ПОСТАНОВА
Іменем України
19 вересня 2019 року
Київ
справа №805/153/16-а
адміністративне провадження №К/9901/10043/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючий - Бучик А.Ю.,
суддів: Мороз Л.Л., Рибачука А.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної служби геології та надр України на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2016 року у складі колегії суддів: Бабаш Г.П., Голошивця І.О., Куденкова К.О. та на ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2016 року у складі колегії суддів: Міронової Г.М., Арабей Т.Г., Геращенка І.В. у справі № 805/153/16-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Міжрегіональна газова компанія" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування припису, визнання протиправним та скасування наказу,
УСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Міжрегіональна газова компанія" (надалі по тексту - позивач, ТОВ "Міжрегіональна газова компанія") звернулось до суду з позовом до Державної служби геології та надр України (надалі по тексту - відповідач), в якому просило суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо внесення до акту перевірки № 25/4073 від 01-18.09.2015 в якості відомостей про порушення законодавства у сфері надрокористування, що вчинені ТОВ "Міжрегіональна газова компанія", наступної інформації: - допущена технічна помилка в спеціальному дозволі: площа, надана спеціальним дозволом № 4073 від 21 грудня 2011 року, за координатами в ньому наведеними, у північно-східній частині (точки №№ 5, 4, 3) співпадає з площею Коробочкинського ГКР, в його західній частині (точки №№ 10, 1, 2, 3), спеціальний дозвіл на який управління Державної пенітенціарної служби України в Донецькій області № 2492 від 20 червня 2001 року належить ПАТ "УКРГАЗВИДОБУВАННЯ"; - затримується за термінами (ІІ кв. 2014 - ІІІ кв. 2016) проектування, погодження та будівництва 2-х пошукових свердловин, оскільки на дату складання акту перевірки та виписування припису ТОВ "Міжрегіональна газова компанія" не були порушені приписи чинного законодавства у сфері надрокористування;
- визнати протиправним та скасувати припис відповідача № 25/4073 від 24.09.2015;
- визнати протиправним та скасувати з дати ухвалення наказ відповідача № 446 від 25.12.2015 в частині щодо зупинення спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами № 4073 від 21.12.2011, власником якого є ТОВ "Міжрегіональна газова компанія".
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2016 року, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2016 року визнано протиправним та скасовано припис Державної служби геології та надр України № 25/4703 від 24.09.2015.
Визнано протиправним та скасовано з дати ухвалення наказ Державної служби геології та надр України № 446 від 25.12.2015 в частині щодо зупинення спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами № 4073 від 21.12.2011, власником якого є ТОВ "Міжрегіональна газова компанія".
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувані рішення та ухвалити нове рішення, яким відмовити в повному обсязі у задоволенні позовних вимог ТОВ "Міжрегіональна газова компанія".
Касаційну скаргу обґрунтовано тим, що подання заяви про внесення змін не є фактом внесення змін до спеціального дозволу, а є лише початковою стадією даної події, яка мала настати до 24.11.2015.
Також вказано, що враховуючи той факт, що програмою робіт, яка є невід`ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами, будівництво 2-х пошукових свердловин мало закінчитись у IV кварталі 2014 року, тому порушено терміни програми робіт. Таким чином, на думку відповідача, Державна служба геології та надр України діяла в межах та порядку, передбачених законами та іншими нормативними актами.
У поданому відзиві ТОВ "Міжрегіональна газова компанія" просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
У ході розгляду справи судами встановлено, що 21.12.2011 Державною службою геології і надр України видано ТОВ "Міжрегіональна газова компанія" спеціальний дозвіл № 4073 на користування нафтогазоносними надрами щодо геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки з подальшим видобуванням нафти, газу Нижньортищівської площі (Харківська область) терміном дії 20 років.
Зі змісту спеціального дозволу вбачається, що угода про умови користування ділянкою надр, яка визначає умови користування ділянкою надр від 25.01.2012 №4073, є невід`ємною частиною даного спеціального дозволу.
Угодою № 4073 про умови користування надрами з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка) визначено, що Державна служба геології і надр України (далі - Держгеонадра) надає ТОВ "Міжрегіональна газова компанія" (далі - Надрокористувач) право користування ділянкою надр з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка), а надрокористувач зобов`язується виконувати та дотримуватись умов користування ділянкою надр, передбачених Дозволом, цією Угодою та нормами діючого законодавства.
На виконання Угоди від 25.01.2012 № 4073 позивачем у 2012 році погоджено Програму робіт з геологічного вивчення, в т.ч. дослідно-промислової розробки, з подальшим видобуванням нафти, газу Нижньортищівської площі.
В період з 01.09.2015 по 18.09.2015 Східним міжрегіональним відділом Департаментом державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення (горючі газоподібні та рідкі корисні копалини) за результатами якої складено акт перевірки №25/4073.
В акті перевірки вказано на наступні порушення:
- допущено технічну помилку в спеціальному дозволі: площа, надана спеціальним дозволом № 4073 від 21.12.2011, за координатами в ньому наведеними, у північно-східній частині (точки №№5, 4, 3) співпадає з площею Коробочкинського ГКР в його західній частині (точки №№10, 1, 2, 3), спеціальний дозвіл на яку від 20.06.2011 №2492 належить ПАТ "Укргазвидобування" (порушення постанови Кабінету Міністрів України №615),
- затримується за термінами (ІІ квартал 2014 року ІІІ квартал 2016 року) проектування, погодження та будівництва 2-х пошукових свердловин (порушення ст. 24 Закону України № 132/94, постанови Кабінету Міністрів України № 615).
За наслідками проведеної перевірки відповідачем видано припис від 24.09.2015 №25/4703, яким у строк до 24 листопада 2015 року зобов`язано позивача усунути зазначені в акті перевірки порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі до Східного міжрегіонального відділу Департаменту геологічного контролю за веденням робіт з геологічного вивчення та використання надр матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.
Державною службою геології та надр України 25 грудня 2015 року прийнято наказ № 446, яким зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами № 4073 від 21.12.2011. Позивачу надано 30 календарних днів для усунення порушень.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновком якого погодився і апеляційний суд, виходив з того, що допущення технічних помилок у спеціальному дозволі не відноситься до порушень надрокористувачем вимог діючого законодавства. Водночас, законодавством визначений певний порядок усунення виявлених технічних помилок або описок, не пов`язаний із застосуванням до надрокористувача певних санкцій. Стосовно порушення, на думку відповідача, ТОВ "Міжрегіональна газова компанія" умов діючого законодавства про надрокористування, яке полягає у затримці за термінами (ІІ квартал 2014 року ІІІ квартал 2016 року) проектування, погодження та будівництва 2-х пошукових свердловин (порушення ст. 24 Закону України №132/94, постанови Кабінету Міністрів України №615) судом зазначено, що кінцевий термін виконання вказаних заходів ІІІ квартал 2016 року, який як на момент проведення перевірки, так і на момент винесення спірного припису не настав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 391/2011, Державна служба геології та надр України (Держгеонадра України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Частина 4 Положення визначає, що Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань: зокрема, видає у встановленому порядку спеціальні дозволи на: геологічне вивчення родовищ корисних копалин; зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами, поновлює їх дію; здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України, у тому числі: дотриманням нормативів, стандартів та інших вимог щодо геологічного вивчення і використання надр, умов спеціальних дозволів на користування надрами та угод про умови користування надрами.
Відповідно до ст. 13 Кодексу України про надра користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
Статтею 14 Кодексу України про надра визначено, що надра надаються у користування для, зокрема, геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення.
Спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.