ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2019 року
м. Київ
Справа № 917/325/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Бенедисюка І.М. (головуючий), Колос І.Б., Булгакова І.В.
за участю секретаря судового засідання Ковалівської О.М.,
представників учасників справи:
позивача - Онищенко І.П. (адвокат, договір від 06.06.2019)
відповідача - Баранова В.І. (адвокат, договір від 20.05.2019)
третя особа - Петрук Я.Ю. (посвідчення від 26.04.2018)
третя особа - представник не з`явився
третя особа -- представник не з`явився
третя особа - представник не з`явився
розглянув у відкритому судовому засіданні
касаційні скарги Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" та Акціонерного товариства "Укртрансгаз"
на рішення Господарського суду Полтавської області від 17.07.2018
та постанову Східного апеляційного господарського суду від 29.05.2019
за позовом Акціонерного товариства "Укртрансгаз"
до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз"
про стягнення 3 158 086,19 грн.
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - ПАТ "НАК "Нафтогаз України"
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - 1. Комунальне підприємство "Житлово-комунальний комбінат с. Розсошенці Полтавського району";
2. Державна установа "Машівська виправна колонія №9";
3. Підприємство об`єднання громадян "Полтавське учбово-виробниче підприємство "Полтаваелектро" Українського товариства сліпих"
1. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. Акціонерне товариство "Укртрансгаз" звернулось до господарського суду Полтавської області з позовом до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" про стягнення 2 576 361,14 грн. заборгованості за послуги балансування обсягів природного газу, надані у квітні, червні, грудні 2016 року, пені в розмірі 328 142,11 грн., 3% річних у розмірі 57 779,49 грн. та інфляційних втрат в розмірі 195 803,45 грн.
2. Позовна заява мотивована існуванням негативної різниці між обсягами природного газу за період квітень, червень та грудень 2016 року, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається за процедурою алокації, а також відсутність факту добровільного закриття місячного негативного небалансу відповідачем як замовником послуг транспортування природного газу.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
3. Рішенням господарського суду Полтавської області від 17.07.2018 (у складі судді Киричук О.А), залишеним без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 29.05.2019 (у складі колегії суддів: Чернота Л.Ф., Медуниця О.Є., Пилипенко Н.М.), у задоволенні позову відмовлено.
4. Судові рішення мотивовані тим, що відповідно до встановлених Кодексом газотранспортної системи строків, в межах яких оператор газотранспортної системи має визначити небаланс замовника послуги, як добовий так і місячний, та вчинити відповідні дії з його усунення та враховуючи визначені позивачем місяці (квітень, червень та грудень 2016 року) та дати повідомлення відповідача про надання йому послуг балансування для врегулювання наявних у нього негативних місячних небалансів, позивач безпідставно у травні - червні 2017 року провів перерахунок місячних небалансів відповідача за минулий рік та врахував заборгованість по ним у розрахунку боргу за надані послуги балансування природного газу.
5. Крім того, суди зазначили про те, що коефіцієнт компенсації слід розраховувати, виходячи з співвідношення небалансу до загального обсягу газу, відібраного з газотранспортної системи, а не лише того, що був відібраний відповідачем для власного споживання для покриття виробничо-технічних витрат. При цьому позивачем не доведено належними доказами факт несанкціонованого відбору природного газу, та як наслідок неправильного застосування коефіцієнту 1,2 та надання коригуючих рахунків.
6. Крім того, судом першої інстанції встановлено, що станом на 31.12.2016 на користь відповідача у позивача обліковувалося позитивне сальдо на суму 328 845,17 грн., про що свідчить акт звірки розрахунків, складений за підписами обох сторін, завірений печатками юридичних осіб.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
7. АТ "Укртрансгаз" та ПАТ "НАК "Нафтогаз України" посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, подали касаційні скарги, в яких просять суд касаційної інстанції рішення місцевого та постанову апеляційного господарського суду зі справи скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
2. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Аргументи АТ "Укртрансгаз", зазначені в касаційній скарзі
8. Суди попередніх інстанцій невірно застосували норми матеріального права в частині висновків про відсутність підстав для застосування позивачем коефіцієнту компенсації 1,2 при визначенні вартості послуг балансування. Такі дії судів першої та апеляційної інстанції є неправильним застосуванням норм матеріального права, а саме, глави 3 розділу ХІІ Кодексу газотранспортної системи, статті 526, 530, 612 Цивільного Кодексу України (далі -ЦК України), а також підпункту 26 пункта 2.2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 №201.
