ОКРЕМА ДУМКА
Судді Великої Палати Верховного Суду Анцупової Т.О.
щодо постанови від 11 вересня 2019 року
справа № 203/3682/17
Відповідно до частини третьої статті 35 Цивільного процесуального кодексу України викладаю окрему думку.
Короткий зміст Постанови Великої Палати Верховного Суду
Розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Банк Михайлівський» на заочне рішення Кіровського районного суду м. Дніпропетровська від 13 лютого 2018 року та постанову Апеляційного суду Дніпропетровської області від 19 вересня 2018 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Банк Михайлівський», Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання права на отримання відшкодування за вкладом та зобов`язання вчинити дії, Велика Палата Верховного Суду постановила: рішення судів першої та другої інстанцій у цій справі скасувати; провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання права на отримання відшкодування за вкладом та зобов`язання вчинити дії закрити; у задоволенні позову ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Банк Михайлівський» про визнання права на отримання відшкодування за вкладом та зобов`язання вчинити дії відмовити.
В частині відмови у задоволенні позовних вимог до Публічного акціонерного товариства «Банк Михайлівський» суд мотивує своє рішення так:
Пред`явлення позову до неналежного відповідача не є підставою для відмови у відкритті чи для закриття провадження у справі. За результатами розгляду справи суд відмовляє у позові до неналежного відповідача.
Отже, суди попередніх інстанцій помилково вважали ПАТ «Банк Михайлівський» належним відповідачем у справі за позовом ОСОБА_1 та дійшли неправильного висновку про задоволення позову в частині вимог до нього.
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 409 ЦПК України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має, зокрема, право скасувати судові рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині.
Підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення у відповідній частині є, зокрема, порушення норм процесуального права. Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування рішення лише за умови, якщо це порушення призвело до ухвалення незаконного рішення (частини перша та друга статті 412 ЦПК України).
З огляду на вищевикладене, оскаржувані судові рішення в частині позовних вимог до ПАТ «Банк Михайлівський» про зобов`язання надати до Фонду додаткову інформацію про ОСОБА_1 як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладом за рахунок Фонду, слід скасувати та ухвалити нове, яким у задоволенні позову в цій частині вимог відмовити.
Причини незгоди з постановою Великої Палати Верховного Суду в частині відмови у задоволенні позовних вимог до Публічного акціонерного товариства «Банк Михайлівський»
У постанові від 07 серпня 2019 року у справі № 646/6644/17 Велика Палата Верховного Суду відступила від правових висновків, висловлених у її постановах від 30 січня 2019 року у справі № 552/6381/17, від 15 травня 2019 року у справах № 554/9144/17, 554/10058/17, від 29 травня