1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



19 вересня 2019 року

Київ

справа №826/2304/16

адміністративне провадження №К/9901/37274/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Стеценка С.Г.,

суддів: Рибачука А.І., Тацій Л.В.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні в касаційному порядку адміністративну справу № 826/2304/16

за позовом ОСОБА_1

до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" Чернявської Олени Степанівни

треті особи: Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, Публічне акціонерне товариство "Банк "Фінанси та Кредит"

про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії

за касаційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 червня 2016 року (головуючий суддя Іщук І.О.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 18 липня 2017 року (колегія у складі: головуючого судді Літвіної Н.М., суддів: Чаку Є.В., Мєзєнцева Є.І.)

В С Т А Н О В И В:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

В лютому 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" Чернявської Олени Степанівни, треті особи: Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, Публічне акціонерне товариство "Банк "Фінанси та Кредит", в якому просив: - визнати протиправними дії відповідача щодо незазначення у Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб суми відшкодування для ОСОБА_1 у розмірі 200 000 грн.; - зобов`язати відповідача подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію стосовно збільшення розміру належної виплати ОСОБА_1 суми відшкодування за його вкладом в АТ "Банк "Фінанси та Кредит" по рахунку № НОМЕР_1 із визначенням такої суми у розмірі 200 000 грн.; - стягнути здійснені позивачем судові витрати в сумі 2 102,40 грн., з яких 1 102,40 грн. судового збору та 1 000 грн. оплати допомоги адвоката з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що Уповноважена особа Фонду ОСОБА_2 безпідставно, в порушення норм чинного законодавства не включила ОСОБА_1 до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в АТ "Банк "Фінанси та Кредит" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у розмірі 200 000 грн., наслідком чого стало відсутність відомостей про позивача в Загальному реєстрі вкладників Банку та відповідно неприйняття Фондом гарантування вкладів фізичних осіб рішення про відшкодування коштів за вкладом ОСОБА_1 за рахунок Фонду в повному обсязі. Натомість, позивач отримав лише відшкодування у розмірі 18 620,12 грн. замість гарантованої законом суми 200 000 грн. За вказаних обставин, позивач вважає, що його законне право на отримання гарантованої Фондом суми відшкодування за його вкладом в АТ "Банк "Фінанси та Кредит" по рахунку № НОМЕР_1 у межах суми, визначеної Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", порушене та потребує судового захисту шляхом визнання дій відповідача протиправними та зобов`язання його до вчинення певних дій.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

Окружний адміністративний суд міста Києва постановою від 30 червня 2016 року позов задовольнив частково. Визнав протиправними дії Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" Чернявської О.С. щодо незазначення у Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, суми відшкодування для ОСОБА_1 у розмірі 181 379,88 грн. Зобов`язав Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" Чернявську О.С. подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про ОСОБА_1 як вкладника, якому необхідно здійснити виплату відшкодування на підставі договору банківського рахунку за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у розмірі 181 379,88 грн. в решті позову відмовив.

Київський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 18 липня 2017 року залишив без змін постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 червня 2016 року.

Суди виходили з того, що відповідачем не доведено наявності підстав не включення позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування вкладу за рахунок Фонду.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

07 серпня 2017 року Публічне акціонерне товариство "Банк "Фінанси та Кредит" в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" звернулося до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 червня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 18 липня 2017 року, в якій просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

В обґрунтування своїх вимог зазначає, що укладений позивачем із банком правочин є нікчемним, у відповідності до положень пунктів 7 та 9 частини 3 статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб". Переваги від укладення договору банківського вкладу полягають в можливості отримання за рахунок позивача суми відшкодування більшої, ніж передбачено законом, а також отриманні платником - ініціатором перерахунку коштів, як кредитором, грошових коштів позачергово та раніше за інших кредиторів банку. Вказує, що кошти позивачем безпосередньо не вносилися, а надійшли з іншого рахунку.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

Вищий адміністративний суд України ухвалою від 11 серпня 2017 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит".

