., Чиркіна С. М.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на ухвалу П`ятого апеляційного адміністративного суду (колегія у складі головуючого судді Градовського Ю. М., суддів Крусяна А. В., Яковлєва О. В.) від 20 лютого 2019 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Генічеської міської ради Херсонської області, третя особа - ОСОБА_2, про скасування рішення,

УСТАНОВИВ:

У липні 2009 року ОСОБА_3 звернулася до Генічеського районного суду Херсонської області з позовом до Генічеської міської ради Херсонської області (далі - Генічеська міськрада), третя особа - ОСОБА_2, у якому просила: визнати неправомірним та скасувати рішення Генічеської міськради від 14 квітня 2009 року № 920 "Про надання дозволу ОСОБА_2 на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання державного акту на право власності на земельну ділянку орієнтовною площею 498 м2 за адресою: АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд із земель житлової та громадської забудови Генічеської міськради".

Генічеський районний суд Херсонської області постановою від 17 листопада 2009 року адміністративний позов задовольнив. Визнав неправомірним та скасував рішення Генічеської міськради від 14 квітня 2009 року № 920 "Про надання дозволу ОСОБА_2 на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання державного акту на право власності на земельну ділянку орієнтовною площею 498 м2 за адресою: АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд із земель житлової та громадської забудови Генічеської міськради".

Одеський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 22 грудня 2010 року прийняв відмову голови Генічеської міськради від апеляційної скарги та закрив апеляційне провадження.

29 жовтня 2018 року ОСОБА_1 (який не брав участі у справі) подав до П`ятого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу на постанову Генічеського районного суду Херсонської області від 17 листопада 2009 року разом із клопотанням про поновлення строку на подачу апеляційної скарги.

П`ятий апеляційний адміністративний суд ухвалою від 13 листопада 2018 року залишив вказану апеляційну скаргу без руху та надав скаржнику 30-денний строк для усунення недоліків скарги, а саме: подати до апеляційного суду заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження постанови Генічеського районного суду Херсонської області від 17 листопада 2009 року, у якій вказати поважні причини пропуску строку.

Ухвалою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2019 року визнано неповажними причини пропуску строку апеляційного оскарження та відмовлено ОСОБА_1 у відкритті провадження за його апеляційною скаргою на постанову Генічеського районного суду Херсонської області від 17 листопада 2009 року у зв`язку з недоведенням наявності обставин, що перешкоджали йому звернутись до суду в межах строку, визначеного ст.295 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), та становили об`єктивно непереборні перешкоди, які пов`язані з дійсними істотними труднощами у реалізації права на апеляційне оскарження судового рішення.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням апеляційної інстанції, у серпні 25 березня 2019 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 подали до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду касаційну скаргу, у якій просили скасувати ухвалу П`ятого апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2019 року та направити справу до апеляційного суду для продовження розгляду.

Обґрунтовуючи касаційну скаргу, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зазначили, що апеляційний суд порушив норми процесуального права та не дослідив усіх обставин справи.

Скаржники стверджують, що вони не були обізнані про ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 22 грудня 2010 року, якою було закрито апеляційне провадження у зв`язку з відмовою голови Генічеської міськради від апеляційної скарги внаслідок чого, на їх думку, строк на оскарження постанови Генічеського районного суду Херсонської області від 17 листопада 2009 року пропущений з поважних причин.

Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 25 квітня 2019 року відкрито провадження у цій справі за вказаною касаційною скаргою.

Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду ухвалою від 19 вересня 2019 року прийняв цю справу до свого провадження та призначив її до розгляду.

Відповідно до ч. 1 ст. 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанцій норм (…) процесуального права.

Переглядаючи оскаржуване судове рішення апеляційного суду в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Згідно з ч. 3 ст. 186 КАС України (у редакції, чинній на момент ухвалення оскаржуваної постанови суду першої інстанції) заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.


................
Перейти до повного тексту