9. Суди неправомірно дійшли висновків про відсутність у відповідача несанкціонованих відборів природного газу, оскільки відповідно до пункта 5 глави І розділу І Кодексу газотранспортної системи наявність номінації є підставою для надання позивачем послуги транспортування природного газу.
10. Суди попередніх інстанцій допустили незаконність та необґрунтованість судових актів в частині відсутності у позивача права корегувати попередньо надані послуги. При цьому скаржник вважає, що з 28.04.2017, згідно з Кодексом газотранспортної системи в новій редакції, алокацію почав здійснювати саме АТ "Укртрансгаз", у зв`язку з чим у останнього, як оператора газотранспортної системи, виник обов`язок усунення порушень Кодексу газотранспортної системи при здійсненні алокації в частині необґрунтованого та безпідставного віднесення відповідачем споживання природного газу деякими споживачами з ресурсу ПАТ "НАК "Нафтогаз України".
11. Також скаржник вказує на те, що відповідач здійснював відбір з точки виходу з транспортної системи природного газу для власних виробничих потреб в обсягах, які визначені в алокаціях відповідача, однак такі обсяги не подавалися через точку входу до газотранспортної системи відповідачем чи його постачальниками, тому у відповідача виникли негативні місячні небаланси, які врегульовані позивачем шляхом надання послуг балансування.
Аргументи ПАТ "НАК "Нафтогаз", зазначені в касаційній скарзі
12. Суди попередніх інстанцій безпідставно не врахували ту обставину, що умови договорів, які укладені між Компанією та третіми особами, не містять безумовного обов`язку постачальника подавати оператору газотранспортної системи номінації щодо споживача, а лише визначають спосіб такої подачі. При цьому застосування судами до спірних правовідносин квітня та червня 2016 року Розпорядження №742-р, яке було прийнято лише 05.10.2016, є безпідставним.
Доводи ПАТ "Полтавагаз"
13. ПАТ "Полтавагаз" подало відзиви на касаційні скарги, в яких зазначило про безпідставність їх доводів та просило рішення місцевого та постанову апеляційного господарських судів зі справи залишити без змін, а скаргу - без задоволення.
Доводи КП "Житлово-комунальний комбінат с. Розсошенці Полтавського району"
14. Третя особа подала пояснення у справі, в яких зазначила про безпідставність доводів касаційних скарг та просила рішення місцевого та постанову апеляційного господарських судів зі справи залишити без змін, а скарги - без задоволення.
3. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
15. Судами попередніх судових інстанцій встановлено, що:
16. 17.12.2015 між Публічним акціонерним товариством "Укртрансгаз" (назва в подальшому змінена на Акціонерне товариство) (Оператор) та Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз (Замовник) укладено договір транспортування природного газу №1512000727, який відповідає типовій формі договору транспортування природного газу, затвердженій постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2497 від 30.09.2015р., відповідно до умов пункта 2.1. якого Оператор надає Замовнику послуги транспортування природного газу на умовах, визначених у цьому договорі, а Замовник сплачує Оператору встановлену в цьому договорі вартість таких послуг.
17. Згідно з пунктом 2.2 договору послуги надаються на умовах, визначених у Кодексі газотранспортної системи, з урахуванням особливостей, передбачених цим договором.
18. Згідно з пунктом 2.3. договору до послуг, які можуть бути надані Замовнику за цим договором, належать: послуги замовленої потужності в точках входу та виходу до/з газотранспортної системи; послуги фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою на підставі підтверджених номінацій; послуги балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи та відбираються з неї.
19. У пункті 2.5. договору сторони погодили, що приймання-передача газу, документальне оформлення та подання звітності Оператору здійснюється відповідно до вимог Кодексу газотранспортної системи.
20. Порядок комерційного обліку природного газу (у тому числі приладового) та перевірки комерційних вузлів обліку, а також порядок приймання-передачі природного газу в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи, визначення та перевірки параметрів якості в цих точках здійснюється сторонами відповідно до вимог Кодексу газотранспортної системи та з урахуванням цього договору, згідно з пунктом 5.1. договору.
