1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



18 вересня 2019 року

Київ

справа №804/9997/15

адміністративне провадження №К/9901/14852/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Желєзного І.В., суддів: Берназюка Я.О., Чиркіна С.М., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства "Банк Камбіо" Додусенка Володимира Івановича, третя особа публічне акціонерне товариства "Банк Камбіо", про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Добродняк І.Ю., Бишевської Н.А. Семененка Я.В. від 01 березня 2016 року



В С Т А Н О В И В :

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог



У серпні 2015 року ОСОБА_1 (далі також - позивач) звернулась до суду з позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі також - ФГВФО), Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства "Банк Камбіо" Додусенка В.І. (далі також - Уповноважена особа Фонду), третя особа публічне акціонерне товариство "Банк Камбіо", про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, у якому просила:

- визнати протиправною відмову Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Камбіо" Додусенка В.І., оформлену листом від 07 квітня 2015 року № 19/1252 щодо невключення позивача до повного переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором на відкриття та обслуговування поточного рахунку № НОМЕР_1 у національній валюті від 17 вересня 2014 року;

- зобов`язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Камбіо" Додусенка В.І. включити позивача до повного переліку вкладників ПАТ "Банк Камбіо", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором на відкриття та обслуговування поточного рахунку № НОМЕР_1 у національній валюті від 17 вересня 2014 року;

- зобов`язати Уповноважену особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Камбіо" Додусенка В.І. подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформацію щодо позивача як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "Банк Камбіо" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;

- зобов`язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити позивача до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "Банк Камбіо" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є вкладником банку відповідно до укладеного договору на відкриття та обслуговування поточного рахунку у національній валюті, та, з огляду на наявність на її поточному рахунку грошових коштів у розмірі 195460,00 грн та прийняття рішення Національним банком України про ліквідацію банку №144 від 27 лютого 2015 року, має право на отримання гарантованої суми відшкодування. Вказує, що відмова відповідачів у включенні її до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, з підстав проведення перевірки операцій по рахунку позивача та наявності зареєстрованого кримінального провадження №22015000000000082 за фактом вчинення службовими особами ПАТ "Банк Камбіо" злочину, передбаченого частиною другою статті 364 Кримінального кодексу України, є необґрунтованою, оскільки Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" не передбачено зазначених підстав, за наявності яких кошти за вкладами фізичних осіб не відшкодовуються.



Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2015 року адміністративний позов задоволено частково, визнано протиправною відмову Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Камбіо" Додусенка В.І., оформлену листом від 07 квітня 2015 року № 19/1252 щодо невключення ОСОБА_1 до повного переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором на відкриття та обслуговування поточного рахунку № НОМЕР_1 у національній валюті від 17 вересня 2014 року; зобов`язано Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Камбіо" Додусенка В.І., включити ОСОБА_1 до повного переліку вкладників ПАТ "Банк Камбіо", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором на відкриття та обслуговування поточного рахунку № НОМЕР_1 у національній валюті від 17 вересня 2014 року; зобов`язано Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Камбіо" Додусенка В.І. подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформацію щодо ОСОБА_1 як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "Банк Камбіо" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач є вкладником у розумінні положень статті 26 Закону України "Про гарантування вкладів фізичних осіб", але відповідач протиправно не вчинив дій щодо включення її до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду. Зміст укладеного позивачем з банком правочину не суперечить актам цивільного законодавства, при цьому договір на відкриття та обслуговування поточного рахунку було укладено до визнання банку проблемним.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01 березня 2016 року апеляційну скаргу відповідача задоволено, постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2015 року скасовано та прийнято нову, якою у задоволені адміністративного позову відмовлено.

Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволені позовних вимог, виходив з того, що обставини блокування відповідачем коштів на рахунку позивача та наявність порушеного кримінального провадження свідчать про те, що відповідачем вживались дії щодо перевірки правочинів, укладених банком, та обставин, які впливають на рішення про відшкодування коштів за рахунок Фонду. Щодо порушених прав позивача зазначено, що відповідачем не направлялось позивачу відповідне повідомлення про визнання правочину нікчемним та не було включено позивача до переліку вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом, а тому в діях відповідача відсутня протиправна бездіяльність.



Короткий зміст вимог касаційної скарги

Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, позивач звернулася до суду із касаційною скаргою, у якій просить скасувати рішення апеляційної інстанції та залишити в силі постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2015 року.



ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ\

Касаційну скаргу подано до Вищого адміністративного суду України 21 березня 2016 року.

Ухвалою Вищого адміністративного Суду України від 21 березня 2016 року відкрито касаційне провадження у справі №804/9997/15, витребувано адміністративну справу.

Пунктом 6 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" встановлено, що Вищий адміністративний суд України діє в межах повноважень, визначених процесуальним законом, до початку роботи Верховного Суду.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12 вересня 2019 року для розгляду цієї справи визначено склад колегії суддів, суддею-доповідачем визначено суддю Желєзного І.В., суддів Берназюка Я.О. та Чиркіна С.М.



СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

17 вересня 2014 року між ОСОБА_1 та Публічним акціонерним товариством "Банк Камбіо" укладено договір на відкриття та обслуговування поточного рахунку № НОМЕР_1 у національній валюті.

Відповідно до вказаного Договору банк відкриває клієнту поточний рахунок та здійснює його розрахунково-касове обслуговування згідно з Статутом Банку, нормативно-правових актів Національного банку України та інших актів законодавства України.

