ф
ПОСТАНОВА
Іменем України
02 жовтня 2019 року
Київ
справа №520/10372/18
адміністративне провадження №К/9901/21926/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Блажівської Н.Є.,
суддів: Білоуса О.В., Желтобрюх І.Л.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Приватного підприємства "Юнісвіт"
на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25 березня 2019 року (суддя Зоркін Ю.В.)
та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 3 липня 2019 року (головуючий суддя Спаскін О.А., судді: Присяжнюк О.В., Любчич Л.В.)
у справі за позовом Приватного підприємства "Юнісвіт"
до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Харківській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
1. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1.1.Короткий зміст позовних вимог
Приватне підприємство "Юнісвіт" (далі також - ПП "Юнісвіт", позивач) звернулось до суду з позовом до Державної фіскальної служби України (далі - Фіскальна служба, відповідач-1), Головного управління ДФС у Харківській області (далі - Управління, відповідач-2), в якому просило: - визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК ЄРПН або відмову в такій реєстрації від 25 вересня 2019 року №928547/40479838 (далі - рішення Комісії); - зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №21 від 14 вересня 2018 року.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, ПП "Юнісвіт" вказувало, що: - у квитанції №9201831459 від 19 вересня 2018 року про зупинення реєстрації податкової накладної в порушення вимог податкового законодавства зазначено лише загальне посилання на відповідність податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків без вказівки конкретного виду критерію; - рішення Комісії не містить чіткої інформації щодо причин та підстав відмови в реєстрації податкової накладної, не конкретизовано які саме документи складено з порушенням законодавства та яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
1.2.Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 25 березня 2019 року, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 3 липня 2019 року, у задоволенні позову відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позову, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що: - позивачем після зупинення реєстрації податкової накладної надані документи, які однак не свідчать та не підтверджують факт настання події, з якою законодавство пов`язує виписку податкової накладної; - загальна сума податкової накладної від 14 вересня 2019 року №21 в розмірі 1652426 грн., в тому числі ПДВ 275404,33 грн., не відповідає сумі, яка зазначена у видатковій накладній від 14 вересня 2018 року №343. Крім того, кількісні показники податкової накладної містять певні розбіжності з договором поставки і пояснень щодо цього пояснень не надано.
1.3.Короткий зміст касаційної скарги та відзивів на неї
Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, позивач звернувся з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просив рішення судів скасувати, а справу направити до суду першої інстанції.
Відповідачами відзиву на касаційну скаргу не надано.
2. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПОПЕРЕДНІХ ІНСТАНЦІЙ
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що між ПП "Юнісвіт" та ТОВ "Внешенергокомплект" укладено договір поставки від 19 липня 2018 року №018-31, згідно з умовами якого позивач здійснює поставку робочих колес ПП1-01.11.00-01А ротора DYMX10х12х14 та ПП1-01.11.00А ротора D.Y.M.X 10х12х14 в кількості 8 одиниць на загальну суму 1944000,00 грн. (з урахуванням ПДВ 324000,00 грн.).
6 вересня та 13 вересня 2018 року ТОВ "Внешенергокомплект" здійснено авансові платежі за комплектуючі частини на суму 190000,00 грн. (в т.ч ПДВ 31666,67 грн.) та суму 101574,00 грн. (в т.ч. ПДВ - 16929,00 грн.) відповідно.
На виконання умов договору позивачем поставлено товар за видатковою накладною від 14 вересня 2018 року №343 та складено податкову накладну №21, яку направлено в установлені законом строки для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
19 вересня 2018 року через "Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС України" на адресу позивача надійшла квитанція №9201831459 про прийняття документу та зупинення реєстрації податкової накладної №21 на підставі того, що податкова накладна відповідає вимогам підпункту 1.6 пункту 1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Відповідачем запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Рішенням Комісії від 25 вересня 2018 року №928547/40479838 відмовлено у реєстрації податкової накладної №21 від 14 вересня 2019 року із зазначенням такої причини: ненадання підприємством первинних документів щодо постачання/придбання товарі/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність, яких передбачена договором та/або законодавством.
3. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
3.1.Доводи позивача (особи, яка подала касаційну скаргу)
В обґрунтування касаційної скарги позивач зазначає, що: - 21 вересня 2018 року на виконання вимог контролюючого органу ним надано повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, з пакетом документів. Водночас в поясненнях зазначено, що податкову накладну від 14 вересня 2018 року №21 сформовано на часткову попередню оплату, здійснену покупцем 6 та 9 вересня 2018 року, а сам товар отримано від постачальника ФОП Погорелова 14 вересня 2018 року; - судами попередніх інстанцій не враховано норми матеріального права, а саме пункт 187.1 статті 187, пункт 201.7 статті 201 Податкового кодексу України та Порядок заповнення податкової накладної від 26 січня 2016 року №137/28267, в результаті чого залишено поза увагою те, що розбіжності у видаткові на податковій накладних спричинені попередній здійсненням авансового платежу покупцем; - контролюючим органом не наведено підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до підпункту 1.6 критеріїв ризиковості.
4. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
4.1. Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів першої і апеляційної інстанцій
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній з 31 грудня 2017 року) встановлено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Вказана редакція пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України змінена на підставі Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році" від 7 грудня 2017 року №2245-VIII.
Пунктом 12 постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (тут і далі - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, Порядок №1246) передбачено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.
Відповідно до пункту сьомого Прикінцевих та перехідних положень Закону №2245-VIII Кабінету Міністрів України доручено до 1 березня 2018 року визначити порядок зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цього Закону, привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом та забезпечити перегляд та приведення центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
21 лютого 2018 року на виконання вимог Закону №2245-VIII Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №117 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 117).
Згідно з пунктом 5 Порядку №117 податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
Відповідно до пункту 6 Порядку №117 у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Підпунктами 3, 4 пункту 13 Порядку №117 зазначено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку. Пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 14 порядку №117 визначено перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, який включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.