ПОСТАНОВА
Іменем України
26 вересня 2019 року
Київ
справа №810/6948/13-а
касаційне провадження №К/9901/27146/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Шипуліної Т.М.,
суддів: Бившевої Л.І., Хохуляка В.В.
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Ярослава" на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 23.12.2015 (головуючий суддя - Бистрик Г.М., судді: Межевич М.В., Сорочко Є.О.) у справі №810/6948/13-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ярослава" до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ярослава" звернулося до адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 30.09.2013 № 0002312302.
Київський окружний адміністративний суд постановою від 02.09.2015 позовні вимоги задовольнив.
Київський апеляційний адміністративний суд постановою від 23.12.2015 постанову Київського окружного адміністративного суду від 02.09.2015 скасував та ухвалив нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовив.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ярослава" звернулося до суду касаційної інстанції з касаційною скаргою, в якій просило скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 23.12.2015.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального права а саме: пункту 2.6 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), пункту 81.1 статті 81, пунктів 86.1, 86.5 статті 86 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Зокрема, зазначає, що на момент проведення перевірки Книга обліку розрахункових операцій була заповнена позивачем належним чином, що виключає підстави для висновку про неоприбуткування/несвоєчасне оприбуткування готівки. Крім того, позивач посилається на відсутність у податкового органу підстав для проведення перевірки з огляду на порушення вимог пункту 81.1 статті 81 Податкового кодексу України щодо пред`явлення направлення, копії наказу та службового посвідчення.
Переглядаючи оскаржуване судове рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судом апеляційної інстанції норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ним норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Державною податковою інспекцією у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київської області проведено фактичну перевірку господарської одиниці - кафе "Ярослава", що належить Товариству з обмеженою відповідальністю "Ярослава", за результатами якої складено акт від 10.09.2013 №000601.
Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог пункту 2.6 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), що полягало у неоприбуткуванні готівкових коштів за період з 21.08.2013 по 27.08.2013 та з 01.09.2013 по 09.09.2013 у загальній сумі 1938,5 грн. у повній сумі їх фактичних надходжень у касовій книзі шляхом внесення відповідного запису.
На підставі зазначеного акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 30.09.2013 № 0002312302 про застосування до позивача на підставі абзацу 3 статті 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 № 436/95 штрафних (фінансових) санкцій у сумі 9692,5 грн.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції керувався тим, що підприємством належним чином здійснено оприбуткування готівки шляхом проведення готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень через реєстратор розрахункових операцій з роздрукуванням фіскальних звітних чеків і відображенням відповідних сум у Книзі обліку розрахункових операцій.
Скасовуючи судове рішення суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив з доведеності податковим органом факту вчинення позивачем порушення пункту 2.6 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 2.6 глави 2 Положення "Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Згідно з пунктом 1.2 глави 1 Положення "Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
При цьому, суд касаційної інстанції звертає увагу на те, що надходження готівки від покупця з фіксуванням її через реєстратор розрахункових операцій і занесенням до Книги обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків є оприбуткуванням готівки в касу, а здача виторгу, зафіксованого реєстратором розрахункових операцій, до каси підприємства є оприбуткуванням готівки в касі підприємства.