За умовами Договору банк відкриває клієнту поточний рахунок протягом одного робочого дня після надання всіх необхідних документів, передбачених чинним нормативно-правовим документом Національного банку України з питань відкриття та режиму функціонування рахунків в національній та іноземній валюті в Україні та іншими нормативними актами Національного банку України (пункт 2.1 Договору).

17 вересня 2014 року на рахунок позивача, відкритий в ПАТ "Банк Камбіо" було зараховано 195460,00 грн з призначенням платежу "Надання позики згідно договору позики від 16 вересня 2014 року № ФП-16/09-2014-4", що підтверджується меморіальним ордером від 17 вересня 2014 року № 1689.

04.12.2014 постановою Правління Національного банку України №782 "Про віднесення ПАТ "Банк Камбіо" до категорії неплатоспроможних" віднесено ПАТ "Банк Камбіо" до категорії неплатоспроможних банків.

Цього ж дня, 04.12.2014, виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення №140 "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ "Банк Камбіо", яким розпочато з 05.12.2014 процедуру виведення ПАТ "Банк Камбіо" з ринку шляхом запровадження в ньому тимчасової адміністрації; запроваджено тимчасову адміністрацію строком на три місяці з 05 грудня 2014 року по 04 березня 2015 року включно.

Наказом уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію ПАТ "Банк Камбіо" від 17 лютого 2015 року №157 на підставі пункту 3 частини другої статті 37 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" призначено проведення в ПАТ "Банк Камбіо" перевірки документів, пов`язаних з укладенням банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку договорів банківського вкладу (депозиту) та договорів банківського рахунку (поточних рахунків, в тому числі карткових) з вкладниками, а також обставин зарахування грошових коштів на рахунки таких осіб.

Результати роботи комісії оформлені Протоколом від 27 лютого 2015 року, за змістом якого комісією виявлено, зокрема, безготівкове перерахування грошових коштів з банківських рахунків фізичних осіб та банківських рахунків фізичних осіб в ПАТ "Банк Камбіо" у серпні-вересні 2014 року (загальна сума залишків по яким станом на 05 грудня 2014 року складає 222079798,70 грн.).

27 лютого 2015 року Правлінням Національного банку України прийнято постанову №144 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "Банк Камбіо", згідно з якою відкликано банківську ліцензію та ліквідовано ПАТ "Банк Камбіо".

02 березня 2015 року виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення №46 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "Банк Камбіо" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку", яким розпочато процедуру ліквідації ПАТ "Банк Камбіо" з відшкодуванням з боку Фонду гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами фізичних осіб відповідно до Плану врегулювання з 02 березня 2015 року; призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ "Банк Камбіо" провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Додусенка Володимира Івановича строком на 1 рік з 02 березня 2015 року по 01 березня 2016 включно.

04 березня 2015 на офіційному сайті Фонду розміщено оголошення, що з 06 березня 2015 року по 17 квітня 2015 року розпочато процедуру виплати коштів вкладникам ПАТ "Банк Камбіо" через банк-агент ПАТ "Укрінбанк".

17 березня 2015 року позивач звернулась до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Камбіо" Додусенка В.І. із заявою про включення її до Загального реєстру вкладників ПАТ "Банк Камбіо".

Листом від 07 квітня 2015 року № 19/1252 Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Камбіо" Додусенком В.І. повідомлено позивача, що за банківським рахунком позивача проводиться перевірка на предмет законності банківської операції, до того ж зареєстроване кримінальне провадження №22015000000000082 за фактом вчинення службовими особами ПАТ "Банк Камбіо" злочину, передбаченого частиною другою статті 364 Кримінального кодексу України, внаслідок чого після отримання відповіді про законність операцій по рахунку позивача Фондом будуть вжиті заходи щодо розблокування виплат та включення позивача до відповідного реєстру.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

В обґрунтування касаційної скарги позивач зазначив, що Уповноважена особа зобов`язана не тільки перевірити договори на предмет виявлення нікчемності, а й провести таку перевірку за відповідними критеріями, визначеними статтею 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб". Разом з тим, лист відповідача не містить посилань на встановлені законом ознаки нікчемності правочинів. Реєстрація кримінального провадження та досудове розслідування не є доказами наявності в діях осіб кримінального правопорушення. Належним доказом в даному випадку може бути лише вирок суду.

Від відповідачів надійшли заперечення на касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01 березня 2016 року, в яких просили залишити оскаржуване позивачем рішення без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.



ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ



Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України), колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з положенням частини четвертої статті 328 КАС України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Крім того, стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Зазначеним вимогам процесуального закону рішення суду апеляційної інстанції не відповідає, а викладені у касаційній скарзі мотиви скаржника є прийнятні з огляду на наступне.

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені, зокрема, Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; Закон № 4452-VI).

Пунктом 3 та 4 частини першої статті 2 Закону № 4452-VI визначено, що вклад - це кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти;

вкладник - це фізична особа (у тому числі фізична особа-підприємець), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.

Частиною першою статті 3 Закону № 4452-VI визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону № 4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000,00 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Виконання зобов`язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов`язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам після ухвалення рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.

Згідно з положеннями статті 27 Закону № 4452-VI Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.


................
Перейти до повного тексту