ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2019 року
м. Київ
Справа № 926/1102/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Волковицької Н. О. - головуючого, Могила С. К., Случа О. В.
секретар судового засідання - Мельникова Л. В.,
за участю представників:
прокурора - Голуба Є. В.
позивача - Барди С. Ю.
відповідача - не з`явилися,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівців
на рішення Господарського суду Чернівецької області від 26.11.2018 (суддя Байталюк В. Д.) і постанову Західного апеляційного господарського суду від 18.04.2019 (Зварич О. В. - головуючий, судді Дубник О. П., Кордюк Г. Т.) у справі
за позовом заступника військового прокурора Чернівецького гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України і Квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівців
до Концерну "Військторгсервіс" в особі відокремленого підрозділу Хмельницької філії Концерну "Військторгсервіс"
про припинення права користування нерухомим майном.
Короткий зміст і підстави позовних вимог
1. 21.05.2018 заступник військового прокурора Чернівецького гарнізону звернувся до Господарського суду Чернівецької області з позовом в інтересах держави в особі Міністерства оборони України і Квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівців (далі - КЕВ м. Чернівців) до Концерну "Військторгсервіс" в особі відокремленого підрозділу Хмельницької філії концерну "Військторгсервіс" про припинення права користування військовим нерухомим майном - приміщенням магазину та пункту приймання склотари загальною площею 85,3 м2, розташованих на першому поверсі п`ятиповерхового житлового будинку за адресою: м. Чернівці , вул. Залозецького , 95. Позовні вимоги аргументовано тим, що спірне приміщення упродовж тривалого часу не використовується і перебуває у занедбаному стані.
Короткий зміст судових рішень у справі
2. Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 26.11.2018 у справі № 926/1102/18, залишеним без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 18.04.2019, у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
3. Рішення суду першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, обґрунтовано тим, що у матеріалах справи немає доказів стану майна на день виникнення у відповідача права господарського відання, тому неможливо встановити факт знищення чи пошкодження майна як підставу для припинення права користування ним. Крім того, обраний військовим прокурором спосіб захисту цивільного права не передбачений законом, оскільки право користування майном як невід`ємна складова права господарського відання не може бути виокремлено самостійно та припинено без припинення права володіння та права розпорядження цим майном. Суд зазначив, що припинення правовідношення як спосіб захисту передбачений статтею 16 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), не тотожний припиненню права користування майном.
4. Не погоджуючись із рішенням Господарського суду Чернівецької області від 26.11.2018 і постановою Західного апеляційного господарського суду від 18.04.2019 у справі № 926/1102/18, КЕВ м. Чернівців звернувся до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду із касаційною скаргою, в якій просить скасувати зазначені рішення та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу
5. Підставами для скасування рішень скаржник вважає порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, зокрема статей 75, 136 Господарського кодексу України (далі - ГК України), статей 16, 317, 319 ЦК України, статей 3, 4, 6 Закону України "Про управління об`єктами державної власності" статті 86 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).
6. Скаржник зазначає про неврахування судами попередніх інстанцій, що на теперішній час спірне приміщення має незадовільний, занедбаний стан внаслідок бездіяльності відповідача та невикористання ним цього приміщення у господарській діяльності. Водночас у пунктах 2.2, 3.2 Статуту Концерну "Військторгсервіс" передбачено обов`язок зі збереження державної власності та контролю за ефективністю використання і збереження закріпленого за учасниками Концерну державного майна. Крім того, суди першої та апеляційної інстанцій не взяли до уваги технічний паспорт на будівлю, в якому немає будь-яких зауважень про незадовільний стан приміщення, що підтверджує доведення спірного приміщення до занедбаного стану, адже на час прийняття відповідачем на баланс спірного нерухомого майна жодних зауважень щодо його стану не надходило.
7. Заявник також зазначає про хибність доводів судів у справі № 926/1102/18 стосовно неправильно обраного способу захисту, адже припинення права користування майном фактично унеможливлює право володіння, а розпоряджатись спірним майном відповідач не може без згоди власника - Міністерства оборони України.
