ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2019 року
м. Київ
Справа № 926/1307/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Булгакової І.В. (головуючий), Колос І.Б. і Малашенкової Т.М.,
за участю секретаря судового засідання Шевчик О.Ю.,
учасники справи:
позивач - фізична особа-підприємець Юрчук Сергій Володимирович,
представники позивача - не з`явився,
відповідач - Чернівецьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України,
представник відповідача - Прохоров Є.І. (довіреність від 28.12.2018 № 74-03/5д),
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - фізична особа-підприємець Бойчук Мирослав Васильович
представник третьої особи на стороні позивача - не з`явився,
розглянув касаційну скаргу фізичної особи - підприємця Юрчука Сергія Володимировича
на рішення господарського суду Чернівецької області від 27.12.2018 (суддя Тинок О.С.)
та постанову Західного апеляційного господарського суду від 26.06.2019 (колегія суддів: Бойко С.М. (головуючий), Хабіб М.І., Якімець Г.Г.)
зі справи № 926/1307/18
за позовом фізичної особи - підприємця Юрчука Сергія Володимировича (далі - ФОП Юрчук С.В. )
до Чернівецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (далі -Комітет)
про визнання недійсним рішення адміністративної колегії від 16.05.2018 №3,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - фізична особа-підприємець Бойчук Мирослав Васильович (далі - ФОП Бойчук М. В . )
ВСТАНОВИВ:
1. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
ФОП Юрчук С.В. звернувся до господарського суду Чернівецької області з позовом до Чернівецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним рішення адміністративної колегії за № 3 від 16.05.2018 року по справі № 02-27/15 "Про припинення порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції та накладення штрафу", яким на ФОП Юрчука С.В. за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, визначеного у пунктах 1, 2 цього рішення, накладено штраф у розмірі 12000,00 грн.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
Рішенням господарського суду Чернівецької області від 27.12.2018, залишеним без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 26.06.2019, відмовлено у задоволенні позовних вимог ФОП Юрчука С.В . до Комітету про визнання недійсним рішення адміністративної колегії Чернівецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 16.05.2018 року по справі № 02-27/15.
Судові рішення мотивовані тим, що ФОП Юрчук С.В. без дозволу ФОП Бойчука М.В. використовував оформлення упаковок туалетного паперу, який раніше почав використовувати ФОП Бойчук М.В. у господарській діяльності, що призвело до змішування діяльності ФОП Юрчука С.В. та ФОП Бойчука М.В., а тому рішення адміністративної колегії Чернівецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 16.05.2018 року по справі № 02-27/15 відповідає вимогам закону та не підлягає визнанню недійсним.
Водночас судом апеляційної інстанції зазначено, що результати опитування думки споживачів у сукупності з іншими доказами можуть прийматися на підтвердження наявності у діях особи порушень, передбачених статтею 4 Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції" від 07.06.1996 №236/96-ВР (далі - Закон №236/96-ВР).
Короткий зміст вимог касаційної скарги
ФОП Юрчук С.В., посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, подав касаційну скаргу, в якій просить суд касаційної інстанції рішення місцевого та постанову апеляційного господарського суду зі справи скасувати, позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, визнати недійсним рішення адміністративної колегії Чернівецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 16.05.2018 року по справі № 02-27/15.
2. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Судами першої та апеляційної інстанції не враховано того, що ФОП Юрчук С.В. на виконання рекомендації Комітета отримав патенти на промислові зразки №33122, 33123, 33125, а тому, у Комітета не було підстав розпочинати провадження у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та приймати оскаржуване рішення про притягнення ФОП Юрчука С.В. до відповідальності за використання без дозволу ФОП Бойчука М.В. оформлення упаковок туалетного паперу, який раніше почав використовувати їх або схожі на них позначення у господарській діяльності, що призвело до змішування їх господарської діяльності.
Факт виконання рекомендацій, на думку скаржника, виключає можливість притягнення до відповідальності.
Також позивач вказує на те, що опитування респондентів у цій справі є неналежним та недопустимим доказом та мали бути виключені із числа доказів.
Доводи Комітету
Комітет подав відзив на касаційну скаргу, в якому зазначив, що судами попередніх інстанцій у повній мірі з`ясовано обставини, що мають значення для справи та винесено рішення із дотриманням всіх норм матеріального та процесуального права, а тому просить касаційну скаргу залишити без задоволення.
Рекомендації адміністративної колегії Комітета від 20.10.2015 № 34 у справі № 02-27/15 мають інформаційний характер, оскільки стосуються змішування господарської діяльності ФОП Юрчука С.В. і ФОП Мунтяна А.І., а тому невиконання вказаних рекомендацій не було підставою для початку розгляду Комітетом справи № 02-27/15.
