ПОСТАНОВА
Іменем України
25 вересня 2019 року
Київ
справа №642/7685/16-а
адміністративне провадження №К/9901/44881/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Мороз Л.Л.,
суддів: Бучик А.Ю., Стрелець Т.Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у касаційній інстанції адміністративну справу № 642/7685/16-а
за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду, прийняту 03 квітня 2017 року у складі колегії суддів: головуючого Шевцової Н.В., суддів: Макаренко Я.М., Мінаєвої О.М., -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі по тексту позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (надалі по тексту перший відповідач), Харківського обласного військового комісаріату (надалі по тексту другий відповідач), в якому просив суд:
- визнати дії (бездіяльність) Харківського обласного військового комісаріату щодо невнесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 від 16 серпня 2013 року № 269/ВФСЗ-1 відомості про щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні які ОСОБА_1 отримував під час проходження військової служби протиправними;
- визнати дії Головного Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області у частині відмови ОСОБА_1 у перерахунку розміру призначеної пенсії з 10 листопада 2015 року з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірах зазначених у довідці Харківського обласного військового комісаріату від 24 жовтня 2016 року № 594 - протиправними;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України у Харківській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 10 листопада 2016 року в розмірі 71% грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірах зазначених у довідці Харківського обласного військового комісаріату від 24 жовтня 2016 року № 594, здійснити виплату суми перерахунку, починаючи з 10 листопада 2015 року, подати протягом п`ятнадцяти днів, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання рішення, що передбачено частиною 1 статті 267 КАС України.
Постановою Ленінського районного суду м. Харкова від 14 лютого 2017 року позов ОСОБА_1 задоволено.
Визнано дії (бездіяльність) Харківського обласного військового комісаріату щодо невнесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 від 16 серпня 2013 року № 269/ВФС-1 відомості про щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні, які ОСОБА_1 отримував під час проходження військової служби протиправними.
Визнано дії Головного Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області у частині відмови ОСОБА_1 у перерахунку розміру призначеної пенсії з 10 листопада 2015 року з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірах зазначених у довідці Харківського обласного військового комісаріату від 24 жовтня 2016 року № 594 - протиправними.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного Фонду України у Харківській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 10 листопада 2016 року у розмірі 71% грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірах зазначених у довідці Харківського обласного військового комісаріату від 24 жовтня 2016 року № 594, здійснити виплату суми перерахунку, починаючи з 10 листопада 2015 року, подати протягом п`ятнадцяти днів, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання рішення, що передбачено частиною 1 статті 267 КАС України.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 03 квітня 2017 року скасовано постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 14 лютого 2017 року по справі № 642/7685/16-а. Прийнято нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії відмовлено.
Суди встановили, що позивач проходив військову службу у Збройних Силах України та під час проходження військової служби отримував у складі грошового забезпечення грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні.
05 серпня 2013 року позивач був звільнений з військової служби у Збройних Силах України.
При оформленні документів для призначення пенсії Харківський обласний військовий комісаріат не зазначив в довідці про додаткові види грошового забезпечення від 16 серпня 2013 року № 269/ВФСЗ-1 відомості про грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні які позивач отримував під час проходження військової служби.
Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначило позивачу пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" у розмірі 71% грошового забезпечення без урахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, на підставі поданих та оформлених Харківським обласним військовим комісаріатом документів від 06 серпня 2013 року.
Харківський обласний військовий комісаріат не включив до довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 від 16 серпня 2013 року № 269/ВФСЗ-1 грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, одноразову грошову допомогу при звільненні, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення та з яких було утримано єдиний соціальний внесок при оформленні документів для призначення пенсії.
Харківський обласний військовий комісаріат надав позивачу нову довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 від 24 жовтня 2016 року № 594.
09 листопада 2016 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії з грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні розмір яких зазначений у довідці Харківського обласного військового комісаріату від 24 жовтня 2016 року № 594. До зазначеної заяви додав оригінал вищезазначеної довідки від 24 жовтня 2016 року № 594.
Вказану довідку Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області отримало 10 листопада 2016 року, але перерахунок розміру пенсії на підставі нових поданих пенсіонером документів здійснено не було.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з протиправності дій Харківського обласного військового комісаріату щодо не внесення у довідку від 16 серпня 2013 року відомостей про додаткові види грошового забезпечення, а саме щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні, та наявності у Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області обов`язку щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу з урахуванням вищевказаних сум зазначених у довідці Харківського обласного військового комісаріату від 24 жовтня 2016 року № 594.
Суд апеляційної інстанції дійшов висновку про необґрунтованість позову з огляду на те, що приписи частини 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ не передбачають врахування всіх видів грошового забезпечення, які були виплачені військовослужбовцю за час проходження служби та з яких сплачено страхові внески при призначенні пенсії, а наведений вказаною нормою перелік видів грошового забезпечення, які є підставою для призначення пенсії є вичерпним.
У касаційній скарзі позивач заявив вимогу про скасування рішення суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції.
В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на неправильне застосування судами норм матеріального та порушення норм процесуального права.
Відповідач надав до суду касаційної інстанції заперечення на касаційну скаргу, просить залишити скаргу без задоволення у зв`язку з її необґрунтованістю.
Суд, переглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про часткове задоволення касаційної скарги.
За змістом частини 3 статті 341 КАС, суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено неправильне застосування норм матеріального права.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:
1) посадовий оклад;
2) оклад за військовим званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;
4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною першою статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.