ПОСТАНОВА
Іменем України
24 вересня 2019 року
Київ
справа №803/1647/16
адміністративне провадження №К/9901/29525/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (далі - Суд):
судді-доповідача - Бевзенка В.М.,
суддів: Данилевич Н.А., Кашпур О.В.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Національної поліції України
на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 25.01.2017 (головуючий суддя - Ксензюк А.Я., судді: Андрусенко О.О., Плахтій Н.Б.)
та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.05.2017 (головуючий суддя - Іщук Л.П., судді: Онишкевич Т.В., Клюба В.В.)
у справі № 803/1647/16
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, Національної поліції України
про визнання протиправними та скасування рішення, наказу, поновлення на роботі стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
ВСТАНОВИВ:
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області (далі - відповідач 1, ГУ НП в Івано-Франківській області), Національної поліції України (далі - відповідач 2), в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення атестаційної комісії №1 ГУ НП в Івано-Франківській області від 21 червня 2016 року, оформлене протоколом ОП№15.00006681.0037242;
- визнати протиправним та скасувати рішення апеляційної атестаційної комісії Західного регіону №7 від 3 жовтня 2016 року, оформлене протоколом ОП№15.00037813.0037242;
- визнати протиправним та скасувати наказу ГУ НП в Івано-Франківській області від 11 жовтня 2016 року №387 о/с "По особовому складу" в частині звільнення зі служби в поліції, анулювавши відповідний запис №7 від 11 жовтня 2016 року в трудовій книжці НОМЕР_1 ;
- поновити на службі в поліції на посаді заступника начальника ГУ НП в Івано-Франківській області - начальника слідчого управління із присвоєнням спеціального звання підполковник поліції з 11 жовтня 2016 року;
- стягнути грошове забезпечення за час вимушеного прогулу.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що його атестування було протиправним з огляду на те, що він не підлягав атестації, оскільки жодної визначеної Законом України "Про Національну поліцію" підстави на момент проведення його атестування не існувало. Окрім того, на думку позивача, відповідачем було порушено також процедуру проведення атестації, зокрема, не було враховано комісією висновку безпосереднього керівника про відповідність займаній посаді. Також зауважив, що атестаційною комісією не вивчались обставини щодо нього, зокрема, що він характеризується з позитивного боку, показуючи високі показники службової діяльності, належний рівень теоретичних знань.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 25.01.2017, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.05.2017 позов задоволено повністю:
- визнано протиправним та скасовано рішення атестаційної комісії №1 ГУ НП в Івано-Франківській області від 21 червня 2016 року, оформлене протоколом ОП№15.00006681.0037242;
- визнано протиправним та скасовано рішення апеляційної атестаційної комісії Західного регіону №7 від 3 жовтня 2016 року, оформлене протоколом ОП№15.00037813.0037242;
- визнано протиправним та скасовано наказ тимчасово виконуючого обов`язки начальника ГУ НП в Івано-Франківській області від 11 жовтня 2016 року №387 о/с "По особовому складу" про звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції.
- поновлено ОСОБА_1 на посаді заступника начальника ГУ НП в Івано-Франківській області - начальника слідчого управління з 12 жовтня 2016 року;
- стягнуто з ГУ НП в Івано-Франківській області на користь позивача грошове забезпечення за час вимушеного прогулу в розмірі 38 276 грн. 60 коп.;
- постанову суду в частині поновлення позивача на посаді та стягнення середнього заробітку, що підлягає виплаті за час вимушеного прогулу у межах суми стягнення за один місяць допущено до негайного виконання.
Вказані рішення судів першої та апеляційної інстанцій мотивовані протиправністю звільнення позивача, яке відбулося за результатами атестування, оскільки підстав для проведення атестації, передбачених Законом №580-VIII не було. Крім того зазначили, що атестація працівника одразу ж після прийняття його на роботу (на службу до поліції), безвідносно до вирішення питань кар`єри (призначення поліцейського на вищу посаду або переведення на нижчу посаду) або дисциплінарного провадження не відповідає меті та завданню атестування та суперечить вимогам Закону № 580-VІІІ.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
19.06.2017 року відповідач 2 звернувся з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, яка 27 лютого 2018 року була передана на розгляд до Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду.
У касаційній скарзі відповідач 2 не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанції, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права просить скасувати зазначені судові рішення та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
II. АРГУМЕНТИ СТОРІН
Аргументи сторони, яка подала касаційну скаргу.
Касаційна скарга вмотивована тим, що суди, зокрема, при прийнятті рішення неправильно застосували у цій справі частину другу статті 57 Закону України "Про Національну поліцію" №580-VIII (далі - Закон №580-VIII). Також, в своїй касаційній скарзі відповідач посилається на те, що рішення про включення позивача до списку поліцейських, які підлягають атестуванню, а також дії відповідача щодо проведення атестації є правомірними у зв`язку з наявністю у нього передбачених законом підстав, так і повноважень для призначення і проведення атестації відносно позивача.
Позивачем подано заперечення на касаційну скаргу, в якому просить залишити касаційну скаргу відповідача 2 без задоволення, а постанову суду апеляційної інстанції - без змін.
IІI. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
На підставі особистої заяви позивача наказом ГУ НП в Івано-Франківській області від 07.11.2015 року №19 о/с "По особовому складу" відповідно до п. 9 та 12 Розділу ХІ Закону №580-VIII позивача, як прибулого з Міністерства внутрішніх справ, призначено на посаду заступника начальника ГУ НП в Івано-Франківській області - начальника слідчого управління із присвоєнням спеціального звання підполковник поліції.
Згідно наказу ГУ НП в Івано-Франківській області від 11.10.2016 №387 о/с за наслідками проведеної атестації позивача звільнено з посади заступника начальника ГУ НП в Івано-Франківській області - начальника слідчого управління за пунктом 5 частини 1 статті 77 Закону №580-VIII (через службову невідповідність) на підставі рішення атестаційної комісії.
Спірні правовідносини виникли у зв`язку із звільненням позивача зі служби в поліції.
IV. РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
(в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)
Закон України "Про Національну поліцію" № 580-VІІІ.
Пункт 1 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №580-VІІІ. Цей закон набирає чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування, крім: 1) пунктів 1, 2, 3, 7-13, 15, 17-18 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону, які набирають чинності з дня, наступного за днем його опублікування; 2) ч.7 ст.15 та ч.5 ст.21 цього Закону, які набирають чинності з 1 січня 2017 року. Закон опублікований 06.08.2015 року та набрав чинності 07.11.2015 року.
Пункти 9, 10 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №580-VІІІ.
Працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.
Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.
Працівники міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів.
Вказані в цьому пункті особи можуть бути звільнені зі служби в органах внутрішніх справ до настання зазначеного в цьому пункті терміну на підставах, визначених Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ.
Пункт 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №580-VІІІ. Працівникам міліції, які у визначеному цим Законом порядку прийняті на службу до поліції, наказами про призначення на відповідні посади одночасно присвоюються відповідні спеціальні звання поліції відповідно до схеми співвідношення спеціальних звань.
Частина 1 статті 17 Закону №580-VІІІ. Поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Частина 1 статті 57 Закону №580-VІІІ. Атестування поліцейських проводиться з метою оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар`єри.