Крім того, об`єктом дослідження у даній справі був не промисловий зразок, правову охорону на який отримав ФОП Юрчук С.В., а оформлення упаковки товару (обгортки туалетного паперу), що мають різну правову природу та обсяг правової охорони.
Доводи ФОП Бойчук М.В.
ФОП Бойчук М.В. подав відзив на касаційну скаргу в якому зазначає про те, що судові рішення у справі прийняті з додержанням норм матеріального та процесуального права та просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій без змін.
3. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
До Комітету надійшла заява ФОП Бойчука М .В . від 24.11.2016 вх. № 01-22/19 щодо порушення його прав внаслідок дій ФОП Юрчука С.В., визначених як порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції. При розгляді заяви було встановлено, що ФОП Бойчук М.В. в ході здійснення підприємницької діяльності виробляє та розповсюджує, в тому числі на території Чернівецької області, туалетний папір. З метою виробництва та розповсюдження туалетного паперу ФОП Бойчуком М.В. отримано патент на промисловий зразок № НОМЕР_2, виданий відповідно до Закону України "Про охорону прав на промислові зразки" та зареєстрований в Державному реєстрі патентів України на промислові зразки 10.06.2013, яким, починаючи з 10.06.2013, отримано правову охорону зображення "для упакування рулонного туалетного паперу", на якому містяться наступні написи: " 100", "ХХL", "Оксамит" бордового, синього, білого, жовтого, зеленого, червоного кольорів; свідоцтво на знак для товарів і послуг № НОМЕР_1, видане відповідно до Закону України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг", зареєстроване в Державному реєстрі свідоцтв України на знаки для товарів і послуг 25.09.2013, яким, починаючи з 25.09.2013, додатково отримано правову охорону зображення знаку "золотий оксамит". Про наявність патенту на промисловий зразок № НОМЕР_2 зазначено ФОП Бойчуком М.В. і на самій упаковці туалетного паперу, зокрема зазначено наступне: "ТМ Захищено патентом України № НОМЕР_2 (10.06.2013 р.)". Таким чином, ФОП Бойчук М.В. має документальне підтвердження оформлення упаковки туалетного паперу з 10.06.2013 року.
У 2015-2016 роках виробництво та розповсюдження у роздрібних мережах Чернівецької області туалетного паперу, крім ФОП Бойчука М.В., здійснював ФОП Юрчук С.В. На упаковках туалетного паперу ФОП Юрчука С.В. зображені наступні написи: "Туалетний папір виготовлено в Україні", "ФОП Юрчук С.В . АДРЕСА_1 ", "Люкс" , "Без ГМО", "АS", "Для любящих - комфорт", "Для дома, для семьи". Водночас, поряд з зазначеним, на упаковках туалетного паперу даного виробника містяться наступні написи: " 100", "ХХL" великим шрифтом малинового та червоного кольорів; зображено "серце" на жовтому фоні із червоним написом "Люкс", виділених зеленою окантовкою.
Так, в ході розгляду заяви встановлено, що ФОП Юрчук С.В. має документальне підтвердження оформлення упаковок туалетного паперу, в тому числі із зображенням символів " 100" та "ХХL" з 23.07.2014, що підтверджується свідоцтвом від 23.07.2014 № 19976-1 та свідоцтвом від 23.07.2014 № 19976-3 про присвоєння товарній позиції ідентифікаційного номера у всесвітній системі GS1.
Таким чином, ФОП Бойчук М.В. та ФОП Юрчук С.В. при здійсненні господарської діяльності виробляють та розповсюджують продукцію (туалетний папір), упаковка якої за своїм зовнішнім оформленням має певний ступінь схожості. При цьому, ФОП Бойчук М.В. раніше почав використовувати схоже оформлення у своїй господарській діяльності.
З огляду на зазначене, розпорядженням адміністративної колегії територіального відділення від 15.12.2016 № 17 проти ФОП Юрчука С.В. розпочато розгляд справи № 02-27/15.
За результатами розгляду справи № 02-27/15 про припинення порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції та накладення штрафу, адміністративною колегією Чернівецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийнято рішення від 16.05.2018 № 3 (далі -Рішення №3), яке є предметом оскарження в даній справі.
