Постанова
Іменем України
19 вересня 2019 року
м. Київ
справа № 704/1405/16-ц
провадження № 61-33677св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Крата В. І. (суддя-доповідач), Дундар І. О., Краснощокова Є. В.,
учасники справи:
позивачі: ОСОБА_1, ОСОБА_2,
відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю "Урочище Журавське".
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Урочище Журавське", яка підписана представником Гавегою Сергієм Анатолійовичем, на рішення Тальнівського районного суду Черкаської області від 13 березня 2017 року у складі судді: Воронкової І. Г. та ухвалу апеляційного суду Черкаської області від 27 липня 2017 року у складі колегії суддів: Бондаренка С. І., Храпка В. Д., Новікова О. М.,
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
В листопаді 2016 року ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулися з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Урочище Журавське" (далі - ТОВ "Урочище Журавське") про розірвання договорів оренди землі.
Позов мотивований тим, що ОСОБА_1 має у приватній власності земельну ділянку площею 0,75 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Кривоколінської сільської ради Тальнівського району Черкаської області Черкаської області. ОСОБА_2 належить на праві приватної власності земельні ділянки площею 0,71 га та площею 0,74 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Кривоколінської сільської ради Тальнівського району Черкаської області. Між позивачами та ТОВ "Урочище Журавське" укладені договори оренди землі № 652 від 20 лютого 2013 року, № 623 від 15 серпня 2012 року та № 653 від 20 лютого 2013 року.
Позивачі вказували, що в оренду передавались земельні ділянки під багаторічними насадженнями, які відповідач знищив без їхньої на те згоди. Впродовж тривалого часу вищевказані земельні ділянки перебували у користуванні ТОВ "Урочище Журавське" на підставі укладених договорів оренди землі, однак передбачені чинним законодавством виплати орендної плати вони не отримували.
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 просили:
розірвати договір оренди землі № 652 від 20 лютого 2013 року укладений між ТОВ "Урочище Журавське" та ОСОБА_1 ;
розірвати договори оренди землі № 623 від 15 серпня 2012 року та № 653 від 20 лютого 2013 року укладені між ТОВ "Урочище Журавське" та ОСОБА_2 ;
стягнути з відповідача на користь позивачів судові витрати.
Короткий зміст рішень судів першої інстанції та апеляційної інстанції
Рішенням Тальнівського районного суду Черкаської області від 13 березня 2017 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Черкаської області від 27 липня 2017 року, позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ТОВ "Урочище Журавське" задоволено.
Розірвано договір оренди землі № 652 від 20 лютого 2013 року, який укладений між ТОВ "Урочище Журавське", с. Криві Коліна Тальнівського району Черкаської області, та ОСОБА_1, предметом якого є земельна ділянка, площею 0,75 га, в адмінмежах Кривоколінської сільської ради Тальнівського району Черкаської області, яка належить ОСОБА_1 згідно державного акту про право власності на земельну ділянку серія ЧР № 001576, кадастровий номер ділянки 7124084800-01-000-0652.
Розірвано договір оренди землі № 623 від 15 серпня 2012 року, який укладений між ТОВ "Урочище Журавське", с. Криві Коліна Тальнівського району Черкаської області, та ОСОБА_2, предметом якого є земельна ділянка, площею 0,71 га, в адмінмежах Кривоколінської сільської ради Тальнівського району Черкаської області, яка належить ОСОБА_2 згідно державного акту про право власності на земельну ділянку серія ЯБ № 867346, кадастровий номер ділянки 7124084800-01-000-0623.
Розірвано договір оренди землі № 653 від 20 лютого 2013 року, який укладено між ТОВ "Урочище Журавське", с. Криві Коліна Тальнівського району Черкаської області, та ОСОБА_2, предметом якого є земельна ділянка, площею 0,74 га, в адмінмежах Кривоколінської сільської ради Тальнівського району Черкаської області, яка належить ОСОБА_2 згідно державного акту про право власності на земельну ділянку серія ЧР № 001577, кадастровий номер ділянки 7124084800-01-000-0653.
Розірвано договір оренди землі № 652 від 20 лютого 2013 року укладений між ТОВ "Урочище Журавське" та ОСОБА_1 і договори оренди землі № 623 від 15 серпня 2012 року та № 653 від 20 лютого 2013 року укладені між ТОВ "Урочище Журавське" та ОСОБА_2 .
Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Рішення судів першої та апеляційної інстанції мотивовані тим, що право власності позивачів на земельні ділянки поширюється й на багаторічні насадження, розташовані на цій земельній ділянці, а тому відповідач не мав права без згоди позивачів знищувати сад та змінювати вид угідь з багаторічних насаджень на ріллю, такі дії мали б бути щонайменше обумовлені в укладених між сторонами договорах оренди земельних ділянок. Відповідач, знищивши багаторічні насадження, порушив умови використання орендованої земельної ділянки, передбачені умовами договору, тим самим порушивши право власності позивачів на земельні ділянки, зокрема, багаторічні насадження, що є істотним порушенням відповідачем договору, внаслідок чого позивачі значною мірою позбавлені того, на що вони розраховували при укладенні договору.
Аргументи учасників справи
У серпні 2017 року ТОВ "Урочище Журавське" подало касаційну скаргу, підписану представником Гавегою С. А., в якій просило скасувати оскаржені рішення та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Касаційна скарга мотивована тим, що у судових рішеннях безпідставно зроблено висновок, що викорчовування відповідачем багаторічних насаджень на орендованих земельних ділянках є пошкодженням орендованих земельних ділянок, оскільки вказуючи в договорах недоліки земельних ділянок у виді багаторічних насаджень, термін технічного використання, яких закінчився, сторони фактично погодили викорчовування таких земельних ділянок. Суди не обґрунтували в чому саме полягає істотне порушення договорів оренди землі та не врахували, що відповідач, без зміни цільового призначення орендованих земельних ділянок, здійснив їх поліпшення шляхом трансформації з одного виду угідь в інший, а саме: з багаторічних насаджень у ріллю. Суди попередніх інстанцій не надали належної оцінки доказам, що наявні в матеріалах справи: фіскальним чекам, що надавались відповідачем на підтвердження оплати орендної плати, проекту землеустрою, що надавався для підтвердження недоцільності використання орендованих земельних ділянок для вирощування багаторічних насаджень, у зв`язку із чим безпідставно розірвали договори оренди.
Короткий зміст ухвали суду касаційної інстанції
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 21 вересня 2017 року відкрито касаційне провадження у справі та зупинено виконання рішення Тальнівського районного суду Черкаської області від 13 березня 2017 року.
Рух справи
У статті 388 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), в редакції Закону України № 2147-VІІІ від 03 жовтня 2017 року "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", який набрав чинності 15 грудня 2017 року, передбачено, що судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
На підставі підпункту 6 пункту 1 розділу XIII Перехідні положення ЦПК України справу передано до Касаційного цивільного суду.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIII Перехідні положення ЦПК України касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.