21. Відповідно до пункта 9.1. договору, у разі виникнення у Замовника негативного місячного небалансу та не врегулювання ним негативного місячного небалансу відповідно до Кодексу газотранспортної системи в строк до дванадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, Замовник зобов`язаний сплатити Оператору за послуги балансування.
22. Пунктом 9.4. договору сторонами передбачено, що Оператор до 14 числа місяця, наступного за газовим місяцем, надає Замовнику на його електронну адресу розрахунок вартості послуг балансування та рахунок фактуру, останній зобов`язаний здійснити оплату у строк, що не перевищує 5-ти банківських днів.
23. Згідно з пунктом 11.4. договору, послуги балансування оформлюються одностороннім актом за підписом Оператора газотранспортної системи на весь обсяг негативного місячного небалансу, неврегульованого Замовника відповідно до Кодексу газотранспортної системи та розділу ІХ цього договору.
24. Згідно з пунктом 13.5. договору, у разі порушення Замовником строків оплати, передбачених цим договором, Замовник сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
25. У пункті 17.1. договору сторони погодили, що договір набирає чинності з дня його укладення на строк до 31.12.2016., умови договору застосовуються до відносин сторін, які виникли до його укладення, а саме з 01.12.2015р. Цей договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення строку дії цього договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
26. Позивачем, як оператором за договором транспортування природного газу №1512000727 від 17.12.2016 було встановлено наявність у відповідача негативних місячних небалансів у квітні, червні, грудні 2016 року, внаслідок чого були складені в травні 2017 року наступні односторонні акти:
- Акт №04-16-1512000727-БАЛАНС надання послуг балансування обсягів природного газу від 29.05.2017 наданих в квітні 2016 року на суму 19 211,69 грн з ПДВ включно;
- Акт №06-16-1512000727-БАЛАНС надання послуг балансування обсягів природного газу від 29.05.2017 наданих в червень 2016 року на суму 8 696, 47 грн з ПДВ включно;
-Акт №12-16-1512000727-БАЛАНС надання послуг балансування обсягів природного газу від 25.05.2017 наданих в грудні 2016 року на суму 2 548 452, 98 грн з ПДВ включно.
27. У квітні 2016 року за даними позивача обсяг негативного небалансу відповідача склав 2,114тис. куб.м. На підтвердження цього факту позивач надав звіт про надані послуги з транспортування (по точкам входу/виходу операторів газорозподільних систем) за квітень 2016 року. Відповідно до звіту відповідача про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках за квітень 2016 року, в V рядку в графі "Підтверджений обсяг номінацій" якого зазначено загальний номінований обсяг природного газу у розмірі 6164,000 тис. куб.м., а у графі "Фактичний обсяг за місяць" вказаний обсяг природного газу в розмірі 3093,561тис. куб.м. В свою чергу, в реєстрі обсягів природного газу, використаного споживачами за договорами з Публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" в зоні діяльності відповідача, останній розподілив на Державну установу "Машівська виправна колонія №9" 2,114 тис. куб.м. природного газу.
28. За даними позивача в червні 2016 року обсяг негативного небалансу відповідача склав 1,067тис. куб.м. На підтвердження цього факту позивач надав звіт про надані послуги з транспортування (по точкам входу/виходу операторів газорозподільних систем) за червень 2016 року. Відповідно до звіту відповідача про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках за червень 2016р., в V рядку в графі "Підтверджений обсяг номінацій" якого зазначено загальний номінований обсяг природного газу у розмірі 2037,000тис. куб.м., а у графі "Фактичний обсяг" за місяць вказаний обсяг природного газу в розмірі 1840,227тис. куб.м. В свою чергу, в реєстрі обсягів природного газу, використаного споживачами за договорами з Публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" в зоні діяльності відповідача, останній розподілив на Державну установу "Машівська виправна колонія №9" 1,067тис. куб.м. природного газу.
29. За даними позивача в грудні 2016 року обсяг негативного небалансу відповідача склав 247,588 тис. куб.м. На підтвердження вищенаведеного факту подано до суду звіт про надані послуги з транспортування (по точкам входу/виходу операторів газорозподільних систем) за грудень 2016 року. Відповідно до звіту відповідача про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках за грудень 2016 р., в V рядку в графі "Підтверджений обсяг номінацій" якого зазначено загальний номінований обсяг природного газу у розмірі 26504,000 тис. куб.м., а у графі "Фактичний обсяг за місяць" вказаний обсяг природного газу в розмірі 19851,551 тис. куб.м. В реєстрі фактичного споживання природного газу промисловими споживачами відповідача, які уклали договори: від 24.12.2015 №3338/16-ТЕ-24, від 15.12.2015 №3339/16-БО-24 та додаткові угоди, що були укладені Компанією та ДУ "Машівська виправна колонія (№9)", стосовно передачі у власність природного газу у період з січня по березень 2016 року; договори від 24.12.2016 №3826/1617-КП-24, від 20.09.2015 №3794/1617-ТЕ-24, що були укладені Компанією та КП "ЖКК с.Розсошенці" стосовно передачі у власність природного газу у період з жовтня по грудень 2016 року, з січня по березень 2017 року; договір від 21.12.2015 №3336/16-ТЕ-24 та додаткові угоди до нього, що були укладені Компанією та ПОГ "Полтавське учбово-виробниче підприємство "Полтаваелектро" Українського товариства сліпих" стосовно передачі у власність природного газу у період з січня по березень 2016 року.
30. У звіті про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз", між замовниками послуг транспортування (постачання) у розрізі їх контрагентів (споживачів) за грудень 2016 року, вказано, що відповідач розподілив 247,588тис. куб.м. на Комунальне підприємство Житлово-комунальний комбінат с.Розсошенці Полтавського району, який нібито був отриманий відповідачем з ресурсу Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", що останнє заперечує.
31. Згодом, позивачем на адресу відповідача було направлено рахунки на оплату за послуги балансування обсягів природного газу в грудні, квітні, червні 2016 року №12-16-1512000727-БАЛАНС на суму 2548452,98 грн., №04-16-1512000727-БАЛАНС на суму 19211,69грн, №06-16-1512000727-БАЛАНС на суму 8696,47 грн., які були отримані останнім.
32. Спір виник з приводу того, що позивач вважає, що у нього з`явилось право здійснити перевірку звітів відповідача та коригування рахунків за балансування.
33. У зв`язку з відмовою відповідача здійснити оплату вищенаведених рахунків у встановлений пунктом 9.4 договору строк, позивач звернувся з даним позовом до господарського суду.
34. Заперечуючи проти позову, відповідач посилається на відсутність правових підстав для оплати вказаних актів надання послуг балансування в грудні, квітні, червні 2016 року з огляду на їх складення лише в травні 2017 року. Заборгованості станом на 01.01.2017 року перед позивачем відсутня. Фінансовий рік було повністю врегульовано між сторонами. Крім того, існувала переплата у розмірі 328 845,17 грн.
4. ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Закон України "Про ринок природного газу"
35. Частина перша статті 32:
- транспортування природного газу здійснюється на підставі та умовах договору транспортування природного газу в порядку, передбаченому Кодексом газотранспортної системи та іншими нормативно-правовими актами (далі - Кодекс ГТС);
36. Частина третя статті 35:
- оператор газотранспортної системи повинен забезпечити замовників безкоштовною, достатньою, своєчасною та достовірною інформацією про статус балансування в межах інформації, що знаходиться у розпорядженні оператора газотранспортної системи у відповідний момент часу. Така інформація має надаватися відповідному замовнику в електронному форматі.
Кодекс ГТС (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин):
37. Пункт 1 глави 1 розділу VIII:
- одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі послуг балансування системи, є складовими послуги транспортування природного газу та здійснюються виключно на підставі договору транспортування. Договір транспортування є документом, який регулює правовідносини між оператором газотранспортної системи і окремим замовником послуг транспортування;
38. Пункт 5 глави 1 розділу І
балансування системи - діяльність, яка здійснюється оператором газотранспортної системи в рамках надання послуг транспортування, що полягає у врівноваженні попиту та пропозиції природного газу у газотранспортній системі, що охоплює фізичне балансування та комерційне балансування. Комерційне балансування - діяльність оператора газотранспортної системи, що полягає у визначенні та врегулюванні небалансу, який виникає з різниці між обсягами природного газу, що надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, відібраного через точку виходу, у розрізі замовників послуг транспортування, що здійснюється на основі даних, отриманих у процедурі алокації. Фізичне балансування - заходи, що вживаються оператором газотранспортної системи для забезпечення цілісності газотранспортної системи, а саме, необхідного співвідношення обсягів природного газу, що фізично надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, фізично відібраного з точок виходу. Небаланс - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається за процедурою алокації.
39. Пункт 5 глави 1 Розділу І у редакції, чинній до 28.04.2017
алокація - це підтвердження поділу за певний розрахунковий період фактичного обсягу (об`єму) природного газу, поданого для транспортування в точку входу або відібраного з точки виходу, між замовниками послуги транспортування, у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів), що здійснюється відповідно до вимог розділу XII цього Кодексу
40. Пункт 5 глави 1 Розділу І у редакції, чинній з 28.04.2017
алокація - це віднесення оператором газотранспортної системи обсягу природного газу в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи по замовниках послуг транспортування (у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів)) з метою визначення за певний період обсягів небалансу таких замовників ();
41. Пункт 5 глави 1 Розділу І у чинній редакції
алокація - це обсяг природного газу, віднесений оператором газотранспортної системи в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи по замовниках послуг транспортування (у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів)) з метою визначення за певний період обсягів небалансу таких замовників ()
42. Пункт 9 глави 1 розділу VIII:
однією із складових послуги транспортування природного газу, що надається позивачем відповідачу в рамках укладеного договору, є послуга балансування обсягів природного газу, який подається відповідачем до газотранспортної системи та відбирається ним з газотранспортної системи;
замовник послуг транспортування на підставі договору транспортування може замовити в оператора газотранспортної системи послуги, що є складовими послуги транспортування, зокрема, послугу балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї;
43. Пункт 2 розділу ХІІІ Кодексу ГТС (в редакції від 06.05.2016):
замовники послуг транспортування зобов`язані своєчасно врегульовувати свої небаланси. Оператор газотранспортної системи надає послуги балансування виключно з метою підтримання звичайного рівня функціонування газотранспортної системи в разі недотримання замовниками послуг транспортування своїх підтверджених номінацій;
44. Пункт 9 розділу ХІІІ:
з метою забезпечення безпечності функціонування та цілісності газотранспортної системи, у тому числі балансування газотранспортної системи, оператор газотранспортної системи управляє потоками природного газу, які закачуються та відбираються до/з газосховища, що є в управлінні оператора газотранспортної системи, а також частиною газосховищ відповідно до пункту 3 цього розділу;
45. Глава 1 розділу ХІV:
при розрахунку небалансу замовників послуг транспортування оператор газотранспортної системи враховує всі обсяги газу у розрізі кожного замовника послуг транспортування, переданого до газотранспортної системи та відібраного з газотранспортної системи, у тому числі у розрізі його контрагентів (споживачів).Перевищення обсягів відібраного природного газу з газотранспортної системи над обсягами переданого природного газу є негативним небалансом ;
46. Пункт 4 глави 1 розділу ХІV:
оператор газотранспортної системи надсилає замовнику послуг транспортування відомості для визначення статусу небалансу замовника послуг транспортування. Відомості про статус небалансу надаються замовнику послуг транспортування за допомогою інформаційної системи;
47. Пункти 1, 2 глави 2 розділу ХІV:
оператор газотранспортної системи розраховує добовий небаланс щодо кожного замовника послуг транспортування для кожної газової доби як різницю між обсягом природного газу, яку замовник послуг транспортування передав у точках входу, і обсягом природного газу, який відібрав з газотранспортної системи у точках виходу за цю газову добу. Оператор щодоби до 15.00 години UTC (17:00 за київським часом) для зимового періоду та 14:00 години UTC (17:00 за київським часом) для літнього періоду наступної газової доби інформує замовника послуг транспортування про добовий небаланс на підставі розрахункових даних, одержаних у процесі алокації, відповідно до положень розділу XII цього Кодексу. Рівень інформації, що надсилається замовнику послуг транспортування, буде відповідати тому рівню, яким володіє оператор газотранспортної системи на час надання;
48. Пункти 1, 2 глави 3 розділу ХІV:
оператор газотранспортної системи визначає місячний небаланс для кожного місяця як різницю між обсягом природного газу, який замовник послуг транспортування передав у точках входу і отримав з газотранспортної системи у точках виходу за цей газовий місяць. Місячний небаланс розраховується оператором газотранспортної системи до 10-го числа наступного місяця на підставі фактичних даних, одержаних у процесі алокації, яку здійснює оператор газотранспортної системи;