ПОСТАНОВА
Іменем України
24 вересня 2019 року
Київ
справа №522/13132/15-а
адміністративне провадження №К/9901/13773/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Мороз Л.Л., Рибачука А.І.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Приватного підприємства виробничо-комерційної фірми "Галіан" на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 17 травня 2016 року в складі судді Шенцової О.П. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Коваля М.П., Домусчі С.Д., Кравець О.О. від 03 серпня 2016 року у справі за позовом Приватного підприємства виробничо-комерційної фірми "Галіан" до Виконавчого комітету Одеської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, - Департамент комунальної власності Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, -
УСТАНОВИВ:
У червні 2015 року Приватне підприємство виробничо-комерційна фірма "Галіан" звернулося до суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Одеської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, - Департамент комунальної власності Одеської міської ради про визнання незаконним та недійсним рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради від 28.05.2015 року № 164 "Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам внаслідок незаконного використання земельних ділянок" в частині пункту 12 Додатку № 1, а також пункту 12 Додатку № 2 до цього рішення.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 17 травня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 03 серпня 2016 року, у задоволенні заявленого позову відмовлено.
Не погодившись з рішеннями судів попередніх інстанцій, Приватне підприємство виробничо-комерційна фірма "Галіан" подало касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просить скасувати судові рішення та прийняти нове рішення про задоволення позову.
Заперечення на касаційну скаргу до суду не надходили.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та заперечень на неї, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права і дотримання ними норм процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Судами встановлено, що відповідно до договору купівлі-продажу від 22.10.2002, зареєстрованого в реєстрі за № 9811, ПП ВКФ "Галіан" є власником домоволодіння, що розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Розумовська, 14 .
Комісією з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, розглянувши направлені Прокуратурою Одеської області матеріали позапланової перевірки Державної інспекції сільського господарства в Одеській області з питань дотримання ПП ВКФ "Галіан" вимог земельного законодавства, складено акт від 30.03.2015.
Згідно з вказаним актом Комісія вирішила, що розмір збитків, нанесених ПП ВКФ "Галіан", територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради, у вигляді неодержаного доходу, який міг би одержати власник земельної ділянки, але не одержав внаслідок тимчасового зайняття та використання без правовстановлюючих документів земельної ділянки площею 1710 кв.м., розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Розумовська, 14, за період з 01.09.2012 по 28.02.2015 складає 574677,49 грн; зобов`язати ПП ВКФ "Галіан" відшкодувати збитки не пізніше одного місяця після затвердження Виконавчим комітетом Одеської міської ради акту Комісії.
Рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради від 28.05.2015 №164 затверджено, зокрема, акт комісії від 30.03.2015 з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам внаслідок незаконного використання земельних ділянок в частині експлуатації та обслуговування ПП ВКФ "Галіан" будівлі магазину, СТО за адресою: м. Одеса, вул. Розумовська, 14, розмір збитків 574677,49 грн (п. 12 Додатку № 1 до рішення); зобов`язано, зокрема, ПП ВКФ "Галіан" сплатити збитки, що визначені актом комісії у місячний строк після прийняття цього рішення (п. 12 Додатку № 2 до рішення).
Не погоджуючись із вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.
Розглядаючи справу по суті заявлених позовних вимог, суди першої та апеляційної інстанцій керувалися тим, що спір у цій справі є публічно-правовим та належить до юрисдикції адміністративних судів.
Проте такий висновок не ґрунтується на правильному застосуванні норм процесуального права.
Згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (1950 року) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Предметом спору у цій справі є питання щодо правомірності дій відповідача при ухваленні рішення щодо затвердження розміру визначених збитків, завданих позивачем як землекористувачем.
У частині другій статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 157 Земельного кодексу України встановлено, що порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
За змістом пункту 2 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року № 284, розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.
Аналіз наведених норм законодавства дає підстави вважати, що Виконком, вважаючи, що позивачем завдано органу місцевого самоврядування збитків у вигляді неодержаних доходів, мав право та повноваження скласти акт про визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, а також затвердити його відповідним рішенням.