ПОСТАНОВА
Іменем України
02 жовтня 2019 року
м.Київ
справа №826/11371/17
провадження №К/9901/10933/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Єзерова А.А. суддів: Шарапи В.М., Желєзного І.В.
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою Комунального підприємства "Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.11.2018 (суддя Федорчук А.Б.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 21.03.2019 (головуючий суддя Кузьменко В.В., судді Василенко Я.М., Шурко І.В.)
у справі № 826/11371/17
за позовом ОСОБА_1
до Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Комунального підприємства "Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
про скасування доручення про демонтаж нежитлової будівлі,
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. У вересні 2017 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Комунального підприємства "Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), в якому просила суд визнати незаконним та скасувати доручення про демонтаж нежитлової будівлі, розташованої за адресою: АДРЕСА_1
2. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач помилково визначив нежитлову будівлю, що належить на праві власності позивачу, до самовільно встановленої малої архітектурної форми, оскільки в технічному паспорті на належну позивачу нежитлову будівлю вказано, що вона є першим конструктивним елементом нежитлової будівлі, фундамент 3-бетонний литий t-0,30 см.
3. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.11.2018 у справі №826/11371/17 позов задоволено повністю, визнано протиправним і скасовано доручення Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 23.08.2017 №064-8893 про демонтаж нежитлової будівлі, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, яка належить на праві власності ОСОБА_2
4. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 21.03.2019 у справі № 826/11371/17 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.11.2018 залишено без змін.
5. Комунальне підприємство "Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з вищевказаними рішеннями судів не погодилося, тому звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами попередніх інстанції норм матеріального і процесуального права та неповне з`ясування всіх обставин справи, просить суд скасувати рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.11.2018 і постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 21.03.2019 у справі №826/11371/17 та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
6. Ухвалою Верховного Суду колегією суддів у складі: головуючого судді Гімона М.М., суддів Мороз Л.Л., Бучик А.Ю. від 23.04.2019 відкрито касаційне провадження у справі №826/11371/17.
У зв`язку зі зміною спеціалізації та введенням до іншої судової палати головуючого судді Гімона М.М., на підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду, було проведено повторний автоматизований розподіл справи, внаслідок якого для розгляду касаційної скарги сформовано колегію суддів у складі: головуючого судді Єзерова А.А., суддів Желєзного І.В., Шарапи В.М.
7. Від Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому останній просить суд задовольнити касаційну скаргу та скасувати рішення судів попередніх інстанцій.
8. Від ОСОБА_1 надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому позивач просить суд касаційну скаргу залишити без задоволення, а судові рішення залишити без змін.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
9. Судами першої та апеляційної інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 18.08.2017 інспектором Комунального підприємства "Київблагоустрій" було здійснено перевірку стану благоустрою по просп. Повітрофлотський, 26 у місті Києві та виявлено порушення вимог п. 20.1.1 Правил благоустрою у м. Києві, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 №1051/1051.
10. Комунальним підприємством "Київблагоустрою" видано припис від 18.08.2017 №1717584 із пропозицією надати проектно-дозвільну документацію на розміщення ТС та попереджено, що у разі невиконання вимог припису будуть вжиті заходи згідно чинного законодавства.
11. 23.08.2017 Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради прийнято доручення №064-8893, яким доручено Комунальному підприємству "Київблагоустрій" вжити заходів шляхом демонтажу самовільно встановлених елементів благоустрою, в т.ч. споруди, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ
12. Суди першої та апеляційної інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходили з того, що право власності позивача зареєстровано у встановленому законом порядку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та включення відповідачами до переліку елементів благоустрою, щодо яких мають бути вжиті заходи шляхом демонтажу нежилих приміщень, є протиправними та такими, що порушують права позивача.
