1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду




П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


19 вересня 2019 року

м. Київ


Справа № 9901/62/19

Провадження № 11-148заі19


Велика Палата Верховного Суду у складі:

судді-доповідача Князєва В. С.,

суддів Анцупової Т. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Прокопенка О. Б., Пророка В. В., Рогач Л. І., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.

розглянула в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Президента України, Президента України Порошенка Петра Олексійовича, Вищої ради правосуддя, Голови Вищої ради правосуддя Бенедисюка Ігоря Михайловича, члена Першої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя Шапрана Віктора Валентиновича, члена Третьої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя Гречківського Павла Миколайовича, Державної казначейської служби України, треті особи: Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, уряд України в особі Міністерства юстиції України, про визнання дій протиправними, стягнення моральної та матеріальної шкоди за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 05 лютого 2019 року (суддя Білоус О. В.),

У С Т А Н О В И Л А :

Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування

1. У лютому 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду з позовом, у якому просив визнати дії відповідачів протиправними та стягнути через Державну казначейську службу України на свою користь матеріальну і моральну шкоду як справедливу сатисфакцію.

Короткий зміст рішення суду попередньої інстанції

2. Суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду ухвалою

від 05 лютого 2019 року позовну заяву повернув позивачеві на підставі пункту 6 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України

(далі - КАС), мотивувавши своє рішення тим, що у позовній заяві об`єднано як позовні вимоги, розгляд яких віднесений до юрисдикції Верховного Суду як суду першої інстанції, так і позовні вимоги, що не належать до юрисдикції цього суду.

Короткий зміст та обґрунтування наведених в апеляційній скарзі вимог

3. В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати ухвалу судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 05 лютого 2019 року та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

Позиція інших учасників справи стосовно апеляційної скарги

4. Від Вищої ради правосуддя надійшов письмовий відзив на апеляційну скаргу, у якому, посилаючись на законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, він просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувану ухвалу - без змін.

Рух апеляційної скарги

5. Велика Палата Верховного Суду ухвалою від 04 березня 2019 року апеляційну

скаргу ОСОБА_1 на ухвалу судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 05 лютого 2019 року залишила без руху, ухвалою

від 20 березня 2019 року відкрила апеляційне провадження у справі, а ухвалою

від 03 квітня 2019 року призначила її до розгляду в порядку письмового провадження.

ПОЗИЦІЯ ВЕЛИКОЇ ПАЛАТИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Установлені обставини справи, оцінка висновків суду, рішення якого переглядається, та аргументів учасників справи

6. Суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, постановляючи оскаржувану ухвалу про повернення позовної заяви, зазначив про порушення ОСОБА_1 правил об`єднання позовних вимог, пославшись на пункт 6 частини четвертої статті 169 КАС.

7. Згідно із частиною четвертою статті 22 КАС Верховному Суду як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи за позовом про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів.

8. Зазначений перелік справ, які підсудні Верховному Суду як суду першої інстанції, є вичерпним і не підлягає розширеному тлумаченню.

9. Особливості провадження у справах щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів визначені у статті 266 КАС.

10. Перелік адміністративних справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам, визначено частиною першою статті 20 КАС. Решта адміністративних справ підсудні окружним адміністративним судам (частина друга статті 20 КАС).

11. З позовної заяви вбачається, що ОСОБА_1 об`єднано позовні вимоги як до Вищої ради правосуддя, які з урахуванням правил дотримання інстанційної підсудності, визначених статтею 22 КАС, підсудні Верховному Суду як суду першої інстанції, так і до Голови та членів Вищої ради правосуддя, що підсудні окружним адміністративним судам.

12. Відповідно до частини першої статті 172 КАС в одній позовній заяві може бути об`єднано декілька вимог, пов`язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.

13. При цьому відповідно до частини п`ятої статті 172 КАС не допускається об`єднання в одне провадження кількох вимог, щодо яких законом визначена виключна підсудність різним судам.

14. Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку щодо неможливості об`єднання в одне провадження позовних вимог, які належить розглядати за правилами різної підсудності.


................
Перейти до повного тексту