Узагальнений виклад позиції інших учасників справи
8. У відзиві на касаційну скаргу Концерн "Військторгсервіс" наголошує на безпідставності доводів скаржника і правильності висновків судів, викладених у рішенні Господарського суду Чернівецької області від 26.11.2018 і постанові Західного апеляційного господарського суду від 18.04.2019 у справі № 926/1102/18, а тому просить залишити їх без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
9. Як установили суди попередніх інстанцій і вбачається із матеріалів справи, згідно з реєстраційним посвідченням від 1992 року право власності на магазин та пункт прийому склотари, розташовані за адресою: м. Чернівці, вул. Залозецького, 95, загальною площею 85,3 м2 зареєстровано за державою в особі Верховної Ради України (Міністерства оборони України).
10. Суди встановили, що 26.11.2015 на замовлення Концерну "Військторгсервіс" виготовлено технічний паспорт на спірне нежитлове приміщення. Відповідно до технічного паспорта на це нежитлове приміщення перебуває на балансі Хмельницької філії Концерну "Військторгсервіс", а згідно з інвентаризаційною відомістю КЕВ м. Чернівців спірне майно перебуває на його бухгалтерському обліку.
11. Відповідно до пункту 1.1 Статуту Концерну "Військторгсервіс", затвердженого наказом Міністерства оборони України від 26.03.2018 № 129, Концерн "Військторгсервіс" є державним господарським об`єднанням, заснованим на державній власності, у формі концерну. Концерн належить до сфери управління Міністерства оборони України. Концерн здійснює свою діяльність на основі та відповідно до законодавства України, Статуту онцерну, який затверджується органом управління.
12. Майно концерну є державною власністю і закріплюється за ним на праві господарського відання. Реалізуючи право господарського відання, Концерн володіє, користується та розпоряджається майном відповідно до мети своєї господарської діяльності на свій розсуд і в порядку, що не суперечить законодавству. Право господарського відання майном, закріпленим за Концерном, виникає з дати його реєстрації (пункт 4.2).
13. Згідно з пунктом 4.5 Статуту Концерн "Військторгсервіс" володіє та користується належним йому майном, вчиняючи стосовно нього будь-які дії, що не суперечать законодавству України та меті його діяльності, за погодженням з уповноваженим органом управління.
14. КЕВ м. Чернівців є державною установою, створеною Міністерством оборони України, та веде облік майна, закріпленого за військовими частинами та іншими військовими формуваннями, що передбачено Положенням про квартирно-експлуатаційний відділ міста Чернівців, затвердженим наказом начальника Західного територіального квартирно-експлуатаційного управління від 14.03.2016 № 24.
15. 24.04.2018 комісія у складі спеціалістів КЕВ м. Чернівців спільно із представником Хмельницької філії Концерну "Військторгсервіс" провелаобстеження технічного стану спірного нежитлового приміщення та його використання за цільовим призначенням, про що складено акт обстеження приміщення пункту приймання склотари на першому поверсі п`ятиповерхового житлового будинку, розташованого за адресою: м. Чернівці, вул. Залозецького, 95.
16. У цьому акті зафіксовано, що технічний стан основних конструктивних елементів будівлі (фундаментів, стін, перекриття) задовільний. Немає санітарно-технічних приладів, внутрішніх дверних блоків. Внутрішні оздоблювальні роботи, а також зовнішні двері та вікна перебувають у незадовільному стані. Окрім того, встановлено, що приміщення пункту приймання склотари на першому поверсі п`ятиповерхового житлового будинку, розташованого за адресою: м. Чернівці, вул. Залозецького, 95, упродовж тривалого часу не використовується.
17. Підставою для звернення заступника військового прокурора Чернівецького гарнізону з позовом в інтересах держави в особі Міністерства оборони України та КЕВ м. Чернівців стало те, що зазначені органи належним чином не здійснюють повноважень щодо збереження та ефективного використання військового майна.
Позиція Верховного Суду
18. Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, дослідивши наведені у касаційній скарзі доводи, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, Верховний Суд вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
19. Згідно зі статтею 300 ГПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питанн