У Х В А Л А
18 вересня 2019 року
м. Київ
Справа № 539/1584/17
Провадження № 11-774апп19
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Прокопенка О. Б.,
суддів Анцупової Т. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Пророка В. В., Рогач Л. І., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.,
перевіривши наявність підстав для прийняття до розгляду справи за позовом Дочірнього підприємства "Нафком-Агро" (далі - ДП "Нафком-Агро") до Виконавчого комітету Новооріхівської сільської ради Лубенського району Полтавської області (далі - Виконком) про визнання протиправними дій та скасування рішення,
ВСТАНОВИЛА:
У червні 2017 року ДП "Нафком-Агро" звернувся до суду з позовом до Виконкому про визнання протиправними дій та скасування рішення від 16 березня 2016 року № 09 про створення робочої комісії по нарахуванню суми збитків, нанесених сільському бюджету Новооріхівської сільської ради ДП "Нафком-Агро", внаслідок порушення земельного законодавства та рішення Виконкому від 27 травня 2016 року № 17 про затвердження суми збитків, нанесених територіальній громаді Новооріхівської сільської ради ДП "Нафком-Агро", яким вирішено затвердити суму збитків, нанесених громаді за використання земельної ділянки в розмірі 4 033 167 грн 23 коп.
Лубенський міськрайонний суд Полтавської області рішенням від 25 вересня 2018 року в задоволенні позову відмовив.
Другий апеляційний адміністративний суд постановою від 19 березня 2019 року скасував рішенням Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 25 вересня 2018 року, а провадження у цій справі закрив оскільки позовні вимоги не підлягають розгляду як в порядку адміністративного судочинства, так і взагалі не підлягають судовому розгляду.
Не погоджуючись із судовими рішеннями судів попередніх інстанцій, ДП "Нафком-Агро" подало касаційну скаргу, у якій просить скасувати рішення Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 25 вересня 2018 року і постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2019 року та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити. ДП "Нафком-Агро" вважає, що суд апеляційної інстанції неправильно визначив предмет спору, оскільки ним є не питання правомірності дій відповідача щодо ухвалених оскаржуваних рішень щодо затвердження розміру збитків, завданих позивачем, а те, що відповідач дія не на підставі та не у спосіб, передбачений законом і тим самим прийняв рішення за відсутності на це у нього повноважень. Сам спір виник між юридичною особою та суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішення, тому спір повинен розглядатись в порядку адміністративного судочинства.
Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду ухвалою від 18 квітня 2019 року відкрив касаційне провадження у справі, а ухвалою від 24 липня 2019 року - передав цю справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду на підставі частини шостої статті 346 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС).
Відповідно до цієї норми справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду в усіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної юрисдикції.
Оскільки у касаційній скарзі ДП "Нафком-Агро" просить скасувати, зокрема, рішення суду апеляційної інстанції у зв`язку з порушенням правил предметної юрисдикції, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку про наявність правових підстав для прийняття цієї справи до розгляду.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 345 КАС суд касаційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у разі відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю.