1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду




Постанова

Іменем України


12 вересня 2019 року

м. Київ


справа № 295/10454/16-ц


провадження № 61-3583 св 19


Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Луспеника Д. Д. (суддя-доповідач), Гулька Б. І.,

Кривцової Г. В.,


учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - ОСОБА_2 ,

представник відповідача - ОСОБА_3,

третя особа - орган опіки і піклування виконавчого комітету Житомирської міської ради,


розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3, на постанову Житомирського апеляційного суду від 14 січня 2019 року у складі колегії суддів: Микитюк О. Ю.,

Галацевич О. М., Григорусь Н. Й.,


ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У серпні 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом про позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав відносно

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1, та стягнення аліментів на утримання дитини у розмірі 1/4 частки усіх видів заробітку (доходу) ОСОБА_2, але не менше 30 відсотків встановленого прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, з дня подання позовної заяви і до повноліття сина.

В обґрунтування позовних вимог зазначала, що перебувала у шлюбі

з відповідачем, який є громадянином Італійської Республіки. Шлюб було зареєстровано 27 вересня 2004 року Бюро цивільного стану Карманьола провінції Турин в Італійській Республіці за актом № НОМЕР_1 42С, рік 2004. Рішенням Богунського районного суду м. Житомира від 19 грудня 2014 року шлюб розірвано, визначено місце проживання малолітнього сина

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1, разом з матір`ю ОСОБА_1 .

З урахуванням того, що відповідач протягом тривалого часу ухилявся від виконання своїх батьківських обов`язків по вихованню, піклуванню та утриманню сина, просила позов задовольнити.

Ухвалою Богунського районного суду м. Житомира від 04 квітня 2017 року

у частині вимог про позбавлення батьківських прав позов ОСОБА_1 залишено без розгляду.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Богунського районного суду м. Житомира від 04 квітня 2017 рокупозов ОСОБА_1 задоволено.

Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/4 частки усіх видів заробітку (доходу) ОСОБА_2, але не менше 30 відсотків встановленого прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, з дня подання заяви до суду - 05 серпня 2016 року і до повноліття сина.

Стягнуто з ОСОБА_2 в дохід держави судовий збір у розмірі 551,20 грн.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що ОСОБА_2,

є батьком ОСОБА_5, систематично не надавав матеріальну допомогу на утримання сина.

Рішення іноземного суду, що набрало законної сили, визнане та допущене до виконання в Україні у встановленому законом порядку про стягнення з відповідача на користь позивача аліментів на утримання сина, матеріали справи не містили.

Угоди про добровільну сплату аліментів між сторонами досягнуто не було.

Докази на підтвердження розміру доходу відповідача знаходилися у матеріалах справи.

Короткий зміст судового рішення суду апеляційної інстанції

Постановою Житомирського апеляційного суду від 14 січня 2019 року апеляційну скаргу представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3, задоволено частково.

Скасовано рішення Богунського районного суду м. Житомира від 04 квітня 2017 року в частині стягнення судового збору.

У решті рішення районного суду залишено без змін.

Судове рішення апеляційного суду мотивовано тим, що судом першої інстанції вірно з`ясовані фактичні обставини справи та дана їм належна правова оцінка при вирішенні питання про стягнення аліментів на утримання дитини, а його висновки у цій частині підтверджуються матеріалами справи та ґрунтуються на нормах діючого законодавства.

Разом з цим, апеляційний суд прийшов висновку, що судове рішення

у частині стягнення з відповідача судового збору в дохід держави підлягає скасуванню на підставі положень статті 18 Конвенції між Союзом Радянських Соціалістичних Республік та Італійською республікою про правову допомогу в цивільних справах від 25 січня 1979 року № 4210.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У касаційній скарзі, поданій у лютому 2019 року до Верховного Суду,

представник ОСОБА_2 - ОСОБА_3, посилаючись на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить постанову Житомирського апеляційного суду від 14 січня 2019 року скасувати, а провадження у справі закрити.

Надходження касаційної скарги до Верховного Суду

Ухвалою Верховного Суду у складі судді Касаційного цивільного суду

від 25 березня 2019 року відкрито касаційне провадження в указаній справі, витребувано цивільну справу № 295/10454/16-ц із Богунського районного суду м. Житомира та надано строк для подання відзиву на касаційну скаргу.

У квітні 2019 року справа передана до Верховного Суду.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга мотивована тим, що суд апеляційної інстанції не враховував, що довідка про доходи відповідача отримана в незаконний спосіб, із порушенням положень Конвенції про отримання за кордоном доказів у цивільних або комерційних справах від 18 квітня 1970 року.

Заявник стверджує, що судом неправильно застосовані положення Конвенції між Союзом Радянських Соціалістичних Республік та Італійською Республікою про правову допомогу в цивільних справах від 25 січня

1979 року № 4210 й не враховано преюдиційний характер рішення суду

м. Івреа Італійської Республіки від 17 липня 2014 року № 406/14.

Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу

У травні 2019 року ОСОБА_1 подала до суду відзив на касаційну скаргу, в якому вказує на законність на обґрунтованість оскаржуваного судового рішення, просить залишити вказане судове рішення без змін,

а касаційну скаргу - без задоволення.

У серпні 2019 до суду надійшло клопотання від ОСОБА_1, в якому просить визнати повноваження представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3, недійсними, так як до матеріалів справи не додано оригінал ордера.

Колегія суддів Верховного Суду звертає увагу, що у матеріалах справи наявний оригінал ордера серії СМ № 166, що посвідчує повноваження ОСОБА_3 на здійснення представництва ОСОБА_2

у Верховному Суді у даній справі, а учасникам справи направляються копії касаційної скарги та доданих до неї матеріалів відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 392 ЦПК України.

Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.


................
Перейти до повного тексту