Постанова
Іменем України
25 вересня 2019 року
м. Київ
справа № 530/490/18-ц
провадження № 61-39275св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Ступак О. В. (суддя-доповідач), Гулейкова І. Ю., Усика Г. І.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ,
відповідач - Приватне підприємство "Агроекологія",
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу Приватного підприємства "Агроекологія" ухвалу Апеляційного суду Полтавської області від 11 червня 2018 року у складі судді Пікуля В. П.,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст рішень судів
Ухвалою Зіньківського районного суду Полтавської області від 04 травня 2018 року в прийнятті зустрічних позовних заяв Приватного підприємства "Агроекологія" (далі - ПП "Агроекологія") від 18 серпня 2017 року та 12 квітня 2018 року до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди землі відмовлено та повернуто ПП "Агроекологія".
Не погоджуючись із ухвалою суду, 21 травня 2018 року ПП "Агроекологія"звернулося до суду апеляційної інстанції із апеляційною скаргою, яку надіслало на електронну адресу цього суду.
Ухвалою Апеляційного суду Полтавської області від 11 червня 2018 року апеляційну скаргу ПП"Агроекологія" повернуто на підставі пункту 1 частини п`ятої статті 357 ЦПК України.
Ухвала апеляційного суду мотивована тим, що у разі ненадання оригіналу апеляційної скарги з підписом представника така апеляційна скарга підлягає поверненню на підставі пункту 1 частини п`ятої статті 357 ЦПК України.
Короткий зміст та узагальнюючі доводи касаційної скарги
У липні 2018 року ПП "Агроекологія" подало до Верховного Суду касаційну скаргу на ухвалу Апеляційного суду Полтавської області від 11 червня 2018року, в якій просить скасувати зазначене судове рішення, обґрунтовуючи свої вимоги порушенням судом норм процесуального права. Вказує на те, що на виконання приписів процесуального закону апелянт надав апеляційну скаргу з відповідними копіями та доказами сплати судового збору, яку в порядку самопредставництва юридичної особи підписав керівник ПП "Агроекологія" генеральний директор ОСОБА_3. Повноваження генерального директора на підписання апеляційної скарги однозначно вбачаються зі матеріалів справи, оскільки у матеріалах справи перебуває витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань із зазначенням повноважень ОСОБА_3 .
Рух справи у суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 10 вересня 2018 року відкрито касаційне провадження у справі, витребувано цивільну справу та надано строк для подання відзиву на касаційну скаргу.
Згідно із частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до статті 401 ЦПК України попередній розгляд справи має бути проведений протягом п`яти днів після складення доповіді суддею-доповідачем колегією у складі трьох суддів у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи. Суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Позиція Верховного Суду.
Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а оскаржуване рішення апеляційного суду - без змін, оскільки його ухвалено з додержанням норм процесуального права.
Нормативно-правове обґрунтування
У справі, яка переглядається, ППАгроекологія" оскаржує ухвалу апеляційного суду про повернення апеляційної скарги у зв`язку з неналежним її оформленням, а саме, апеляційна скарга, яка подана в електронній формі,не містить оригінал підпису особи, яка її подала.
Вимоги до форми і змісту апеляційної скарги визначені у статті 356 ЦПК України.
Згідно з частинами першою та третьою статті 356 ЦПК України касаційна скарга подається у письмовій формі та підписується особою, яка її подає, або представником такої особи.
Відповідно до частини восьмої статті 43 ЦПК України, якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи.
Електронний цифровий підпис - вид електронного підпису, отриманого за результатом криптографічного перетворення набору електронних даних, який додається до цього набору або логічно з ним поєднується і дає змогу підтвердити його цілісність та ідентифікувати підписувана. Електронний цифровий підпис накладається за допомогою особистого ключа та перевіряється за допомогою відкритого ключа (стаття 1 Закону України "Про електронний цифровий підпис", який діяв на момент вчинення процесуальної дії).