ПОСТАНОВА
Іменем України
24 вересня 2019 року
Київ
справа №825/298/17
адміністративне провадження №К/9901/44413/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Мороз Л.Л., Рибачука А.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2017 року у складі судді Клопот С.Л. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 08 серпня 2017 року у складі колегії суддів: Безименної Н.В., Кучми А.Ю., Троян Н.М. у справі № 825/298/17 за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства "Ніжинське міжміське бюро технічної інвентаризації" Чернігівської обласної ради в особі державного реєстратора Бондаренко Вікторії Олександрівни, треті особи: Данівська сільська рада Козелецького району, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі по тексту - позивач) звернулась до суд позовом, в якому просила:
- визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (відкриттям розділу), індексний номер: 28943909 від 25.03.2016 116645640, державного реєстратора комунального підприємства "Ніжинське міське бюро технічної інвентаризації" Бондаренко В.О., яким 19.03.2016 о 07:10:51 було зареєстровано за ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 кожному по 1/3 частини житлового будинку загальною площею 88, 5 кв.м. (житлова площа 49,1 кв. м., розташованого за адресою: АДРЕСА_1 на 1/3 частини земельної ділянки на підставі державного акту, серія та номер: ІІІ - ЧН № 013213, виданого Данівською сільською радою 08.02.2002, місцезнаходження земельної ділянки: АДРЕСА_1 0,25 га.);
- зобов`язати комунальне підприємство "Ніжинське міжміське бюро технічної інвентаризації" в особі державного реєстратора Бондаренко В.О., у зв`язку із скасуванням на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав внести до Державного реєстру прав на нерухоме майно запис про скасування державної реєстрації прав за ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, кожному по 1/3 частини житлового будинку загальною площею 88,5 кв.м. (житлова площа 49,1 кв. м., розташованого за адресою: АДРЕСА_1 на 1/3 частини земельної ділянки на підставі державного акту, серія та номер: ІІІ - ЧН № 013213, виданого Данівською сільською радою 08.02.2002, місцезнаходження земельної ділянки: АДРЕСА_1, площа 0,25 га.);
- постановити окрему ухвалу, яку направити до Чернігівської обласної ради як засновника комунального підприємства "Ніжинське міське бюро технічної інвентаризації" та Міністерства юстиції України для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону під час прийняття оскаржуваного рішення, та притягнення винних осіб до встановленої законом відповідальності.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2017 року, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 08 серпня 2017 року, у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, позивач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувані рішення та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.
Касаційну скаргу обґрунтовано тим, що позивач є фактичним власником житлового будинку по АДРЕСА_1, тому відповідач, не з`ясувавши вказаних обставин, не мав права приймати будь-які рішення про реєстрацію (перереєстрацію) об`єкта нерухомості на користь третіх осіб.
Відзиву на касаційну скаргу учасниками справи до суду не подано.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
У ході розгляду справи судами встановлено, що 19 березня 2016 року ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 звернулися до державного реєстратора прав на нерухоме майно Комунального підприємства "Ніжинське міське бюро технічної інвентаризації" Чернігівської обласної ради Бондаренко В.О. з заявою про державну реєстрацію права власності на житловий будинок, розташований за адресою АДРЕСА_1, до якої додали:
- державний акт на право власності на земельну ділянку, серія та номер: ІІІ - ЧН №013213, виданий 08.02.2002, видавник: Данівська сільська рада;
- виписку із погосподарської книги, серія та номер: 95, виданий 09.03.2016, видавник Данівська сільська рада, козелець кого району, Чернігівської області;
- технічний паспорт, серія та номер: б/н, виданий 12.05.2015, видавник : ФОП ОСОБА_5
25.03.2016 Державним реєстратором прав на нерухоме майно Комунального підприємства "Ніжинське міське бюро технічної інвентаризації" Чернігівської обласної ради Бондаренко В.О. було прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №28943909, яким проведено державну реєстрацію права власності за ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на зазначений житловий будинок, що розташований за адресою АДРЕСА_1, по 1/3 частки кожному.
Не погоджуючись з рішенням державного реєстратора про державну реєстрацію права власності та їх обтяжень № 28943909, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з висновком якого погодився і апеляційний суд, виходив з того, що державному реєстратору було надано всі необхідні документи для проведення державної реєстрації права власності на зазначений житловий будинок.
Вирішуючи справу по суті заявлених позовних вимог, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що спір у цій справі є публічно-правовим та належить до юрисдикції адміністративних судів.
Проте, такий висновок не ґрунтується на правильному застосуванні норм процесуального права.
Згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України (тут і далі - у редакції, чинній на час прийняття оскаржуваних рішень) до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
На підставі пункту 7 частини першої статті 3 КАС України суб`єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно із частиною другою статті 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Пунктом 1 частини другої статті 17 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.