При цьому, суди зазначили, що правомірність набуття права власності на об`єкт нерухомості за вказаною адресою не є предметом розгляду в межах цієї справи.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ, ВІДЗИВІВ НА КАСАЦІЙНУ СКАРГУ
13. Касаційну скаргу мотивовано тим, що суди попередніх інстанцій не надали належної правової оцінки доводам відповідача про те, що оскаржуване рішення не стосувалось об`єкту нерухомого майна позивача, стосувалось тимчасової споруди, що підтверджується матеріалами справи, в свою чергу нерухоме майно із адресою: АДРЕСА_1 ніколи і не існувало, оскільки постановою Вищого господарського суду України скасовано судове рішення, що слугувало підставою для реєстрації права власності.
14. За посиланням скаржника, під вказану позивачем споруду із адресою: АДРЕСА_1 не відводилась в установленому порядку земельна ділянка, дозвіл на проведення будівельних робіт не надавався, така споруда не вводилась в установленому законом порядку в експлуатацію, на що суди першої та апеляційної інстанції увагу не звернули.
Співвідповідач підтримав доводи касаційної скарги у відзиві на касаційну скаргу.
15. ОСОБА_1 у відзиві на касаційну скаргу посилається на обставини правомірності набуття нею права власності на спірний об`єкт нерухомого майна.
V. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ
16. Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених ст. 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), а також, надаючи оцінку правильності застосування судами норм матеріального і процесуального права у спірних правовідносинах, виходить з наступного.
17. Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
18. Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів, заходи створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини визначено Законом України "Про благоустрій населених пунктів" (далі - Закон №2807-IV).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2807-IV благоустрій населених пунктів - це комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращення мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля. В той же час, заходи з благоустрою населених пунктів - роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об`єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
Управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень (ст. 5 Закону № 2807-IV).
19. Згідно зі ст. 34 Закону № 2807-IV правила благоустрою території населеного пункту - це нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту (далі - Типові правила) для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Правила включають, зокрема, порядок розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності; порядок здійснення благоустрою та утримання територій об`єктів благоустрою; порядок здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів (п. 1, 7, 8 ч. 2 ст. 34 Закону № 2807-IV).
20. За приписами пп. 6.7 п. 6 Положення про Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27.01.2011 № 94, Департамент має право здійснювати у встановленому порядку демонтаж та очищення території міста від безхазяйного майна, самовільно розміщених тимчасових споруд та елементів благоустрою, рекламних носіїв, покинутих будівельних матеріалів і конструкцій, транспортних засобів тощо.
21. Рішенням Київської міської ради ІІ сесії VI скликання від 25.12.2008 №1051/1051 затверджені Правила благоустрою, які визначають правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою міста і спрямовані на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.
22. Згідно з положеннями розділу І Правил благоустрою тимчасова споруда - це споруда функціонального (в тому числі для здійснення підприємницької діяльності), декоративно-технологічного призначення, в тому числі мала архітектурна форма, яка виготовляється з полегшених збірних конструкцій та встановлюється без улаштування заглибленого фундаменту тощо.
Підпунктом 13.3.1 пункту 13.3 розділу ХІІІ Правил благоустрою передбачено, що у разі виявлення самовільно розміщених (встановлених) малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, в т. ч. тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, паспорти прив`язки яких анульовані або строк дії яких закінчився, самовільно розміщених (встановлених) засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі (автомагазини, автокафе, автокав`ярні, авторозвозки, автоцистерни, лавки-автопричепи, візки, спеціальне технологічне обладнання (низькотемпературні лотки-прилавки) тощо), об`єктів сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі (на розміщення яких відсутні оформлені в установленому порядку документи) уповноважені особи Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), структурних підрозділів з питань контролю за благоустроєм районних в місті Києві державних адміністрацій, комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київблагоустрій" вносять припис його власнику (користувачу або особі, яка здійснила розміщення (встановлення)) з вимогою усунення порушень шляхом проведення демонтажу малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, демонтажу (переміщення) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, об`єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі із зазначенням строку демонтажу (переміщення) відповідно до абзаців другого і третього цього підпункту.