15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів". З цієї дати набула чинності нова редакція Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Згідно з підпунктом 4 пункту 1 Перехідних положень КАС України, касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

На виконання вимог підпункту 7 пункту 1 Перехідних положень справа була передана до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14 червня 2019 року, визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Стеценко С.Г., судді: Рибачук А.І., Тацій Л.В., справу передано головуючому судді.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

Між ОСОБА_1 (клієнтом) і ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит" (банком) був укладений договір про відкриття поточного рахунку. За умовами цього Договору, Банк відкрив Клієнту поточний рахунок № НОМЕР_1 для зберігання грошей і здійснення розрахунково-касових операцій за допомогою платіжних інструментів та видав платіжну картку Visa Classic.

Згідно наданої позивачем копії довідки Центрального регіонального управління ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит" від 19.05.2015 № 8-15/135, станом на 19.05.2015 залишок коштів на рахунку ОСОБА_1 складав 202 611,66 грн.

При цьому, на підставі постанови Правління Національного банку України від 17.09.2015 № 612 "Про віднесення публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" до категорії неплатоспроможних", виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 17.09.2015 прийнято рішення за № 171 про запровадження строком на три місяці з 18.09.2015 по 17.12.2015 тимчасової адміністрації та призначення уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит" з делегуванням останній всіх повноважень, визначених ст.ст. 37-39 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб". Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит" було призначено ОСОБА_2 .

Відповідно до інформації, розміщеної на офіційному сайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, з 04.11.2015 було розпочато виплату коштів вкладникам ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит" та за договорами банківського рахунку (поточні та карткові рахунки). Виплата коштів здійснювалась протягом терміну дії тимчасової адміністрації через визначених банків-агентів.

У зв`язку з цим, позивач звернувся до відділення банку-агента (ПАТ "Альфа-Банк") щодо отримання суми коштів за договорами банківського рахунку, та дізнався про відсутність відомостей про себе у списках вкладників, яким мало бути здійснено виплату коштів.

27.11.2015 позивач звернувся з письмовою заявою до Уповноваженої особи Фонду на здійснення тимчасової адміністрації в АТ "Банк "Фінанси та Кредит" Чернявської О.С., де просив повідомити причини невнесення станом на 24.11.2015 його персональних даних до списку на виплату суми відшкодування коштів за вкладами. Відповідь на вказану заяву позивач не отримав.

Постановою Правління Національного банку України від 17.12.2015 № 898 вирішено відкликати банківську ліцензію та розпочати ліквідацію ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит". На підставі цього рішення НБУ, виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 18.12.2015 № 230 "Про початок процедури ліквідації AT "Банк "Фінанси та Кредит" та делегування повноважень ліквідатора банку", згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації ПAT "Банк "Фінанси та Кредит" та призначено Уповноваженою особою Фонду на ліквідацію цього Банку Чернявську О.С. строком на 2 роки з 18.12.2015 по 17.12.2017 включно.

16.01.2016 позивач звернувся з письмовою заявою на виплату гарантованої ОСОБА_1 суми відшкодування за вкладом, розміщеним в АТ "Банк "Фінанси та Кредит", через касу банку-агента, та отримав з каси ПАТ "Альфа-Банк" кошти в сумі 18 620,12 грн. (що засвідчується доданою до позову копією заяви на видачу готівки № 61712 від 16.01.2016).

З метою з`ясування причин невиплати решти гарантованої суми відшкодування за вкладом (181 379,88 грн.) ОСОБА_1 звернувся до Уповноваженої особи Фонду на ліквідацію АТ "Банк "Фінанси та Кредит" Чернявської О.С. з письмовою заявою від 20.01.2016.

Своїм листом від 26.01.2016 № 3-037310/959 відповідач повідомив ОСОБА_1 про те, що наразі в рамках ліквідаційної процедури у банку триває перевірка правових підстав розміщення коштів на рахунку заявника в банку з урахувань тих обмежень в діяльності банку, які були встановлені Національним банком під час віднесення банку до категорії проблемних.

Вважаючи таку відповідь як безпідставну відмову у включенні до Переліку вкладників ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені, зокрема, Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; Закон № 4452-VI).

Пунктом 3 та 4 частини першої статті 2 Закону № 4452-VI визначено, що вклад - кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти;

вкладник - фізична особа (крім фізичних осіб - суб`єктів підприємницької діяльності), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.

Частиною першою статті 3 Закону № 4452-VI визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону № 4452-VI, Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Виконання зобов`язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов`язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам після ухвалення рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.


................
Перейти до повного тексту