ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2019 року
м. Київ
Справа № 916/2459/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Случ О. В. - головуючий, Волковицька Н. О, Могил С. К.,
за участю секретаря судового засідання - Мазуренко М. В.
за участю представників:
позивача - Токарчук Б. В.
відповідача - не з`явилися
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Ізмаїльської міської ради
на рішення Господарського суду Одеської області від 06.03.2019 (суддя Оборотова О. Ю.)
і постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 18.06.2019 (головуючий - Ярош А. І., судді Принцевська Н. М., Савицький Я. Ф.)
у справі № 916/2459/18
за позовом Приватного акціонерного товариства "Пересувна механізована колона-15 "Дунайводбуд"
до Ізмаїльської міської ради
про визнання права користування земельною ділянкою припиненим,
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. Приватне акціонерне товариство "Пересувна механізована колона-15 "Дунайводбуд" (далі - позивач, Товариство) звернулося до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Ізмаїльської міської ради (далі - відповідач, Рада) про визнання права користування земельною ділянкою припиненим, в якій просило суд визнати припиненим за Товариством право користування на земельну ділянку із кадастровим номером 5110600000:01:031:0014, яка розташована за адресою: Одеська область, м. Ізмаїл, Болградське шосе 14.
2. Позовні вимоги аргументовано наявністю правових підстав для припинення права користування земельною ділянкою передбачених пунктом "е" частини першої статті 141 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), посиланням на частину третю статті 142 ЗК України, а також тим, що відповідач не визнає припиненим право користування земельною ділянкою за позивачем.
Короткий зміст рішення судів першої і апеляційної інстанцій
3. Рішенням Господарського суду Одеської області від 06.03.2019, залишеним без змін постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 18.06.2019, позов задоволено. Визнано припиненим право користування Товариства земельною ділянкою із кадастровим номером 5110600000:01:031:0014, яка розташована за адресою: Одеська область, м. Ізмаїл, Болградське шосе, 14.
4. Судові рішення аргументовано тим, що у зв`язку з припиненням права власності Товариства на нерухоме майно, що розташоване не спірній земельній ділянці, враховуючи приписи статей 120 ЗК України, 377 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), право користування Товариства спірною земельною ділянкою припинилося. Враховуючи те, що відповідач не визнає припиненим право користування за Товариством земельною ділянкою, а також обов`язок Ради прийняти рішення про припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача, суди дійшли висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
5. Відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції, постанову суду апеляційної інстанції, прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу (узагальнено)
6. Суди неправильно застосували частину шосту статті 120 ЗК України, статтю 377 ЦК України, оскільки не дослідили чи перейшло право на земельну ділянку, чи виділялася земельна ділянка в окрему частину, в яких розмірах, чи присвоювався їй окремий кадастровий номер при укладенні договорів купівлі-продажу об`єктів нерухомого майна, розташованих на спірній земельній ділянці.
7. Позивач безпідставно об`єднав в позовній заяві дві підстави припинення права постійного користування земельною ділянкою, а саме: пункт "е" частини першої статті 141 ЗК України і статтю 142 ЗК України.
8. Скаржник не погоджується з висновками судів про те, що відповідач повинен був вирішити питання припинення права користування спірною земельною ділянкою, у зв`язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки, як зазначає скаржник, відповідно до приписів статті 142 ЗК України припинення права користування земельною ділянкою є виключною компетенцією міської ради і можливе лише на підставі рішення міської ради, як власника земельної ділянки.
Позиція позивача, викладена у відзиві на касаційну скаргу
9. Позивач подав відзив, в якому не погоджується з доводами касаційної скарги, вважає рішення суду першої інстанції і постанову суду апеляційної інстанції законними, обґрунтованими і таким, що прийняті з дотриманням норм матеріального і процесуального права, просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
10. Ізмаїльська Рада народних депутатів Ізмаїльського району Одеської області надала Відкритому акціонерному товариству "Пересувна механізована колона-15 "Дунайводбуд" (правонаступник - Товариство) право постійного користування земельною ділянкою комунальної власності площею 3,7951 га, яка розташована за адресою: Одеська область, м. Ізмаїл, Белградське шосе, 14 (кадастровий номер 5110600000:01:031:0014) на підставі державного акта на право постійного користування серії І-ОД № 002465 від 26.12.1996.
11. Вказану земельну ділянку було надано у постійне користування для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель і споруд адміністративно-побутових будівель, а саме промбази загальною площею 6261,7 кв.м.
12. Позивач відчужив 53/170 частину промбази на користь ТОВ "ПМК-15 Дунайводбуд" на підставі договору купівлі-продажу від 27.04.2011, 1/17 частину промбази на користь ТОВ "Ліаб" на підставі договору купівлі-продажу від 09.12.2011, 107/170 промбази на користь підприємства "ГРЕЙТ СТАР 2015 ЛП" на підставі договору купівлі-продажу від 26.12.2016.
13. Суди встановили, що позивач не є власником нерухомого майна - промбази, яка знаходиться за адресою: Одеська область, м. Ізмаїл. Белградське шосе, 14, або окремої її частини, у зв`язку з чим фактично не користується земельною ділянкою за цією ж адресою, на якій розташована зазначена будівля, що підтверджується довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 03.10.2018 № 140040843.
14. У зв`язку із припиненням права власності на зазначені будівлі, 19.04.2018 позивач звернувся до Ізмаїльської міської ради із заявою, у якій просив прийняти рішення про припинення права користування на земельну ділянку площею 3,7951 га.
15. 15.05.2018 виконавчий комітет Ізмаїльської міської ради надав відповідь на заяву Товариства, в якій зазначив: "для запобігання виникнення ситуації, коли право постійного користування земельною ділянкою буде припинено, а новими власниками майна ("ГРЕЙТ СТАР 2015 ЛП", ТОВ "ЛІАБ" та ТОВ "ПМК-15" "Дунайводбуд"), розташованого на зазначеній земельній ділянці, право користування земельними ділянками під своїми об`єктами не буде оформлено та земельні ділянки будуть використовуватись з порушенням вимог земельного законодавства та законодавства про плату за землю, питання щодо припинення права користування земельною ділянкою буде розглянуто Ізмаїльською міською радою після надходження до виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради заяв від нових власників - землекористувачів щодо оформлення права користування земельними ділянками".
ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
- частини перша, друга, п`ята статті 116: громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об`єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
- стаття 120: у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об`єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
У разі переходу права власності на будинок або його частину від однієї особи до іншої за договором довічного утримання право на земельну ділянку переходить на умовах, на яких ця земельна ділянка належала попередньому землевласнику (землекористувачу).
У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди.
У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду фізичними або юридичними особами, які не можуть мати у власності земельних ділянок, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташований жилий будинок, будівля або споруда, на умовах оренди. 6. Істотною умовою договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, є кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв`язку з набуттям права власності на ці об`єкти, крім об`єктів державної власності, що підлягають продажу шляхом приватизації.
Укладення договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що пов`язане з переходом права на частину земельної ділянки, здійснюється після виділення цієї частини в окрему земельну ділянку та присвоєння їй окремого кадастрового номера.
У разі набуття права власності на жилий будинок (крім багатоквартирного), який розташований на землях державної або комунальної власності, що перебувають у користуванні іншої особи, та необхідності поділу земельної ділянки площа земельної ділянки, що формується, не може бути меншою, ніж максимальний розмір земельних ділянок відповідного цільового призначення, визначених статтею 121 Земельного кодексу України (крім випадків, коли формування земельної ділянки в такому розмірі є неможливим).