Зокрема Рішенням № 3 постановлено:
- визнати дії ФОП Юрчука С. В., які полягають у оформленні упаковки (обгортки) туалетного паперу без дозволу (згоди) суб`єкта господарювання - ФОП Бойчука М.В., який раніше почав використовувати схоже на нього оформлення у господарській діяльності, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим частиною першою статті 4 Закону №236/96-ВР, у вигляді неправомірного використання позначень, що може призвести до змішування діяльності ФОП Юрчука С.В. з діяльністю ФОП Бойчука М.В. ;
- за порушення, передбачене пунктом 1 резолютивної частини цього рішення, відповідно до частини першої статті 21 Закону №236/96-ВР накласти на ФОП Юрчука С.В. штраф у розмірі 12000,00 грн;
- зобов`язати ФОП Юрчука С.В. у двомісячний строк з дня отримання даного рішення припинити порушення, передбачене пунктом 1 резолютивної частини цього рішення, шляхом припинення поширення у господарській діяльності оформлення упаковок (обгорток) туалетного паперу, яке є схожим з оформленням упаковок (обгорток) туалетного паперу, використовувати яке раніше почав інший суб`єкт господарювання - ФОП Бойчук М.В.
Причиною виникнення спору зі справи стало питання стосовно наявності чи відсутності підстав для визнання рішення Антимонопольного комітету недійсним.
З метою підтвердження можливості змішування діяльності ФОП Юрчука С.В. із діяльністю ФОП Бойчука М.В. шляхом поширення ними схожих позначень у своїй господарській діяльності, зокрема оформлення упаковок, у відповідності до статті 41 Закону №236/96-ВР територіальним відділенням проведено збір доказів шляхом проведення опитування (анкетування) громадян у територіальних межах України. Для проведення анкетування на адресу територіальних відділень Антимонопольного комітету України направлено відповідні листи щодо проведення опитування, та додано примірники анкет. Анкетування також проводилося на території Чернівецької області.
Провівши таке дослідження та оцінивши рівень сприйняття респондентами упаковок туалетного паперу фізичної особи-підприємця Юрчука С.В. та фізичної особи-підприємця Бойчука М.В., зроблено наступні висновки:
- більше половини респондентів сприймають оформлення упаковок туалетного паперу у 2015-2016 роках ФОП Юрчука С.В. та ФОП Бойчука М.В. як такі, що є схожими між собою та які можна сплутати при купівлі;
- більшість респондентів вважають, що туалетний папір (оформлення упаковок туалетного паперу у 2015-2016 роках) ФОП Юрчука С.В. та ФОП Бойчука М.В., на яких містяться написи "ХХL" та " 100", належать одному і тому ж суб`єкту господарювання, який використовує зазначене оформлення для виробництва та реалізації власного товару.
Результати такого анкетування узагальнено в Аналізі первинної інформації "Оцінка рівня сприйняття позначень - оформлення упаковки товару".
4. ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Цивільний кодекс України від 16.01.2003 № 435-IV:
частини третя та п`ята статті 13:
- не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах;
- не допускаються використання цивільних прав з метою неправомірного обмеження конкуренції, зловживання монопольним становищем на ринку, а також недобросовісна конкуренція;
Господарський кодекс України від 16.01.2003 № 436-IV:
частини перша та друга статті 32:
- недобросовісною конкуренцією визнаються будь-які дії у конкуренції, що суперечать правилам, торговим та іншим чесним звичаям у підприємницькій діяльності;
- недобросовісною конкуренцією є неправомірне використання ділової репутації суб`єкта господарювання, створення перешкод суб`єктам господарювання у процесі конкуренції та досягнення неправомірних переваг у конкуренції, неправомірне збирання, розголошення та використання комерційної таємниці, а також інші дії, що кваліфікуються відповідно до частини першої цієї статті;
частини перша та друга статті 33:
- неправомірним використанням ділової репутації суб`єкта господарювання визнаються: неправомірне використання чужих позначень, рекламних матеріалів, упаковки; неправомірне використання товару іншого виробника; копіювання зовнішнього вигляду виробу іншого виробника; порівняльна реклама;
- неправомірним є використання без дозволу уповноваженої на те особи чужого імені, комерційного найменування, торговельної марки, інших позначень, а також належних іншій особі рекламних матеріалів тощо, що може призвести до змішування з діяльністю іншого суб`єкта господарювання, який має пріоритет на їх використання;
стаття 1:
- недобросовісною конкуренцією є будь-які дії у конкуренції, що суперечать торговим та іншим чесним звичаям у господарській діяльності;
частина перша статті 4:
- неправомірним є використання імені, комерційного (фірмового) найменування, торговельної марки (знака для товарів і послуг), рекламних матеріалів, оформлення упаковки товарів і періодичних видань, інших позначень без дозволу (згоди) суб`єкта господарювання, який раніше почав використовувати їх або схожі на них позначення у господарській діяльності, що призвело чи може призвести до змішування з діяльністю цього суб`єкта господарювання;